SON DAKİKA

Nemrut’a en çok turist götüren adam konuştu…

A- A+

1980’lerden 200’li yılların başına kadar Şevket Aydın ismi Malatya basınında, turizm sezonu açıldıktan sonra, sık sık yer alıyordu. Bunun geçerli bir nedeni vardı.

80’lerin ortalarında Malatya’nın turistik değerlerini tanıtmaktan sorumlu resmi kuruluşları dolaşıp, doğup büyüdüğü Pütürge’nin köyü Büyüköz üzerinden Nemrut Dağına yol gittiğinden onları haberdar eden ilk oydu.

O tarihte “Masa başı yetkililerine” çok da derdini anlatamayınca yerel gazetelere koşan, onların da verdiği bilgiye şüpheyle yaklaşması üzerine, “…yalan mı söylüyorum, ben zaten minibüsümle Nemrut’a turist götürüyorum; gelin benimle, sizi de Nemrut’a götüreyim” diyerek Nemrut’a “ilk basın turunu” gerçekleştiren de Aydın idi.

Haliyle onun için “Malatya’da turizmi başlatan kişi” nitelemesini yapmak tastamam doğru bir laftır.

Aydın, kendi çabasıyla, broşür bastırıp turizmin yoğun olduğu Kapadokya, Ege gibi yerleri önceden dolaşmış, tanıtımını yapmıştı. O yıllarda Malatya’ya binlerce yabancı turist geliyor, şehir içinden kalkan minibüslerle Nemrut Dağına gidiyorlardı.

Zamanla Malatya’ya gelen yabancı turist sayısı büyük oranda düştü, Covid-19 salgını işin tuzu biberi oldu; yabancılar neredeyse Malatya’nın yolunu unuttu.

1980’lerden 200’li yılların başına kadar Şevket Aydın ismi Malatya basınında, turizm sezonu açıldıktan sonra, sık sık yer alıyordu. Bunun geçerli bir nedeni vardı.

“Turistin gelmesi için Nemrut Dağı’ndaki otel açılmalı”

Yaşlanan ve sağlığı elvermeyen Aydın, köşesine çekildi artık turizmle uğraşmıyor, uğraşamıyor ama Malatya’ya turist gelmemesi onu üzüyor. Nemrut Dağına yabancı turist gelebilmesi için, zirveye 1,5 kilometre mesafedeki Sunrise Otelin (eski adı Güneş Motel) işletmeye açılması gerektiğini söylüyor.

Ona göre sebebiyse, Nemrut’a gelmek isteyen yabancı turistin dağa yakın mesafedeki bu otelde konaklayıp, güneşin doğuşu ve batışını da izlemek istemesi.

Zaten Malatya’da yıllarca Nemrut turizmi faaliyeti bu şekilde gerçekleştirildi ve turist kitaplarına da o şekilde bilgi yansıtıldı.

“1985 yılında Nemrut’a turist taşımaya başladım. Başlarda turistlerin kalacak yeri yoktu. Onları, taştan yapılmış, üzeri ağaçla örtülü yayla evlerinde yatırıyordum. 1988 yılında, Kutlu Aktaş’ın valiliği döneminde, İl Özel İdaresi Nemrut Dağına Güneş Moteli yaptırdı. Bu otelin işletmeciliğini aldım. İl merkezinden turistleri alıyor, öğlen saatinde Malatya’dan hareket edip Nemrut’a götürüyor, otelde ağırlıyor, turistler güneşin doğuşu ve batışını izleyip Nemrut’u gezdikten sonra ertesi gün onları şehre getiriyordum. Yıllarca bu işi bu şekilde yaptık. 80’li yıllarda Malatya’ya çok iyi turist geliyordu. 90’lardan itibaren düşüş başladı ama yine de turist sayısı fena değildi” diye anlatıyor Aydın.

Zirvedeki oteli 28 yıl işlettiğini belirten Aydın “Malatya büyükşehir olup İl Özel İdaresi kapatılınca otel Pütürge Belediyesine geçti. Belediye oteli benden aldığından beri kapalı duruyor. Sadece kısa süreliğine açıldı, o kadar. Nemrut Dağı’nda otel kapalı kalırsa Malatya’ya turist gelmez. Malatya’ya turistin gelmesi için bir an önce o otelin açılması gerekiyor. Gelen turist Nemrut Dağı’nda kalır, güneşin doğuşunu ve batışını seyreder. Turist o zaman Malatya’da 2 gün kalmış oluyor” diye anlatıyor.

 

Darbe Mağduru Yol

Nemrut Dağı’nda Malatya yönünden giden yolun Adıyaman’ın Kâhta ilçesine mutlaka bağlanması gerektiğini de söyleyen Şevket Aydın, aslında o yolun 42 sene önce bağlanmasına ramak kaldığını ama 12 Eylül 1980 askeri darbesinin buna nasıl engel olduğunu şu sözlerle anlatıyor:

“Turizme başladığım ilk yıllarda Nemrut Dağına giden yolda köprü yoktu, bahar aylarında turist suyun çokluğundan çaydan geçemiyordu. Turisti sırtıma alıp karşıya geçiriyordum. Vali Aktaş zamanında yol ve köprü yapıldı. Ancak daha öncesinde, 80’de Nemrut Dağına giden bu yolun açılmasını, Allah rahmet eylesin, milletvekilimiz Ahmet Karaaslan (eski İmar ve İskân Bakanı, Malatya milletvekili) başardı. Bu yolu o zaman Adıyaman’ın Kâhta ilçesine de bağlayacaktı, ama 12 Eylül darbesi oldu, darbe olmasaydı, o yol Kâhta’ya bağlanmıştı. Büyüköz’den sonra 12 kilometrelik yol açılmış; Adıyaman ile Malatya’yı birleştirecek dağın eteğindeki 1 kilometrelik yolun açılmasına sıra gelmişti. Darbenin olduğu gün gelen emirle iş makinaları çekildi; aradaki o yol da bağlanamadı. O yolun mutlaka Kâhta’ya bağlanması lazım. 1 kilometre kalmış, o 1 kilometrelik yolu Malatya yapamıyor.  Milletvekilleri, ‘Biz yapacaktık, Adıyaman engel oluyor’ diyor. Bu laf değil.  Yüz karasıdır bir kere, 1 kilometrelik yol çok iş değildir. 1 kilometrelik yolun bağlanmasının Malatya’ya çok büyük faydası var.”

 

Farklı Ülkelerden Turistler

Nemrut Dağı’na Avrupa’dan ve Japonya’dan çok turistin geldiğini belirten Şevket Aydın “Avrupa’dan çok turist geliyordu. Japonya’dan geliyorlardı, Amerika’dan pek gelmiyorlardı. Japon turist çok geliyordu. Son senelerde Çin’den de turist gelmeye başlamıştı. Turistler köy, yani yörenin yemeklerini çok seviyorlardı. Sac ekmeğini çok seviyorlardı”  ifadelerini kullandı.

1980’lerden 200’li yılların başına kadar Şevket Aydın ismi Malatya basınında, turizm sezonu açıldıktan sonra, sık sık yer alıyordu. Bunun geçerli bir nedeni vardı.

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar