SON DAKİKA

Malatya'ya Şok… Adliye Sarayı İnşaat İhalesi İptal Edildi

Malatya'ya Şok… Adliye Sarayı İnşaat İhalesi İptal Edildi
A- A+

6 Şubat depremlerinde önce yetersiz olan, depremlerde de ağır hasar görerek yıkılan Malatya Adliye Sarayı’nın yıkılarak yenisinin yapılması için düzenlenen ve 5 firmanın katıldığı ihale, yaklaşık maliyetin üzerinde teklif verilmesi nedeniyle iptal edildi.

Yeşiltepe’de yıkılan askeri hastanesinin bulunduğu alana yaptırılacak olan Malatya Adliye Sarayı’nın inşaatı için 24 Ağustos günü düzenlenen ve 5 ayrı firmanın teklif verdiği ihalede en düşük teklif 1 milyar 500 milyon TL olurken, en yüksek teklif ise 1 milyar 923 milyon TL olmuştu. İhale de yaklaşık maliyetin ise 1 milyar 387 milyon TL olduğu kaydedildi.

Malatya’da 1990’lı yılların başında yapılan Malatya Adliye Sarayı 6 Şubat depremlerinde ağır hasar görerek yıkılmış ve depremlerden sonra birbirinden kilometrelerce uzaklıkta 6 ayrı noktada faaliyet gösteren Malatya Adliyesinin yapımı için düzenlenen ihale de şu firmalar teklif vermişti; 

1- Epsilon İnşat+ Elekrotek Yapı: İlk teklif 1 milyar 640 milyon TL, ikinci teklif 1 milyar 500 milyon TL, 2- Diy-Mar İnşaat: İlk teklif 1 milyar 647 milyon TL, ikinci teklif 1 milyar 647 milyon TL, 

3- Biser İnşaat + Güngör Tarım: İlk teklif 1 milyar 649 milyon 500 TL, ikinci teklif 1 milyar 652 milyon 500 bin TL, 

4-Metro Mühendislik + Mustafa Özaydın: İlk teklif 1 milyar 652 milyon 000 TL, ikinci teklif 1 milyar 652 milyon TL, 

5-Aras İnşaat: İlk teklif 2 milyar 375 milyon TL, ikinci teklif1 milyar 923 milyon TL, 

Malatya Adliye Sarayı ihalesinin iptal edildiği öğrenildi. İhaledeki iptal sebebinin inşaatın yaklaşık maliyetinin 1 milyar 387 milyon TL olduğu, ihalede verilen tekliflerin belirlenen yaklaşık maliyetinin üzerinden olması olduğu öğrenildi. 

-Adalet hizmetleri Malatya’da 6 ayrı binada yürütülüyor

Depremler sonrasında Malatya’da adalet hizmetleri 6 ayrı binada yürütülüyor. Bu kapsam da, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, Malatya-Kayseri Yolu 8. Kilometredeki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı il binasında ayrılan bölümde, İcra Müdürlüğü ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Eski Adliyenin karşısındaki 2 ayrı bina da, Malatya İdare Mahkemeleri, Kubilay Lisesi binasında, Ceza Mahkemeleri Malatya-Kayseri Yolu 10. Kilometredeki eskiden otel olan, son olarak okul olarak kullanılan ve depremden önce Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi için tutulan Cafana (Görgü) Mahallesindeki bina da, Hukuk Mahkemeleri ise Malatya-Kayseri Karayolu üzerinde TEDAŞ binasının karşısındaki TÜİK binasında hizmet veriyor.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar