SON DAKİKA

Tahmini kuru kayısı rekoltesi 77 bin 170 ton

Tahmini kuru kayısı rekoltesi 77 bin 170 ton
A- A+

Malatya Valisi Hulusi Şahin, 2023 yılı tahmini kuru kayısı rekoltesini açıkladı. Şahin, bu yılki rekoltede geçen yıla göre artış yaşandığını belirterek, 'Malatya için ağaç başına ortalama verim 40 kilo 400 gram. Toplam yaş kayısı üretimi 385 bin 850 kilo olarak ve elde edilecek kuru kayısı miktarı ise 77 bin 170 ton tespit edilmiştir' dedi.

malatyanethaber.com.tr yer alan habere göre; Malatya Valisi Hulusi Şahin, Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Malatya İl Tarım ve Orman Müdürü Tahir Macit ile birlikte Malatya Kuru Kayısı Lisanslı Deposunda düzenlediği basın toplantısında 2023 yılı yaş ve kuru kayısı rekolte tahminini açıkladı. Vali Şahin, Kayısı Rekoltesi Tespit Komisyonu tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, kayısı ağacında, ağaç başına ortalama 40 kilo 400 gram verim elde edildiğini, toplam yaş kayısı üretimi 385 bin 850 kilo olarak ve elde edilecek kuru kayısı miktarı ise 77 bin 170 ton olarak tespit edildiğini söyledi. Vali Şahin, bu yılaşırı yağışlar ve dolunun kayısının kalitesine zarar verdiğini, bu durumun kayısıda kalite kaybını yol açtığını kaydetti. 

Hedef 450 milyon dolarlık ihracat

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ise her yıl mart ayının sonundan itibaren yaklaşık iki ay süreyle tahmini yaş ve kuru kayısı çalışmasının yapıldığını, bu yıl ise 15 günlük bir çalışma ile Tarım İl Müdürlüğü TUİK verileriyle birlikte yapıldığını anlattı. İhracat rakamlarına değinen Özcan, “Ortalama her yıl 80 bin ton ve üzerinde bir ihracat gerçekleştiriyoruz. Dünyanın 115 ülkesine ihracat gerçekleştiriyoruz. Bu yıl 10 aylık ihracat serüvenimize baktığımız zaman 73 bin ton ihracatı tamamladık. Haziran ve Temmuz aylarında da 10 bin tonluk bir ihracat bekliyoruz. Eğer bu 10 bin ton ihracatı da gerçekleştirirsek ihracatımız yaklaşık 83 bin ton ile tamamlanacağını ve ihracat gelirimizin de geçen yıl 402 milyon dolarla kapatmıştık. Bu yıl 450 milyon dolara yakın da bir gelir elde etmeyi düşünüyoruz. Asıl mesele tahmini rekolteden ziyade elde ettiğimiz gelir üreticinin maksimum düzeyde elde ettiği gelirlerin şehrin ekonomisine katkısı ve ülke ekonomisine katkısı olacak diye düşünüyoruz” dedi. 

750 milyon dolar hedefine odaklanacağız

Başkan Özcan, bu yıl 100 bin ton ihracat ve 750 milyon dolar gelir hedefi ile yola çıkacaklarını vurgulayarak, “Geçtiğimiz yıllarda 500 milyon dolar gelir hedefini yakaladık. Bu yıl 750 milyon dolar gelir hedefleyerek hem yaş kayısı ihracatımızda hem kuru kayısı ihracatımız hem de kuru kayısıda elde ettiğimiz çekirdek ihracatımızla beraber 750 milyon dolar hedefine odaklanacağız. Elde ettiğimiz rekoltemizi en yüksek fiyata ihracatını gerçekleştirmek için hep birlikte bu hedefe odaklanıp yolumuza devam edeceğiz.  Bu ürünü dünyanın dört bir yanına ihracatını gerçekleştirmek için hem ülke ekonomisine hem de Malatya ekonomisine 750 milyon dolar gelir getiren ihracatçılara teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

KAYNAK: malatyanethaber.com.tr

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar