SON DAKİKA

“Yapılan çalışmalar Çarşı Merkezi'nin tamamını kapsayacak”

“Yapılan çalışmalar Çarşı Merkezi'nin tamamını kapsayacak”
A- A+

6 Şubat depremleri sonrası Malatya’nın can damarlarından Bakırcılar Çarşısı ağır hasar almış ve yıkımı gerçekleştirilmişti. Malatya’da ticaretin önemli noktası olan Bakırcılar Çarşısı için Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yerinde Dönüşüm’ün ilk temelini atarak düğmeye basmıştı. Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak Merkez Çarşı alanında yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek birtakım açıklamalarda bulundu.

Şehrin kalkınması için esnafın ve ticarethanelerin bir an önce ayağa kaldırılması gerektiğini ifade eden Milletvekili Ölmeztoprak, “Deprem sürecinde şehrin kalkınması için çok büyük gayretler sarf edildi. Deprem süreci ve sonrasında da iş yerleri yıkılan, ağır hasar alan esnaflarımız dahil olmak üzere tüm Malatya esnafımız büyük bir birlik içerisinde hareket ederek, hemşehrilerimizin yardımına koştu. Daha öncede belirttiğim gibi esnaflarımız bu şehrin can damarları ve biliyoruz ki esnaflarımız kalkınırsa şehrimiz ayağa kalkacaktır. Bu anlamda şuan da bulunduğumuz alanda yapılan çalışmalar sadece esnaflarımız için değil şehrimiz için çok büyük önem arz ediyor. Sürekli sahada bu çalışmaları yakından takip etme gayretindeyiz ve şükürler olsun ilerlemeyi bariz bir şekilde görüyoruz.” ifadelerini kaydetti.

 Yerinde dönüşüm ile şehrin ruhunun korunduğunu ifade eden Ölmeztoprak, gelinen nokta ve çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Yıkım ve enkaz kaldırma işlemleri Bakırcılar Çarşısı dışında 90.000 metreküp alanda devam etiğini ve çarşı merkezi için zemin güçlendirme işlemleri ve Fore Kazık işlemi uygulanmaya başladığını belirten Ölmeztoprak açıklamasında, “Bakırcılar Çarşısı özelinde bodrum zemin artı bir kat yapılırken, 7 dönümlük alan 293 dükkan ve 185 araçlık kapalı otopark projesi yapılacak.  Ayrıca bölge ada ada çalışılıyor. Bu şekilde hak kayıpları önlenecek, hak sahipleri kendi bölgelerinde iş yeri ve evlerine kavuşacaklar. Bu işlem bittikten sonra Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından çevre yoluna cephe hatta kalan 5 adada önce temel kazıları, sonra zemin güçlendirme için soket ve ortalama 23 metre boyunda ve sağlam zemine en az 1,5 metre ankrajlı fore kazık çalışması yapılacak. Bu çalışma ile bir yandan ticari alanların inşaat imalatları yapılmaya başlanacak.” ifadelerine yer verdi. 

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen çalışmaların tüm çarşıyı kapsadığını kaydeden Milletvekili Ölmeztoprak, “Bugün tarihi dokusu, kültürü ve mimarisi ile Malatya ekonomisinin kalbi çarşı merkezimizde devam eden çalışmaları yerinde inceledik. Fiili olarak görmüş olduğumu çalışmalar sadece Bakırcılar Çarşımızı kapsamıyor, bu çalışmalar tüm çarşı merkezimiz için burada görüldüğü gibi hızlı bir şekilde devam edecek. Emlak Konut bölgesel olarak çalışmaları, projelendirmeleri hızlı bir şekilde devam ettiriyor. İnşallah bu çalışmalar Malatya merkez ve tüm ilçelerimizde aynı şekilde hızla devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Bölgede yapılan incelemelerden sonra çarşı esnafı ile bir araya gelen Ölmeztoprak esnafların talep ve sorunları ile ilgilenerek, çözüm için birtakım görüşmeler gerçekleştirdi. Ayrıca esnafların 6 Şubat depremlerinde büyük fedakarlıklar yaptığını ifade eden Milletvekili Ölmeztoprak, “6 Şubat depremleri sürecinde ve sonrasında birlik ve beraberlik içerisinde göstermiş oldukları gayretleri ve hemşehrilerimiz için ilk andan itibaren yaptıkları çalışmalar, gösterdikleri gayretleri için tüm esnaflarımıza teşekkürlerimizi sunuyor, hayırlı bereketli kazançlar diliyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

1 yorum yapılmış

  • Mustafa (8 ay önce)
    Malatya’nın can damarı mı? Şehrin göbeğinde küçük ölçekli sanayi görüntüsü var. Bu doğru değil. Bu gürültülü ve demir pası kokusunun ortadan kaldırılması lazım. İmal edilmiş ürünler için dükkanlar yapılabilir.
    0
    0
    Yanıtla
Çok okunanlar