SON DAKİKA

“Şeker uygulamasında bakkal esnafı büyük sıkıntı yaşıyor”

“Şeker uygulamasında bakkal esnafı büyük sıkıntı yaşıyor”
A- A+

Malatya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Nejdet Özyalın, Malatya Şeker Fabrikasından esnaflara torbayla satılan şeker satışının sona erdirilmesinden dolayı esnafların büyük sıkıntı yaşadıklarını belirterek, “Bakkal esnafımız Aralık 2021 sonuna kadar sevk irsaliyesi ile Malatya Şeker Fabrikasından haftalık 20 torba şeker alabiliyordu.  Daha sonra Malatya Şeker Fabrikasında Ocak 2022’den itibaren 15 günde 10 torbaya düşürüldü. Yani ortada 1 yıllık uygulama yoktur, uygulama esnafımıza bilgi verilmeden yeni başlatıldı. Amaç milletimizin şekeri ucuza tüketmesi ise, yüzde 5 komisyon alan aracı firmalara ne gerek vardı?” dedi.

 

 

Malatya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Nejdet Özyalın, Malatya Şeker Fabrikasında esnafa hiçbir bilgi verilmeden torbayla şeker satışının durdurulmasından dolayı büyük bir sıkıntı yaşadıklarını ve 1.400  bakkal esnafının mağdur olduğunu açıkladı.

Malatya Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Nejdet Özyalın yaptığı yazılı açıklama da, “Bakkal esnafımız Aralık 2021 sonuna kadar sevk irsaliyesi ile Malatya Şeker Fabrikasından haftalık 20 torba şeker alabiliyordu.  Daha sonra Malatya Şeker Fabrikasında Ocak 2022’den itibaren 15 günde 10 torbaya düşürüldü. Yani ortada 1 yıllık uygulama yoktur, uygulama esnafımıza bilgi verilmeden yeni başlatıldı. Şimdi esnafımız Şeker Fabrikasının kapısından dönüyor ve şeker alamıyor. Birçok esnafımız Malatya Şeker Fabrikasına peşin para yatırdığı halde şekerini alamadı. Peki, Malatya Şeker Fabrikası’nda eğer 1 yılık uygulama varsa, bizim esnafımızdan neden Aralık 2021, Ocak 2022’de peşin para alındı?  Ne oldu da yıllardır sıkıntısız bir şekilde devam eden uygulama bir anda sona erdirildi. Bakkal esnafımız yaşadıkları sıkıntıları yoğun olarak Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odasına gelerek aktardılar ve biz de bu sıkıntılarımızı üst kuruluşumuz olan Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimize aktardık. Esnafımızın bu sorununu çözmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kaydetti,

 

Özyalın şunları kaydetti, “Sayın milletvekilimiz, ‘Orada bulunan oda başkanları konuyu bilip bilmeden alkışlıyorlar.” diyorlar. Sayın milletvekilimiz biz neyi neden alkışladığımızı çok iyi biliyoruz. Çünkü en büyük sıkıntıyı bakkal esnafı yaşıyor. Siz bir şirketin hissedarı olabilirsiniz, ama hatırlatmak isteriz, siz   milletin vekilisiniz, bu sıkıntımızı çözmek sizin sorumluluğunuzda. Yıllardır Malatya Şeker Fabrikasından sevk irsaliyesi ile şeker alabilen Malatya esnafımız bayilik sizin hissedarı olduğunuz şirkete geçtikten sonra ne oldu da alamıyorlar? Siz işin içine girene kadar esnafımız Malatya Şeker Fabrikasından torbayla şeker alabiliyordu. Şimdiye kadar Malatya Şeker Fabrikasının şeker satma sorunu hiçbir zaman olmadı. Esnafımız torbayla alıp ambalajını kendisi yapıp ucuz satıyordu. Şu anda Kayseri Şeker Fabrikasının tanzim satış mağazasında giden her esnaf 5’er torba şeker alabiliyor. Amaç milletimizin şekeri ucuza tüketmesi ise, yüzde 5 komisyon alan aracı firmalara ne gerek vardı?”

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar