SON DAKİKA

TSO Başkanından Müfettiş Raporu Açıklaması

TSO Başkanından Müfettiş Raporu Açıklaması
A- A+

TSO Başkanından Müfettiş Raporu Açıklaması

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'yle ilgili olarak, yönetimde olduğu dönemle ilgili gündeme gelen iddiaların, müfettiş tarafından yapılan incelemeyle ilgili açıklamasında bulundu. 

TSO'NUN BASINA DAĞITTIĞI RAPOR..

Eski Vali Aydın Baruş döneminde yaşanan sorunlar, hakkındaki iddialar ve müfettiş incelemesi ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Oğuzhan Ata Sadıkoğlu'nun açıklamasından önce, basına TSO tarafından iletilen metinde, "iddialar"ın yanı sıra, bunlara ilişkin "müfettiş raporu"nda yer aldığı belirtilen ifadelere yer verildi.

Söz konusu metindeki, "Müfettiş Raporu" başlığı altında yer alan ifadelerin, bir inceleme raporunda yer alamayacak 'subjektif' değerlendirmeler içermesi, müfettiş raporunun TSO tarafından ne kadar 'objektif' yansıtıldığı tartışmalarına yol açtı.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesi (OSB)'yle ilgili olarak, yönetimde olduğu dönemle ilgili gündeme gelen iddiaların, müfettiş tarafından yapılan incelemeyle ilgili açıklamasında bulundu. 

Basına TSO tarafından dağıtılan metin şöyle:

"1. iddia:

Malatya 1. OSB’ye Bölge Müdürü atamasına ilişkin kararın Yönetim Kurulu’nun Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı dışındaki üç üyesi tarafından imzalandığı,

Müfettiş Raporu:

Bölge müdürü atanması konusunun 3 Mayıs 2021 tarihli Yönetim Kurulu toplantısı da dahil olmak üzere, daha önceki birçok toplantıda gündeme getirildiği ancak, Vali Aydın Baruş’un mütemadiyen ret ettiği ve müspet karar alınmasının ertelendiği tespit edilmiştir. Yönetim Kurulu Başkanının (Valinin) uygun görmediği kararların alınmasını salt kendi reyine dayanarak erteleme veya engelleme yetkisinin bulunmadığı, zira Organize Sanayi Bölgeleri Uygulama Yönetmeliğinin 26’ıncı maddesine göre toplantı ve karar sayısının ilgili tarihteki toplantıda sağlandığı, bu nedenle Yönetim Kurulu Kararına ilişkin yapılan incelemede mevzuata aykırılık tespit edilememiştir.

2. iddia:

Yönetim Kurulu Başkanlığı adına 2 yönetim Kurulu üyesi tarafından imzalanan yazı ile kendilerine veya yakınlarına ait şirkete OSB tarafından arsa tahsisi yapılacağına dair taahhütte bulunulduğu,

Müfettiş Raporu:

Söz konusu yazılara istinaden yapılan herhangi bir arsa tahsis ve satış işlemi olmadığı hususları göz önünde bulundurulduğunda Malatya 1. OSB nezdinde oluşmuş herhangi bir zararın tespit edilemediği ve bu kapsamda Oğuzhan Ata Sadıkoğlu’nun hukuki ve cezai sorumluluklarına ilişkin Müfettişliğimizce hâlihazırda yapılacak bir işlem bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır.

3. iddia:

- 4 gün için toplam 3 bin 582 TL

- Günlük 895 TL

Malatya 1. OSB bütçesinden, farklı tarihlerde düzenlenen faturalara istinaden, Ankara’da otellerde yapılan konaklamalar için yüksek miktarda konaklama bedeli ödemesi yapıldığı

Müfettiş Raporu:

Malatya 1. OSB Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyeti tarafından il dışı görevlendirmelerinde esas alınacak harcırah, konaklama ve ulaşım bedellerine ilişkin 2014 yılından bu yana bir karara rastlanmamıştır. Harcıraha ilişkin herhangi bir karar alınmaması göz önünde bulundurulduğunda şikayet konusu hususa ilişkin olarak Müfettişliğimizce yapılacak bir işlem bulunmamaktadır.

4. iddia:

- 27 bin TL Kayısı

- 30 bin TL Kağıt Kebabı

Malatya 1. OSB bütçesinden, farklı tarihlerde düzenlenen faturalara istinaden, yüksek miktarlarda kayısı/yemek bedeli ödemesi yapıldığı,

Müfettiş Raporu:

Malatya 1. OSB Yönetim Kurulu tarafından 2020 ve 2021 yıllarında yapılan harcamalar Vali Aydın Baruş’un da katıldığı toplantılarda 15 kişilik Müteşebbis Heyet tarafından oy birliği ile ibra edildiği tespit edilmiştir. Bu sebeple yapılan harcamalara ilişkin açıklamaların Malatya 1. OSB’nin ihtiyaçları kapsamında yapıldığı beyan edilmekle birlikte söz konusu beyanlarda Malatya 1. OSB’nin menfaatine açıkça aykırı olarak değerlendirilebilecek bir hususa rastlanılmamıştır."

Bazı basın mensupları, müfettiş raporunun 'aslının' kendilerine verilmesi yolundaki teklifine, TSO'dan olumsuz yanıt verildiği öğrenildi.

BURAYI TIKLAYINIZ.... MALATYA'NIN GÜNCEL HABER VİDEOLARI BURADA

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar