SON DAKİKA

Topluma ve çevreye duyarlı, etik değerlere sahip ve kaliteli hizmet

Topluma ve çevreye duyarlı, etik değerlere sahip ve kaliteli hizmet
A- A+

Malatya Turgut Özal Üniversitesinde 14 Mart Tıp Bayramı kutlama programı düzenlendi. 

Törene  Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bentli, rektör yardımcıları Prof. Dr. Orhan Gündüz ve Prof. Dr. İlhan Erdem, Malatya Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Mustafa Sezai Demirel, Hasan Çalık Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Öğr. Üyesi Rabia Aydoğan Baykara, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Halime Akyüz,  üniversite genel sekreteri Doç. Dr. Ahmet Selim Özkan ve çok sayıda akademik, idari personel ile öğrenciler katıldı. 

Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sinevizyon gösterisi yapıldı. Açılış ve protokol konuşmalarından sonra  Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Müzik Bölümü öğretim üyelerinin hazırladığı “Türk Halk Müziği” dinletisi ile devam edildi. 

 Tıp Fakültesi öğrencilerinden öğrenci temsilcisi Ezgi Demircan  yaptı. Demircan konuşmasında: “Hekim olmak sadece para kazanmaktan ibaret bir meslek değil, bazen bir annenin duasını almak, bazen bir çocuğu mutlu etmek, bazen yaşamlara umut olmak, bazen de kara haberi veren kişi olmaktır. Kendi vaktinden alıp diğer insanların vaktine katmaktır hekim olmak. Bazıları için sadece bir beyaz önlük olarak görülen bu mesleği layıkıyla yerine getirmek için biz öğrenciler altı yıl boyunca eğitim görüp insanların hayatlarına dokunmak için çabalıyoruz. Öylesine şanlı bir meslek ki öğrenciyken bile beyaz önlüğü her giydiğimizde gözlerimiz ışıl ışıl oluyor. Bizlere bu mesleğin ne kadar yüce bir meslek olduğunu ve her koşulda ayrım yapmadan adaletli davranmamız gerektiğini sabırla öğreten rektörümüze, dekan ve dekan yardımcılarımıza ve birbirinden değerli hocalarımıza tüm öğrenci arkadaşlarım adına teşekkürlerimi ve saygılarımı iletiyorum. Hepimizin Tıp Bayramı kutlu olsun.”  diye konuştu.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak temel ilkelerinin  çevreye saygılı, sosyal sorumluluğunun bilincinde, memnuniyeti en üst düzeyde sağlayan ve mensubu olmakla gurur duyulan bir kurum olmak olduğunu vurgulayan  Prof. Dr. Bentli,  “Tıp Bayramı, Türkiye'de her yıl 14 Mart'ta kutlanan önemli bir gündür. Bu özel gün, Anadolu'nun ve İstanbul'un işgaline karşı direniş planının yapıldığı, bağımsızlık mücadelesinin sembolü olan bir tarihle de özdeşleşmiştir. Tıp alanında öncü olmak, sadece bilgi ve becerilerle değil aynı zamanda insan odaklı bir yaklaşımla da mümkündür. Öğrencilerimizin topluma ve çevreye duyarlı, etik değerlere sahip ve kaliteli hizmet sunmaya odaklı yetişmeleri, fakültemizin en büyük hedeflerinden biridir. Depremin olumsuz etkisine rağmen UNESCO iş birliği ile uluslararası iki çevrimiçi kongre düzenledik. Öğrencilerimizin yetkinliklerini geliştirmek ve onları geleceğe hazırlamak adına çeşitli etkinlikler ve projeler düzenlemeye devam edeceğiz.” dedi. 

Malatya Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Mustafa Sezai Demirel  ise  şunlaır söyledi; “Bugün gençliğini hizmete adayanların günü. Türkiye’nin en ücra köşelerinde yolu olmayan sağlık ocağına atanan, elleri soğuktan moraran ama her şartta solan yüzleri iyileştirmek ve ağlayan gözleri güldürmek için yemin etmiş çiçeği burnunda heyecanı taze doktor bugün senin günün…6 Şubat 2023 unutmadık, unutmayacağız. Hayatımızın 1 dakikada değiştiği o gün, asrın felaketinin yaşandığı o gün, güneşin kalplerimize bir daha doğmadığı o gün,  tam umutlar sönmüşken kuruyan bedenler ellerinden kayıp giderken umutsuzlara umut olan aç, susuz, uykusuzuz ama birbirine kenetlenip destek olan sağlık çalışanlarının tümü bugün sizin de gününüz. Yaşatmak için verdikleri mücadelelerle öncelik insan diyerek, öncelik sağlık diyerek yola çıkan tüm hekimlerin, sağlık çalışanlarımızın ve müstakbel meslektaşlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar