SON DAKİKA

Rektör siyanür skandalını evirdi çevirdi cevap veremedi…

Rektör siyanür skandalını evirdi çevirdi cevap veremedi…
A- A+

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun Bay Karabulut’un, Üniversitenin en büyük ve en önemli bilimsel üretimi olarak pazarladığı, ancak marka patenti özel bir şirkete ait olan “kayısır” markalı acı kayısı çekirdeğinden kayısı ekstresindeki siyanür miktarının, olması gerekenden tam 132 kat daha fazla çıkması ile ilgili olarak çıktığı canlı yayında olay için NET CEVAP VEREMEDİ.

Beyaz TV’de Tahir Sarıkaya’nın sorularını cevaplarken, Kenya’ya gittiğinin de reklamını yapan Rektör Aysun Bay Karabulut, ancak Malatya 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin tescil ettiği siyanür skandalı konusunda net bir cevap vermedi.

Rektör konuşmasında sürekli farklı ve anlamsız konulara girerek 15 dakika içinde bilimsel ve akademik bir cevap vermedi.

BU SORULARA KAMUOYU CEVAP BEKLİYOR…

-YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar şu soruya yanıt verebilir mi?

-Bir üniversite rektörünün, “Benim geliştirdiğim Üniversitemizin ürünü” diyerek pazarladığı ürün, mahkeme kararına göre; aynı zamanda üniversiteden ihale de almış olan bir şirkete ait çıkıyor; bu durum ahlaki midir, yasal mıdır, bilimsel etik kurallarına uygun mudur?

-Rektör Aysun Bay Karabulut’un kamuoyu önünde cevaplandırılması gereken şu sorular gündeme geldi

-"Üniversitemizin ürünü" diyerek, üst düzey yöneticilere hediye ederek reklamını yaptığınız ürünün marka patenti özel şirkete çıktı. Mahkeme kararına kadar bu gerçeği neden kamuoyundan gizlediniz? Bu durum etik midir?

-Ürün üniversiteye bağlı Kayısı Araştırma Merkezinde üretiliyorsa, özel şirketin orada ne işi var? Araştırma Merkezini özel şirketin kullanımı için mi kurdunuz?

-Basında çıkan onlarca haberde “patenti bana ait” dediğiniz,” üniversitemize ait ürün” dediğiniz ürünün marka patenti özel bir şirkete ait çıkıyor, bu nasıl bir durumdur anlatır mısınız? Adli ve idari olaylarda özel şirket muhatapsa üniversite bu işin neresinde?

- Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetimi ve mahkeme kararı sonrasında resmi Akredite laboratuvarda yapılmış olan analiz sonucu var mı? Yoksa yapılmadı mı? Yapılmadıysa piyasadaki ürünler güvenilir midir?

- Üniversitemizin (Malatya Turgut Özal Üniversitesi) geliştirdiği ürün diyorsunuz, peki 2014 yılında basına İnönü Üniversitesi Öğretim Üyesi olarak yaptığınız açıklamalar gerçek değil miydi? Oysa siz Eylül 2018’de rektör oldunuz, gerçek hangisi?

-Anadolu Ajansının 30 Temmuz 2014 tarihinde yayınlamış olduğu “Acı kayısı çekirdeği kanserli hücreleri öldürüyor” başlıklı haberde “İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut ve Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal tarafından deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmada, acı kayısı çekirdeği ve amigdalinin kanserli hücreleri öldürdüğü, sağlıklı hücreleri ise yenilediği belirlendi.” deniliyor. Haberde şu ifade de yer alıyor; “Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, araştırmada kullandıkları amigdalinin İnönü Üniversitesi'nde laboratuvarda elde edildiğini söyledi”. Haberde sizin ve Yunus Önal’ın konuşmasına ilişkin video da var. Durum bu. Malatya Turgut Özal Üniversitesinde hangi araştırmayı yaptınız? Projede başka emek vermiş akademisyen yok muydu? Şu anda açıkladığınız ürünü tek başınıza mı geliştirdiniz? Doç. Dr. Yunus Önal bu işin neresinde?”

-Anadolu Ajansının 30 Temmuz 2014 tarihinde yayınlamış olduğu “Acı kayısı çekirdeği kanserli hücreleri öldürüyor” başlıklı haberde, deneyin fareler üzerinde yapıldığı belirtiliyor, peki insanlara sağlıklı bir şekilde sunmak için hangi aşamalardan geçildi? Ulusal ve uluslararası kabul görmüş akrediteniz var mı? Yoksa şu andaki tesisin aslında buğdayı una çeviren mantıkla işleyen bir değirmenden farkı yok mu? Yani kayısı çekirdeğinin yağını bir yana, tozunu bir yana atıyor.

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar