SON DAKİKA

TSO Başkan Adayı Baştürk Grubundan Tepki ve İddia Açıklaması

TSO Başkan Adayı Baştürk Grubundan Tepki ve İddia Açıklaması
A- A+

TSO Başkan Adayı Baştürk Grubundan Tepki ve İddia Açıklaması

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'nın 2 Ekim'de yapılacak olan seçiminde başkan adayı olan Akif Baştürk'ün Seçim Koordinasyon Merkezi'nden yapılan açıklamada, yeniden aday olan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu'na tepki ve eleştiriler dile getirilerek, bazı iddialara yer verildi.

Baştürk'ün Seçim Koordinasyon Merkezi adına konuştuğu belirtilen Mehmet Haskul tarafından yapılan açıklamada, “Asla ve asla toplum içerisinde fitneye ve bölücülüğe sebep olacak ayrıştırıcı bir dil kullanılmaması gerektiğini, aynı tarafta olmasak bile, seçilmiş insanlara söylenecek olumsuz bir sözün o şahsa değil temsil ettiği makama söylenmiş olduğunu, hakaret edilen olsak da, hakaret etmeyeceğimizi, her türlü haksızlığa uğrasak da, haksız bir tutum içerisine girmeyeceğimizi, yalan ve iftiralara maruz kalsak da, asla ve asla aynı seviyeye inerek karşılık dahi vermememiz gerektiğinin bilincindeyiz. Şunun bilinmesini isteriz ki, bu süreçte bize karşı yapılacak her türlü manipülasyona, yalan ve iftiraya aynı şekilde değil; kendi üslubumuzla, duruşumuzu ve çizgimizi bozmadan, ilkeli bir şekilde cevap vereceğimizin bilinmesini isteriz” denildi.

Haskul'un açıklaması şöyle:

"Sayın Sadıkoğlu; Bugüne kadar göstermiş olduğunuz yönetim tarzı ve davranışlarınızla, dürüst ve ilkeli bir seçim süreci yönetemeyeceğinizi ön görmüştük. Yönetim başarısı olmayan insanların, seçim süreci başladığında kavgacı bir dil kullanarak, hasbelkader sahip olduğu makamı kaybetmemek için her türlü haksızlığı adaletsizliği yapacağınızın farkındaydık.

Sayın Sadıkoğlu;

Seçim planlama sürecimizde yaklaşık 40 gün boyunca aramızda bulunan, Sayın Akif Baştürk’ün yanında aday olacağını söyleyen ve daha sonra sizin müteahhitler grubunda aday olan o arkadaş ilkelerimize ve öngörülerimize şahit olmuştur. Sorabilirsiniz!

Sayın Sadıkoğlu,

Konuşmalarınızda “yalanlarla ve iftiralarla bizi organizeden atanlar, şimdi de Ticaret ve Sanayi Odasını ele geçirecekler” diyorsunuz. Soruyoruz, Valilik makamı, Ticaret ve Sanayi Odasına yazılı olarak Organize Sanayi Müteşebbis Heyeti Seçimi için iki defa isim vermenizi talep etti mi? Ettiyse tarafınızca isim verildi mi? Verildiyse bu isimler kimlerdi?

Ama siz bu talebe karşılık vermeyerek, müteşebbis seçimine katılmadınız. Dolayısıyla sizi Organize Sanayi Bölgesinden kimse atmadı. Seçime katılmayarak Ticaret ve Sanayi Odasının temsil edilmediği bir Müteşebbisin oluşmasına aslında siz sebep oldunuz. Daha sonra çıkıp, Devletimizi temsil eden valilik makamına asla kabul edilmeyecek sokak diliyle hakaretvari söylemlerde bulunarak olayı basit kahramanlığa çevirdiniz. Bugün ise aynı olayda mağdur olduğunuzu dile getirerek seçim sürecini manipüle ediyorsunuz.

Sayın Sadıkoğlu;

Konuşmalarınızda seçilmiş bir siyasetçiyi kast ederek Sayın Akif Baştürk’ün onun tarafından aday edildiğini her yerde dile getiriyorsunuz.  Sayın Akif Baştürk, bir siyasi kişi ve oluşumun adayı değil;  “Malatya artık hak ettiği yerde olmalı” diyen binlerce çarşı esnafımızın, sanayicimizin ve Malatya’mızın adayıdır.  Bahsettiğiniz siyasetçiyle aynı partide siyaset yapan arkadaşların sizin listelerinizde aday olduklarını biliyoruz.

Soruyoruz; Aynı partiden olan seçilmiş bir siyasetçiye bu kadar dil uzatırken o arkadaşların seçilmiş bir siyasetçi desteği almadan sizin yanınızda durmaları mümkün mü?

Sayın Sadıkoğlu;  Açılış konuşmanızda “Bugün başlar başlamaz iftiralarla, bel altılarla bize vurmaya çalışıyorlar” dediniz.  Şunun bütün kamuoyunun bilmesini isteriz ki; Sayın Akif Baştürk, aday olan yol arkadaşları ve seçim koordinasyon merkezimizde bulunan arkadaşlarımız da dâhil olmak üzere ne basında ne de seçim çalışmalarında sizinle ilgili herhangi bir olumsuz cümle kullanılmamasıyla alakalı bir hassasiyet taşımaktadır.  Bu hassasiyetimizi koruyacağımızın bilinmesini isteriz.

Malatya’ya hizmet etmek adına çıktığımız bu yolda bu tür çirkin şeylere asla ve asla ihtiyacımız olmadığının belirtmek isteriz.

Bir makamı elde etmek için çirkin ve yakışıksız bir anlayışla yürütülen seçim çalışmasının ne ahlaki değerlerimize ne de ilkelerimize uymadığının altını bir kez daha çiziyoruz.

Bir makam uğruna mağdur edebiyatı yaparak, bu tür ithamlarda ve iftiralarda bulunarak Sayın Akif Baştürk ve yol arkadaşlarına asla ve asla zarar veremeyeceksiniz, çünkü toplum sizi de Sayın Akif Baştürk’ü de çok iyi tanıyor. Söylemlerinizde ehliyet ve liyakat vurgusu yapmanıza rağmen Yazıhan ilçemizde kurulan Hayvancılık ve Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin yönetimine bu sektör ile ilgili bilgi ve birikimi olmayan birini neden atadınız?

Soruyoruz,

Hayvancılık ve tarım sektöründe güçlü işletmelere sahip ve birikimli meclis üyeleri olmasına rağmen neden sektörle hiçbir bilgisi ve tecrübesi olmayan, Beyaz eşyacılar komitesinden birini atama gereği duydunuz?

Bütün söylemlerinizde, Adalet ve eşitliğe vurgu yapmanıza rağmen 70 meclis üyesi arasından sadece bir üyeyi, Hem Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu üyeliğine, hem 1. Organize Sanayi Müteşebbisine, hem İŞGEM Yönetim Kurulu Başkanlığına, hem de odanın iştiraki olan Anonim Şirketi Başkan vekilliğine Lokantacılar Komitesinden seçilen arkadaşı atadınız. Diğer Meclis Üyesi arkadaşlarımız ehliyetsiz ve liyakatsiz mi? ki bizce değil.

Yine Soruyoruz. Eşitlik vurgusu yaparak seçim çalışmalarınız için ofis açtığınızı iddia etmenize rağmen neden tüm seçim çalışmalarınızı Ticaret ve Sanayi Odasında sürdürmektesiniz? Bu mu eşitlik?

Bir daha soruyoruz. Neden seçmen askı listelerinin tamamını kendi aday komite üyeleriniz ile paylaşmanıza rağmen Sayın Akif Baştürk ve yol arkadaşlarına verilmesine engel oldunuz? Bu mu eşitlik anlayışınız? Bu ve bunun gibi onlarca olumsuz tutum ve davranışınızı nasıl açıklayacaksınız?

Ticaret ve Sanayi Odası makamına ve dolayısıyla şehrimize bu kadar zarar vermeye hakkınız var mı?

Malatya’mızın başta ekonomik anlamda ve diğer sair alanlarda gelişmesi için Sayın Akif Baştürk ve yol arkadaşlarının her türlü birikime sahip olduklarını, bir kez daha vurgulamak isteriz. Ticaret ve Sanayi Odamızın seçimlerinde oy kullanacak Esnaf ve Sanayicimizin, şehrimizin gelişimini ve geleceğini düşünerek oy kullanacaklarından kuşkumuz yoktur. 2 Ekim de yapılacak olan Ticaret ve Sanayi Odamızın seçimlerinin; Malatya’mıza ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni eder, saygılar sunarız.

Bu süreçte gerek vefa duygusuyla gerek dostluk adına gerek derdi Malatya olanın, Malatya’nın gelişimi ve büyümesini dert edinenlerin Akif Baştürk ve yol arkadaşlarına destek veren, katkı veren, dua eden gerek şehrimizde yaşayan gerek farklı şehirlerden katkı veren tüm dostlara ve gece gündüz demeden çalışan tüm ekip arkadaşlarımıza, Akif Baştürk adına teşekkür eder, saygı, sevgi ve hürmetlerimizi sunarız”

BÜLTEN

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar