SON DAKİKA

Sami Er, Geri Adım Atmadı.. “Bütün söylediklerimin arkasındayım"

Sami Er, Geri Adım Atmadı.. “Bütün söylediklerimin arkasındayım
A- A+

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin 17 milyar 80 milyon lira olarak açıklanan borcu üzerine yaşana tartışmalar üzerine açıklama yapan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Saim Er, “Hiçbir yanlış bilgi yok. Bütün söylediklerimin arkasındayım.  Bunu öncelikle ifade edeyim. Ben buradaki hiçbir bilgiyi varsayımlarla, kendi kafamda konuşmadım. Kurumdan gelen altında mühürlü imzalı belgelerle ifade ettim.” dedi. Hakkındaki kamuoyuna yansıtılan ifadeler üzerine ise Sami Er, “Bunlar bizim bürokrat arkadaşlarımızın, daire başkanlarımızın, imzalı, kaşeli, yani borç bu arkadaşlar. Ne yapayım, bu borç değil mi diyeyim yani. Bana getirilen tablo bu” ifadesini kaydetti. Er, şirketlerle ilgili tablonun ise Selahattin Gürkan dönemindeki genel müdürler tarafından kendisine getirilen raporlar üzerine ortay acıktığını kaydetti. 

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisi, yeni dönemin ikinci toplantısını Malatya Büyükşehir Belediye başkanı Sami Er başkanlığında toplanarak gerçekleştirdi. 

Sami Er, açılış konuşmasında , “Aziz Şehitlerimizi minnetle anıyor, ebediyete intikal eden gazilerimize rahmet diliyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı bir ömür temenni ederek, en içten şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca 20 Nisan 1924 Anayasası 89. maddesi ile il olan Malatya’mızın il oluşunun 100. Yıl dönümünü kutluyorum. Vatansever hemşehrilerime sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.

-Geri Adım Atmadı.. “Hiçbir yanlış bilgi yok. Bütün söylediklerimin arkasındayım” dedi.

Bir önceki toplantıda Malatya Büyükşehir Belediyesinin 17 milyar 80 milyon lira olan borcunu açıklamasından dolayı yaşanan tartışmalar nedeniyle bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er şunları söyledi, “Belediye AK Parti olsun, farklı parti olsun, geçen hafta bahsetmiştim, hiçbir zaman böyle polemiklere girmeyeceğim diye.  Ben seçim döneminde de hiçbir zaman polemiklerin içerisinde olmadım. Kullandığım bütün söylemlerim, kullandığım bütün argümanlar, Malatya’nın geleceği için neler yapabiliriz, Malatya’yı nasıl ayağa kaldırabiliriz, Malatya’yı nasıl eski haline gelir, bütün hesaplarımız bunun üzerineydi. Malatya halkımız bana güvendi, bize güvendi, bizi samimi buldu. Biz de inşallah bu umutları boşa çıkartmayız. Büyükşehir Belediye meclisi olmadan 1 gün önce bir basın mensubumuz  11 milyar lira gibi bir borçtan telaffuz etti. Ondan önce de gene aynı şekilde bana gelen bir bilgi vardı. ‘Borçsuz bir belediye devrediyoruz’ diye, bir önceki başkanımızdan bir söylem geldi. Daha sonra da işte başka bir mecliste en son meclis konuşmasında da ‘8 milyar lira bir borcumuz var. Bunu karşılık 9 milyar lira alacağımız gibi’ bir söylem. Dolayısıyla yani borçlu bir belediye devrediliyor.  Biz bunu her zaman için söyledim. Bizler şeffaf olacağız. hesap verebilir olacağız, dedik. Ve siz değerli meclis üyelerimize bunu paylaşmak istedik. Hiçbir yanlış bilgi yok. Bütün söylediklerimin arkasındayım.  Bunu öncelikle ifade edeyim. Ben buradaki hiçbir bilgiyi varsayımlarla, kendi kafamda konuşmadım. Kurumdan gelen altında mühürlü imzalı belgelerle ifade ettim.”

-“Kredi çektik” demedim, önceki dönem çekilen krediyi kullanarak maşa ödedik”

Bir önceki Meclis konuşmasında maaş ödemeleri ile ilgili konuşmasına, bir önceki toplantıdaki ses kaydını dinleterek açıklık getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er şunları söyledi, “Şunu özellikle söylüyorum, ‘Kredi çektik, ödedik.’ Böyle bir ifadem yok. Şöyle söyleyeyim, ifadem farklı, yılların bürokratik bir deneyimim var, ben ‘belediye meclisinden karar alınmadan kredi çekilmeyeceğini’ bilen bir insanım. (bir önceki meclis toplantısındaki konuşmasındaki ses kaydını dinleterek) “Çekilen krediden’” diyorum, farkındamısınız. Konunun özü şu; Vakıf ve Ziraat Bankasının taksidi vardı. Bizim Mali İşler Daire Başkanımız; 261 milyon 102  bin TL, ödenecek bir kredimiz var o ay. Bu ödendiği takdirde maaşın ödenemeyeceğini görüyor. Bu 261 milyon 102 bin, dolayısıyla bizim 118 milyon lira vergi ve SSK hariç bir maaş tahakkukumuz var. Bu maaş tahakkukunu burada 85 milyonu MELİD şirketinin, 30 milyon lirası da memur maaşı olmak üzere, 118 milyonu, bu paradan, çekilen krediden verdik, ben çekmedim, çekilen krediden verdik. Bunu böyle düzeltmiş olalım.” 

CHP’li Günnur Tabel’in araya girerek, araştırıma ve inceleme yapılması için komisyon kurulması teklifine ise Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er ise ‘O komisyonu kuralım’ dedi.

-Şire Pazarı ve Buğday Pazarındaki durumu yansıttı…

Toplantıda Sami Er, Buğday Pazarı ve Şire  Pazarı ile ilgili durumu da ekrana şu şekilde yansıttı:

“Buğday ve Şire Pazarı Yapım İhalesinde Belediyemize bırakılacak bağımsız bölümler.

İdari Binadaki Bağımsız Bölümler: 93 adet (Ofisler, dernek büroları, Arfe Ofisi, Lokal, Konferans Salonu, Laboratuvar vs.)

Yer Altı Depo Dükkan: 97 adet 

Şire Pazarında Verilen Dükkan: 2 adet 

Buğday Pazarında Satın Alınan Dükkan: 91 adet 

Melid Şirketince (Büyükşehir) Satın Alınan Dükkan: 6 adet “

-“Şirketlerin raporunu önceki dönemin genel müdürleri bana getirdi”

Büyükşehir Belediye Başkanı Saim Er, “Malatya için neler yapacağız, onları konuşalım.  Polemiklere girmek istemiyorum. Şeffaflık adına bazı şeyleri izah etme gereği duydum. Dolayısıyla hani ben duydum basında, ‘Sami Er'i yanıltmışlar. Sami Er bu boşluğa düşmemeliydi.’  E biz çocuk değiliz. Biz bu kadar müktesabatı tutup da başka bir yerde elde etmedik.  Buradaki arkadaşlarımız, bürokrat arkadaşlarımız hepsi ellerindeki bilgi ve belgelerlerle geldiler. Yani burada biz keyfi niye olmayan bir şey varmış gibi gösterilim? Bunun altında kendimizi ezecek bir şeye girer miyiz?  Bunlar bizim bürokrat arkadaşlarımızın, daire başkanlarımızın, imzalı, kaşeli, yani borç bu arkadaşlar. Ne yapayım, bu borç değil mi diyeyim yani. Bana getirilen tablo bu.  Arkadaşlarım burada.  ‘biz sana yanlış bilgi verdik’ diyen varsa da çıksın söylesin bana. Hakikaten varsa yanlış bilgi. Burada kimseyi de şey yapacak değiliz arkadaşlar, yargılayacak da değiliz. Kimseye beni yönlendirerek, bir de şu bilgiyi verin, öyle bir şey de etmedi. Biz sadece mali tablomuzu, envanterlerimizi çıkarttık. Şimdi özellikle geçen hafta şunu da söyledim; ‘Şirketlerin sayımlarını da başladık’ dedim, hatırlarsanız. Şirketlerin borçları şu an mevcut borçları bunlar. Bu şirketler bugün kurulmuş şirketler değil.  Elbette ki mal varlıkları zaten var. Bir önceki belediye başkanımız dönemindeki genel müdürlerin bana verdiği raporu ben, kar-zarar borçları size yansıttım. Ben tekrar teşekkür ediyorum. Ben arkadaşlar çok önemli bir şey olmadığı müddetçe bu defteri kapatıyorum. Bir daha bu polemiklere girmek istemiyorum. Çok teşekkür ediyorum.” İfadelerini kaydetti. 

Gündem maddeleri arasında bulunan Büyükşehir Belediyesi Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığı’nın Tarihi Kentler Birliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Malatya Belediyeler Birliği, Karakaya Baraj Gölü Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği üyelikleri hakkındaki teklif oylanarak kabul edildi. 

Tarihi Kentler Birliği Üyeliğine

Doğal Üye Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, Gazi Karakaya – Ahmet Miraç Topal -  Günnur Tabel

Yedek Üyeler; Ahmet Gülmez -  Yusuf Kocaman

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Üyeliğine

Doğal Üye Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, Nuh Boyraz  - Ahmet Gülmez, Hurşit Kuşcu

Yedek Üyeler;– Hasan Avşar- Mehmet Metin Bölükbaşı

Malatya Belediyeler Birliği Üyeliğine

Doğal Üye Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, Eyüp Kutlubay

Yedek Üye; Esin Tanrıverdi

Karakaya Baraj Gölü Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi Altyapı Hizmet Birliği Üyeliğine

Doğal Üye Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, Numan Özcan – Ramazan Çetinkaya – Yunus Şen

Yedek Üyeler; Öner Akın– Ekrem Karakuş

-Büyükşehirde yapılan atamalar 

Bu arada, Meclis Üyelerine Sultangazi Belediyesinden  görev yapmakta iken naklen atanan Nurhan Demir’in Genel Sekreter Yardımcılığına, Üsküdar Belediyesinden görev yaparken naklen atanan Salih Uzun’un Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı kadrosuna, Park ve Bahçeler Daire Başkanı Berkan Smaanlıoğlu’nun Emlak ve İstimlak Daire Başkanı kadrosuna, İtfaiye Daire Başkanı Mustafa Katipoğlu’nun Zabıta Daire Başkanı kadrosuna atanması bilgisi verildi. 

Öte yandan, Büyükşehir bünyesinde Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığının kurulması da kabul edildi.

Büyükşehir Meclisi’nde Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığının 2023 Mali Yılı Faaliyet Raporu ise oy çokluğu ile kabul edildi. CHP Grubu, red oyu kullandı. 

malatyayenises.com

malatyagazete.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar