SON DAKİKA

Sound of Arslantepe Konseri’ne Yoğun İlgi

Sound of Arslantepe Konseri’ne Yoğun İlgi
A- A+

Sound of Arslantepe Konseri’ne Yoğun İlgi

İnönü Üniversitesi Çoksesli Orkestrası ve Korosu ile Samsun Devlet Opera ve Bale Orkestrası tarafından Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen Sound of Arslantepe Konseri sanatseverlerden tam not aldı.

Yoğun ilginin olduğu konsere; İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkadir Baharçiçek, Malatya Büyükşehir Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, Battalgazi Belediyesi Başkan Yardımcısı İsmet Sarıgül, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Konservatuar Müdürü Prof. Dr. Ünal İmik, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Galip Sökmen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Mustafa Türker ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Sound of Arslantepe

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi Belediyesi ve İnönü Üniversitesi arasında imzalanan Sound of Arslantepe Konseri İşbirliği Protokolü sonrasında düzenlenen konserin eserlerini Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. M. Güneş Açıkgöz bestelerken şefliğini Devlet Konservatuvarı Dr. Öğr. Üyesi Hayri Akbudak yaptı.

İnönü Üniversitesi Çoksesli Orkestrası ve Korosu ile Samsun Devlet Opera ve Bale Orkestrası tarafından gerçekleştirilen konserde; Ateş, Erzak, Mühür, Avlu, Saray, Asker, Göç- İsyan, Kurban, Sur ve Final isimli eserler icra edildi.

2021 yılında Dünya Mirası Listesine girmiş olan Arslantepe Höyüğü’nü müzik dili ile dinleyicilere anlatma amacıyla düzenlenen konserin sonunda İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, orkestra üyelerine çiçek takdim etti.

Sound of Arslantepe

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay,  “Arslantepe Höyüğü Müzik Dinletisi ile orkestramız Arslantepe Höyüğümüzü anlattılar. Müzik evrensel bir dildir. Arslantepe, Malatya’nın çok önemli bir hazinesi. Bu hazine, Dünya Miras Listesine girmiştir. Dünya Miras Listesine giren Arslantepe, müzik dinletisi ile anlatıldı. M. Güneş Açıkgöz hocamız on bölümlük eserleri besteledi. Hayri Akbudak hocamız da şef olarak koroyu ve orkestrayı yönetti. Bu muhteşem eser ortaya çıktı. Arslantepemiz ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Bu yüzden bu eser Arslantepe için kalıcı bir eser oldu.” ifadelerini kaydetti.

KAYNAK: Haber: Leylanur Çelik- Marah Süleyman- Habibe Culum / İNÜHABER MERKEZİ

MALATYA'DA NELER VAR... İŞTE O VİDEOLAR

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar