SON DAKİKA

Malatya'ya Koç gibi yatırım geliyor

Malatya'ya Koç gibi yatırım geliyor
A- A+

Koç Holding tarafından Malatya’ya enerji yatırımına yönelik teknik hazırlık çalışmaları başlatıldı.

Alınan bilgilere göre; Koç Holding’in iştiraklerinden olan Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. tarafından Yazıhan ilçesinin Karaca Mahallesine (köyüne) Otokar Güneş Enerji Santrali kurulacağı bildirildi.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne sunulan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Raporuna göre;  GES projesi kapsamında fotovoltaik güneş teknolojisi kullanılarak elektrik üretimi Sağlanmasının planlandığı belirtilen Otokar Güneş Enerji Santrali’nin 11,364 MWm / 10 MWe kurulu

Gücünde olacağı ve toplam 11,96 hektarlık alanda faaliyet göstereceği kaydedildi. Santralin kurulacağı alanın ise söz konusu şirketin adına kayıtlı olduğu belirtildi.  

ÇED Raporunda, “Üretilen enerji, yatırımcı firmanın mevcut işletmelerinde öz tüketim amaçlı olarak kullanılacaktır. Üretilecek enerjinin Yazıhan TM’ye bağlanması planlanmakta olup tüketilen enerji karşılığında mahsuplaşma yoluna gidilecek, fazla üretilecek enerjinin fatura karşılığı satışı gerçekleştirilecektir.” denildi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar