SON DAKİKA

Söğütlü Camii'de yıkılıyor

Söğütlü Camii'de yıkılıyor
A- A+

Vali Hulusi Şahin, yıkılmaması için büyük bir mücadele verdiğini söylediği Söğütlü Camii için üniversitede oluşturulan heyetin ana taşıyıcı alanlarda burkulmalar tespit etmesi nedeniyle yıkımına karar verildiğini, yenisinin ise Yeni Camii’nin de restorasyonunu yüklenen hayırsever iş insanı Bayram Kızılaslan tarafından yapılacağını açıkladı. Malatya Valilik binasının inşaatına yakın zamanda başlanılacağını da açıklayan Vali Şahin, Kasap Pazarı ve Sebze Hali’nin yıkılan Adliye binasının yerine çevreyoluna cepheli olarak taşınmasının da kendi önerisi olduğunu söyledi.

 

-“Kasap Pazarı ve Sebze Hali Adliye Binasının Yerine Taşınsın, Çarşı İçinde Yeni Bir Meydan Oluşsun”

Vali Hulusi Şahin, “Kasap Pazarı ve Sebze Halinin çevreyolunun diğer tarafında çevreyoluna cepheli bir şekilde yapılacak yeni modern bir binaya taşınması konusundaki projenin kendi önerisi olduğunu açıklayan Vali Hulusi Şahin, “Şu anda yıkılmış olan Adliye binasını oraya bir güzel hal binası yapılması fikri benim fikrim. Bu fikride dillendiriyorum, şu anda da sizin huzurunuzda söylemek istiyorum; bunun daha güzel olacağını düşünüyorum. Böylece Soykan Meydanı gibi bir meydanı da hemen Yeni Camii’nin alt tarafında sağlamış oluruz. Orada çok güzel ticari bir meydanı oluşturmuş oluruz, çok da güzel olur. Kasap Pazarı, Sebze Hali, Balıkçılar Pazarını çevreyoluna cephe olabilecek bir modern bir hal ile yanı başına da minibüsçüler durağını koyarsak çok daha güzel para kazanılır, çok daha güzel bir kasap pazarı çıkar, hem onlar kazanmış olur, hem de çevreyolunun üst tarafında geniş bir meydanımız daha olur. Ama buna siz karar vereceksiniz. Tepeden inme şöyle olsun demeyeceğiz. Ben Malatyalı değilim, ama tarihe not düşme adına bunun faydalı olacağını düşünüyorum.” dedi.

-Söğütlü Camii’yi Kurtaramıyoruz, Yıkılacak. Daha Büyük Bir Cami Yapılacak”

Söğütlü Camii’nin mevcut olana göre daha büyük bir şekilde yapılacağını ve parasının da hazır olduğunu belirten Vali Hulusi Şahin, “Söğütlü Camii ile ilgili son gelişmeyi paylaşayım, Söğütlü Camii konusunda ben epey bir savaş verdim. Fakat üniversitede oluşan bir heyet çok detaylı bir çalışma yaptı ve ana taşıyıcı alanlarda burkulmalar tespit ettiler ve bu yıkılması gerektiğini söylediler. Dolayısıyla Söğütlü Camiyi kurtaramayacağız, öyle gözüküyor. Vakıflar Genel Müdürümüz ile birkaç kere görüştük. Vakıflar Genel Müdürü dediki, ‘Nasıl bir proje isterseniz, nerede isterseniz, nasıl isterseniz, aynısını yapacağız’ dedi. Hayırsever Bayram Kızılaslan, Yeni Camii’nin yapımını zaten üstlenmişti, Söğütlü Camii’nin de tüm maliyetini üstlendi. Bana sorduklarında yeni bir proje uygulansın, ama altında Pasajı istiyoruz. Biraz ‘Daha büyük cami yapabilirmiyiz’ diye sordum, ‘Yapabiliriz’ dediler. Dolayısıyla daha büyük, daha güzel bir mimariyle ve altında bir çarşı oluşacak şekilde cami yapılması yönünde bir irade oluştu. Biraz zaman alacak, ama parası hazır. Yeni Camii aslına uygun olarak yapılacak. Söğütlü Caminin altındaki kiracı esnafımız ise Vakıflar Genel Müdürlüğünün kiracısı olduğu için bir sorun olmaz. Söğütlü Camii biraz daha büyüyeceği için dükkan sayısı artabilir. Bizler sizin için varız, size rağmen sizin aleyhinize ne iş yapabiliriz, biz sizin için burada çalışıyoruz. Ama bu süreçler zor ve zahmetli süreçler.” İfadelerini kaydetti. 

Malatya Valilik binasının yapım sürecinin de başladığını açıklayan Vali Şahin, “Bizim hükümet konağın (Malatya Valilik Binası) ihalesi yapıldı, 174 milyon TL. Yakın zamanda inşaata başlayacaklar” dedi.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar