SON DAKİKA

Semih Yalçın ailesinin geçmişini anlattı; Malatyalıyız...

A- A+
Reklam

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın, ailesinin 1700’lü yıllarda Hekimhan’dan Sivas’ın Suşehri’ne ardından da Gemerek’e giderek yerleşen Velioğulları kabilesine bağlı olduğunu söyledi.

Malatya’da bir otelde düzenlenen ve büyük çoğunluğu Akçadağ ilçesinde bulunan Velioğluları Aile Buluşmasına MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın’da katıldı. MHP MKYK Üyesi Ömer Ekici tarafından organize edilen Velioğulları Aile Toplantısına katılan MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın, kendi ailesinin de Velioğulları bağlı olduğunu ancak Osmanlı dönemindeki bin kan davası nedeniyle Sivas’a sürgün edildiğini kaydetti.

-“Kökümüz Malatya’ya dayanıyor”

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, MHP İl Başkanı Mesut Samanlı’nın da katıldığı toplantıda konuşan MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın, Bugüne kadar yakından tanıyamadığım aile fertlerim ile burada beni bir araya getiren teşkilatıma, özelliklede Ömer kardeşime çok teşekkür ediyorum. Çünkü çok onur duydum, bilmenizi isterim, çok memnun oldum.  Sizlerle bir araya gelmek gerçekten bana ayrı bir güç verdi. Esasında ailemiz, Hekimhan’dan Sivas’a geldiğinde Hekimhan kısmında bizde uzak kalmışız hep. Buda bizim eksikliğimiz. Ancak araştırıldığında ve büyüklerimizden öğrenildiğinde kökümüz buraya dayanıyor, buda kesin. Ben Sivas-Gemerek doğumluyum. 3 büyük dedemiz Hekimhan’daki bir kan davasına karışma sebebiyle, biliyorsunuz Osmanlı devletinde, hocalarım bilir, en 200 kilometre öteye sürgüne gönderilirlerdi. Önce gelip Sivas-Suşehri’ne yerleşiyorlar, oradan da Gemerek’e geliyorlar. Gemerek’e geliş tarihlerini biliyoruz, 1780. O tarih net. Büyüklerimden öğrendim. Gemerek’e gelen dedemizde, Gemerek’e geldiğinde Velioğlu kabilesi olarak anılıyor, dedemizin adı da Veli. Yalnız bir gözü görmezmiş, Kör Veli derlermiş ona. Öz amcam nüfus memuru olduğu için aile tarihimizi çıkartabildik. Yani buralardan gelip Sivas’a yerleşenler sizin atalarınız, bizim atalarımızın kardeşleri.  Bir ve beraber.” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın, “Bundan sonraki dönemde bunu iyice araştırmak bana düşer. O bilgi kırıntılarını birleştirmek suretiyle bu köklü ailenin nereden gelip nereye gittiğini, hangi kollarının Batı şehirlerinde olduğunu çıkartmak gerekiyor.  Artık bunu araştırmak vacip oldu bize. Onu yapacağız. Geniş bir aile ve Osmanlı döneminde etkili olduğunu biliyorum. Ben bir tarihçiyim, son dönemi çalıştım. Özellikle devlete hizmet etme noktasında önplana çıkmış bir ailedir Velioğulları bu nedenle siz de, bizde gurur duyuyoruz soyumuzla sopumuzla. Bundan sonra sık sık görüşeceğiz.”

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar