SON DAKİKA

Savaş uçaklarının kalkmasını mı bekliyorlar?

A- A+

Savaş uçaklarının kalkmasını mı bekliyorlar?

15 Temmuz hain darbe girişici gecesi Malatya’daki 7. Ana Jet Üssü’nde 4 savaş uçağını FETÖ’cü darbecilere destek için kaldırmakla suçlanan ve tutuksuz yargılanan 6 eski pilot üsteğmenin yargılanması 6 yılda bitirilemedi. Dosyanın görüldüğü Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesindeki şimdiye kadar  10. duruşma yapıldı. Yargılaması süren 2 pilot ise kayıplara karıştı ve bulanamıyor. Diğer 4 pilotun Türkiye’de olup olmadığı da bilinmiyor.

HABER: BURHAN KARADUMAN

-15 Temmuz’da savaş uçakları hangardan çıkartılmıştı!..

 

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Malatya’daki 7. Ana Jet Üs Komutanlığında, darbecilere destek için 4 savaş uçağı kaldırılmak istenmiş ve pistin iş araçları ile kapatılması nedeniyle savaş uçakları hangarlarına geri dönüş yapmıştı. Savaş uçaklarının kalkış yapamaması için önce havalimanındaki itfaiye ve diğer ağır iş araçları pistlere çekilmiş, ardından Malatya Büyükşehir belediyesine ait araçlarla pistler kapatılmıştı.

 

Malatya Darbe Girişimi ana davasının görüldüğü Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 7. Ana Jet Üssü’nün eski Komutanı Tuğgeneral Emin Ayık, 7. Ana Jet Üs eski Harekat Başkanı Albay Tayfun Tuna, 7.Ana Jet Üs 171. Filo eski Komutanı- Pilot Binbaşı Metin Çivilibal, 7 Ana Jet Üs 171. Filo’da görevli eski Pilot Binbaşı Tuncay Öztürk’e  ‘Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmiş, savaş uçaklarını hangardan çıkartarak pist başı yapan 6 eski pilot hakkında ise mahkeme beraat kararı verilmişti.

15 Temmuz hain darbe girişici gecesi Malatya’daki 7. Ana Jet Üssü’nde 4 savaş uçağını FETÖ’cü darbecilere destek için kaldırmakla suçlanan 6 eski pilot üsteğmenin yargılanması 6 yılda bitirilemedi. Dosyanın görüldüğü Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesindeki şimdiye kadar  10. duruşma yapıldı. Yargılaması süren 2 pilot ise kayıplara karıştı ve bulanamıyor. Diğer 4 pilotun Türkiye’de olup olmadığı da bilinmiyor.

-Malatya’da beraat ettiler, Gaziantep’te dosyaya FETÖ´nün gizli haberleşme yöntemi raporu girdi

 Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği hükümlerle ilgili istinaf incelemesinde, savaş uçaklarını kullanan 6 pilot ile ilgili dosya, Malatya Darbe Girişimi ana dosyasından ayrılarak 6 pilot hakkındaki  yargılamayı Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi üstlenmişti. Gaziantep’teki dava dosyasına eklenen Ardışık Arama Raporunda, tutuksuz yargılanan 6 eski pilotunda FETÖ´nün gizli haberleşme yöntemi olarak kullandığı ankesörlü telefonla ardışık arandıkları kaydedildi.

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi Malatya’da bulunan 7. Ana Jet Üssünde görev yapan ve 4 ayrı savaş uçağını kaldırmakla suçlanan Pilot Üsteğmenler Mahmut Burak Kılıç, Eray Bakır, Muhammed Yusuf Tür, Halil Karan, Seçkin Gülmüş, Ülfet Kaçay hakkındaki yargılama Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesinde devam ediyor.  Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesindeki 10. Duruşma yapıldı.

-2 pilot kayıplara karıştı, 4 pilotun nerede olduğu bilinmiyor!..

Tüm aramalara rağmen haklarında yakalama kararı bulunan eski pilotlar Halil Karan ve Muhammed Yusuf Tür’ün yakalanamadığı ve haklarındaki yakalama kararının devam ettiği öğrenildi.  Her iki pilotun yurtdışına kaçmış olma ihtimali üzerinde duruluyor. Gaziantep’teki davada ifade veren  ve ifadelerini ardından hiçbir duruşmaya katılmayarak avukatları tarafından temsil edilen diğer 4 pilotun da Türkiye’de olup olmadığı da bilinmiyor.

Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesindeki 11. Duruşma 20 Eylül 2022 tarihine yapılacak.

-FETÖ ile ilgisi yoktur denilen binbaşı daha sonra İTİRAFÇI olmuştu...

Malatya Darbe Girişimi ana davasının görüldüğü Malatya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dönemin 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti'nin emir subayı olan Binbaşı S.K.  "darbe girişimi ve FETÖ ile bir ilgisi yoktur" denilerek beraat ettirilmişti, ancak kısa süre sonra FETÖ´nün gizli haberleşme yöntemi olarak kullandığı ankesörlü telefonla ardışık aramalarında ismi çıkınca İTİRAFCI olmuş ve lise öğreniminden itibaren FETÖ ile bağının olduğunu İTİRAF ETMİŞTİ.

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar