SON DAKİKA

MTÜ’de ihale skandalının faizi personelden istendi…Neredesin YÖK?..

MTÜ’de ihale skandalının faizi personelden istendi…Neredesin YÖK?..
A- A+

Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın bacısı Aysun Bay Karabulut’un rektörlüğünü yaptığı Malatya Turgut Özal Üniversitesinde İhale komisyonu tarafından personelin maaş ödeme ve Banka Promosyonu için kapalı zarf ve açık artırma usulü ile yapılan yasal ihale yok sayılarak, düzenlenen ihaleden çekilen banka ile mevzuatta yetkisi olmayan Üniversite Yönetim Kurulu tarafından imzalanan sözleşmenin hukuka uygun bulunmayarak mahkeme tarafından iptal edilmesi üzerine, banka MTÜ personelinden promosyondan kalan parasını faiziyle birlikte talep etti. Olayın hukuki ve idari sorumlusu olan üniversite yönetimi ise personele yazılı talimat göndererek paranın kişi başı 635 TL tutarındaki faiziyle birlikte ödenmesini istedi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ise ihaleye fesat karıştırma ve  organize suç iddiaları kapsamında soruşturulması gereken ihale skandalını izliyor.

 

-Organize suç iddiası…ihaleden çekilen banka ile sözleşme imzalandı…

 

Malatya Turgut Özal Üniversitesi personeli maaş ödeme ve Banka Promosyonu için kapalı zarf ve açık artırma usulü ile 7 Aralık 2020 tarihinde ihale düzenlendiği, yapılan ihaleye 7 bankanın teklif sunduğu, sözlü teklif açık artırma tutanağına göre; 3. turda T.H.  Bankası'nın 4.000,00 TL, T.E. Bankası'nın 4.100 TL promosyon teklif sunduğu ve diğer bankaların ihaleden çekildiği, 4.turda ise T.E. Bankası'nın 4.150 TL promosyon teklifi sunduğu ve T.H. Bankası'nın ihaleden çekildiği, sendika temsilcisinin de yer aldığı 7. Aralık .2020 tarihli ihale komisyonu kararı ile ihalenin T.E. Bankası üzerinde bırakıldığı ve kararın ihale yetkilisinin onayına sunulmasına karar verildiği görüldü.

Yasal olarak yapılan ihaleyi uygulamaya koymayan Malatya Turgut Özal Üniversitesi Yönetim Kurulu'nun 11 Aralık 2020 tarihli kararı ile ihaleden çekilen T.H. Bankası 4.158,00 TL promosyon bedeli üzerinden rektörlük makamı ile T.H. Bankası A.S. Malatya Şubesi ile maaş ödeme protokolü imzalandığı kaydedildi.

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) tarafından Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğü ile T.H.  Bankası arasında 24 Aralık 2020 tarihinde imzalanan 36 aylık Kamu Kurumları Kurum Maaş Ödemesi Protokolü'nün; hukuka aykırı olduğu iddiasıyla Malatya 1. İdare Mahkemesine açılan dava sonuçlandı ve mahkeme üniversitenin yapmış olduğu işlemi hukuka uygun bulmayarak iptal etti.

-İdare Mahkemesinden “Hukuka uygun değil, iptal kararı

Malatya 1. İdare Mahkemesinin kararında, “Somut olayda ise, davalı idarece davacı sendika temsilcisinin de katılımı sağlanmak suretiyle rekabet şartı sağlanacak kadar bankanın katılımı ile ihale yapıldığı ve yapılan ihalede en yüksek promosyon teklifinin T.E. Bankasınca verilmesi nedeniyle ihalenin anılan banka üzerinde bırakıldığı, ancak daha sonra Üniversite Yönetim Kurulu ihale sürecine dahil edilmek suretiyle yapılan ihale tamamen etkisiz bırakılarak ihalenin T.H. Bankası A.S. üzerinde bırakıldığı ve bu banka ile ihalede en yüksek teklifi veren T.E. Bankasının teklif etmiş olduğu 4.150,00 TL promosyon tutarının 8,00 TL. fazlası olan 4.158,00 TL promosyon bedeli üzerinden protokol imzalandığı görülmektedir. … Usulüne uygun olarak yapılmış bir ihaleden sonra ihaleye ilişkin süreç etkisiz kılınmak suretiyle, bu konuda mevzuatta herhangi bir yetki tanınmayan Üniversite Yönetim Kurulunca dava konusu ihale T.H. Bankası üzerinde bırakılarak Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğü ile T.H. Bankası arasında 24.12.2020 tarihinde imzalanan 36 aylık Kamu Kurumları Kurum Maaş Ödemesi Protokolü'nde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır.” denilerek Malatya Turgut Özal Üniversitesindeki ihalenin iptaline karar verildi.

[caption id="attachment_6314" align="alignnone" width="969"]Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ise ihaleye fesat karıştırma ve  organize suç iddiaları kapsamında soruşturulması gereken ihale skandalını izliyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ise ihaleye fesat karıştırma ve  organize suç iddiaları kapsamında soruşturulması gereken ihale skandalını izliyor.[/caption]

 

-Banka personel başı 635 TL faiz talep etti

İhaleden çekildiği halde, ihaleyi kazanan rakibine  karşı ahlaki davranmayarak, aynı zamanda yasalara  uymayarak Türk Ceza Kanunu’na göre suç sayılan eylemde bulunan Malatya Turgut Özal Üniversitesi yönetimi ile yasadışı olarak promosyon sözleşmesi imzalayan T.H. Bankası, üniversite yönetimine 18 Mart 2022 tarihli şu yazıyı gönderdi; “Malatya Turgut Özal Üniversitesi ile imzalanmış olan protokol kapsamında, tek tek isimleri belirtilen personellere ödenen peşin promosyon tutarları, ödeme tarihleri, iade alınacak tutarlar ve iade tarihi 01/04/2022 olacak şekilde hesapladığımız faiz tutarları detaylı bir şekilde ekte tarafınıza sunulmuştur. Promosyon iadelerinin 01/04/2022 tarihinden sonra yapılması halinde faiz tutarları ayrıca hesaplanacaktır. Buna göre; Bankamızca ceza talep etme hakkımız saklı kalmak kaydıyla, kurumunuz personellerine promosyon ödemesinin yapıldığı tarihten itibaren, Bankamıza iade tarihlerine kadar işleyecek en yüksek kredi faizi oranı üzerinden (yıllık % 23,28) hesaplanacak faizleri ile birlikte Bankamıza iade edilmesi hususlarında; Bilgilerinizi rica ederiz.”

[caption id="attachment_6322" align="alignnone" width="929"]Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ise ihaleye fesat karıştırma ve  organize suç iddiaları kapsamında soruşturulması gereken ihale skandalını izliyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ise ihaleye fesat karıştırma ve  organize suç iddiaları kapsamında soruşturulması gereken ihale skandalını izliyor.[/caption]

-Yasaya aykırı sözleme imzalayan üniversite yönetimi personele “Ödeyin” talimatı gönderdi…

 

Normal şartlarda Türk Ceza Kanunu’na göre haklarında organize suçtan ve ihaleye fesat karıştırma iddiaları ile soruşturma açılması ve yargılanması gereken Malatya Turgut Özal Üniversitesi yönetimi ise yasadışı olarak yaptıkları sözleşmenin iptal edilmesi üzerine bankanın promosyonda kalan parasını faiziyle birlikte geri istemesine destek vererek, üniversite personeline “ödeyin” talimatı gönderdi.

 

Üniversite yönetiminin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süleyman Serdar Karaca imzası ile personele gönderdiği 22 Mart 2022 tarihli talimat şu şekilde; “H. Bankası Malatya Şubesi tarafından fazla ödenen promosyon tutarının iadesi talep edilmektedir. 21.03.2022 tarih ve E.104547 kayıt numaralı Halk Bankası'nın ilgi yazısı ekte gönderilmiş olup, fazla promosyon tutarlarının, Malatya Turgut Özal Üniversitesi İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı'nın ….. IBAN numaralı hesabına yatırılması konusunun, biriminizde görev yapan tüm personellere duyurulması hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

[caption id="attachment_6316" align="alignnone" width="1021"]Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ise ihaleye fesat karıştırma ve  organize suç iddiaları kapsamında soruşturulması gereken ihale skandalını izliyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ise ihaleye fesat karıştırma ve  organize suç iddiaları kapsamında soruşturulması gereken ihale skandalını izliyor.[/caption]

-Sendika “personel kusurlu değil, istediğiniz faiz hukuki uygun değil”

Rektörlüğünü AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın bacısı olan Aysun Bay Karabulut’un yaptığı Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ndeki yasadışı promosyon sözleşmesini iptal ettiren Eğitim Bir-Ser Malatya 2 Nolu Şube Başkanı Yaşar Sakar, bankaya gönderdiği yazıda, yaşanan gelişmeden personelin kusurlu olmadığını ve bu nedenle promosyondan kalan paranın faiziyle istenmesinin hukuki olmadığını bildirdi.

Söz konusu 31 Mart 2022 tarihli yazı şu şekilde; “2007/21 Sayılı Başbakanlık Genelgesi gereği, bankalarla yapılacak maaş promosyonu anlaşmasına en çok üyeye sahip olan yetkili sendika temsilcisi ile ilgili kurumun üst yöneticilerinden oluşan üç kişilik komisyon tarafından yapılmaktadır. Malatya Turgut Özal Üniversitesi ile yapılan ihale usule aykırılık teşkil ettiği için Malatya 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiş olup söz konusu promosyon ihalesi yenilenmiştir. Yeniden yapılan ihale sonucunda başka bir banka ile yapılan anlaşmadan dolayı yeni ihale tarihinden sonraki zamana tekabül eden miktarın tarafınıza faizi ile birlikte ödenmesini talep etmektesiniz. Talep ettiğiniz anapara dışındaki faizin oluşmasında üyelerimizin kurum çalışanlarının bir dahli (kusuru) olmadığını ve söz konusu faizin ödenmesinin hukuki olmadığını bilgilerinize sunarız.”

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

 

 

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar