SON DAKİKA

“MTÜ’deki sertifikalar için skandal demek bile hafif kalır”

“MTÜ’deki sertifikalar için skandal demek bile hafif kalır”
A- A+

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nde alınan elemanlar için önceden üniversite içinde düzenlendiği belirtilen kurslar ile sertifikalar verildiğini ve ardından da ilanda bu sertifikaların bulundurulmasının şart koşulduğunu açıklayarak, “Daha acısı ise bir günlük sertifikalarla bile akademisyenlerin alındığı iddia ediliyor. Bir günlük eğitimle akademisyenlik. Skandal demek bile hafif kalır. Bu sertifika programları gizli saklı yapılıyor. Basına ilan verilmiyor. Sadece alacakları personellerin haberi var” ifadelerini kaydetti.

CHP İl Binasında basın toplantısı düzenleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya Turgut Özal Üniversitesi’ndeki usulsüzlüklere ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Alacakları iki elemanı da önceden belirlemiş olduklarını göreceksiniz”

Ağbaba’nın açıklamaları şu şekilde;

 

“Malatya bir çiftlik gibi yönetiliyor. Bizim dışımızda ses çıkaran kimse yok. Malatya’daki yolsuzluğu, liyakatsizliğin haddi hesabı yok. Geçtiğimiz günlerde Aile, Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde uyuşturucu bulundu, bir kişinin gıkı çıkmadı. Bizim zorumuzla İl Müdürü görevden alındı. Bunların arkasındaki siyasilerin ortaya çıkması lazım. Malatya’da iki üniversite var. Turgut Özal Üniversitesi olağanüstü işler yapıyor. Sakın yanlış anlamayın. Bilimsel çalışmalar değil. Üniversitede TYP kapsamında temizlik işi için alınan bir personel önce öğretim üyesi yapıldı. Bu konuda rektörün üstün yeteneğini kutluyoruz. Üniversite yolsuzluklarla gündemde. Üniversite şoför, destek personeli, bahçe bakım ve düzenlemesi, temizlik, teknisyen ve büro yönetimi personel alımında şart olarak ‘kurumsal davranış, duygu ve stres yönetimi ve liderlik sertifikasına sahip olmak’ sunmuş. Bu sertifikayı da Malatya Turgut Özal Üniversitesi’nden alacakmışsın. Tam bir adrese teslim ilan. Göreceksiniz, alacakları iki elemanı da önceden belirlemiş olduklarını göreceksiniz. Her şeyi kılıfına uydurmuşlar.”

-“ Fakir fukaranın çocukları KPSS’den 90 bile alsalar atanamayacak”

“Üniversite 2021 Yıl Faaliyet Raporuna göre; “Meyve Bahçelerinde Gübreleme Kursu ile Kapalı Tohumlu Bitkilerin Yetiştiriciliği Kursu” düzenlenmiş. Kursa 5 kişinin katılmış. Kasım ayında ilana çıkılmış. Beş bahçe bakım elemanı alınmış. Alınanların hepsi bu kursa katılan kişiler. Tereyağından kıl çeker gibi hallolmuş. 5 kişi üniversitede çalışmaya başlamış. 2021 sonunda alınan 19 4B’li personellerin tamamının da yine üniversitede verilen, Türkiye’nin başka hiçbir yerinde alınamayacak sertifika programları ile yapılmış. Daha acısı ise bir günlük sertifikalarla bile akademisyenlerin alındığı iddia ediliyor. Bir günlük eğitimle akademisyenlik. Skandal demek bile hafif kalır. Bu sertifika programları gizli saklı yapılıyor. Basına ilan verilmiyor. Sadece alacakları personellerin haberi var. Tam da AKP tipi bir uygulama. Çok yakın tanıdıklar üniversitede emekli olana kadar çalışacak, fakir fukaranın çocukları KPSS’den 90 bile alsalar atanamayacak.”

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar