SON DAKİKA

Milletvekilinden Söğütlü Camisi'nin “Emeklilik Durumu” Açıklaması

Milletvekilinden Söğütlü Camisi'nin “Emeklilik Durumu”  Açıklaması
A- A+

AK Parti Malatya Milletvekili Abdurrahman Babacan, Söğütlü Camisi’nin mevcut eski yerinden Emekliler Parkına taşınmayacağı açıklayarak, “Söğütlü Camii'nin emekliler parkına taşınması durumu gündemde yok. Burada bazı kamu kurumlarımız, kent merkezi planlamasına ilişkin alternatifler çıkardı. Söğütlü Camii çok daha güzel ve estetik bir şekilde, mevcut yerinde korunarak inşa edilecek.” dedi. 

AK Parti Malatya Milletvekili Abdurrahman Babacan, sosyal medya hesabından “Malatya kent merkezi hakkında bilgilendirme...” başlıklı bir açıklama yayınladı. 

Babacan, “Malatya merkezde gezdiğimiz, dolaştığımız, konuştuğumuz ve gördüğümüz kadarıyla, sorulan iki noktaya açıklık getirmemiz gerektiğini gördüm.” İfadesiyle başlayan açıklamasında, İnönü Caddesi ve Kışla Caddesi ile Söğütlü Camisi’nin taşınması hakkındaki son durumu aktardı. 

-“Çarşıdaki yıkımlar ve inşaatlar, belirli bir takvime göre yapılacak”

Milletvekili Babacan, çarşı merkezi ile ilgili olarak şu ifadeleri kaydetti, “İnönü Caddesi ve Kışla Caddesi esnafı rahat olsun; esnafın mağduriyet yaşayacağı, gelip yıkım yapma, inşaatlara başlama gibi bir durum söz konusu değil. Şu an proje yapılıyor. Caddelerin her ikisi de birer 'Prestij Cadde' konseptinde düşünülerek ve biraz daha genişletilerek tasarlanıyor. Bu yapılırken ise önce mevcut esnafı gözeterek ve her iki caddedeki ticari canlılık muhafaza edilerek bir planlama yapılıyor. Malatya'da zaten ticari hayatın ve esnafımızın durumu aylardır çok sıkıntılıyken bir de ticareti ve esnafı daha da zora sokacak herhangi bir adıma müsaade etmeyiz. Yani, bir sabah ansızın gelip iş yerlerinin yıkılması gibi bir durum ne burada ne de Malatya'daki farklı işyeri sitelerinde (Küçük Sanayi Sitesi de dahil) söz konusu değil ve olmayacak. Yıkımlar ve inşaatlar, belirli bir takvime göre ve ilgili taraflar belli bir zaman öncesinden bilgilendirilerek gerçekleşecek.” 

-“Söğütlü Camisi kendi yerinde güzel bir mimari tasarımla yapılacak”

Söğütlü Camisi’nin Emekliler Parkına taşınması konusundaki tartışma ve gelişmeler hakkında ise, “Söğütlü Camii'nin emekliler parkına taşınması durumu gündemde yok. Burada bazı kamu kurumlarımız, kent merkezi planlamasına ilişkin alternatifler çıkardı. Söğütlü Camii çok daha güzel ve estetik bir şekilde, mevcut yerinde korunarak inşa edilecek. Camii'nin ön ve arka tarafındaki ticari hayat ve esnafı da mağdur etmeden yeni ve güzel bir mimari tasarımla Cami'nin silüeti öne çıkarılacak ve Malatya güzel bir çarşı/kent merkezine kavuşacak.  Söğütlü Camii, Yeni Cami, Vilayet Malatya'nın tarihi ve kültürel hafızasıdır ve bunlarla oynanması söz konusu değildir. Kaldı ki bu konuda sivil toplum kuruluşlarından oluşan, meseleye ilgili akademisyenlerin de yer aldığı bir heyet ile defaten toplantılar yapıldı. Herhangi bir siyasi erk şehrin fikrini, görüşünü almadan müstakil hareket etmiyor, etmeyecek.” şeklindeki bilgileri aktardı. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar