SON DAKİKA

YÖK bu ithamların altında ezilecek mi?

YÖK bu ithamların altında ezilecek mi?
A- A+

Malatya Turgut Özal Üniversitesi hakkında ortaya çıkan iddialar hakkında Yükseköğretim Kurulu'unun yine sessiz ve duyarsız, kalması bekleniyor. Ancak YÖK Başkanı ve  üyelerinin evlerinin kapısına park ettikleri arabalarına birisi bir santimlik çizik atsa ortalığı ayağa kaldırırlar,  çünkü arabaları çok kıymetlidir. Ama yasal ve hukuki olarak sorumlu oldukları devletin kurumunu ve tüyü bitmemiş yetim hakkı söz konusu olunca SUSPUS kalıyorlar. YÖK Başkanı ve üyeleri alışveriş yaptıkları manav çürümüş domates verse bir daha o manavdan alışveriş yapmazlar. Ama sorumlu oldukları bir üniversitede 2 yıldır her türlü yolsuzluk ve usulsüzlük iddiası gündeme geliyor, sesleri çıkmıyor.  

Turgut Özal Üniversitesi yine kişiye özel personel alımı ilanına çıktı. Ağbaba, “Gözümüzün içine baka baka hülle yoluyla üniversiteyi yandaşlarıyla doldurdular. KPSS’den 100 puan alsanız da bu ilana başvuramazsınız. Bunun adı resmi dolandırıcılıktır” dedi.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba yaptığı yazılı açıklama da, "İsmi, çeşitli yolsuzluk/usulsüzlükler, haksız görevde yükselme örnekleri ve kişiye özel personel alımları ile anılan, Malatya Turgut Özal Üniversitesi bir kez daha hülle yoluyla personel almaya hazırlanıyor. Üniversitenin resmi gazetede yayınlanan ilanına göre 1 Büro personeli, 3 Güvenlik görevlisi sözleşmeli personel alımı gerçekleştirilecek. Ancak daha önceki örneklerde olduğu gibi bu alımda da sadece başvuru yapacak kişilerin elinde bulunan bir sertifika aranan nitelikler içerisinde yer alıyor." dedi.

Ağbaba şu ifadeleri kaydetti; "Malatya’nın, bazen bir ailenin bazen bir partinin çiftliği gibi yönetiliyor., CHP dışında bu çirkinliklere ses çıkartılmıyor. Malatya’daki yolsuzluğun ve liyakatsizliğin haddi hesabı yok. Sadece Turgut Özal Üniversitesi’nde yaşanılanlara bakılarak bile bu içler acısı durum ortaya çıkacaktır. İsmini bir türlü bilimsel çalışmalarla duyuramayan üniversite, milletin gözünün içine baka baka, insanlarla dalga geçer gibi bir kez daha kendi yandaşlarını işe almak için kolları sıvamış. Bu kadar rahatlık, bu vurdumduymazlık sırtını AKP’ye yaslayanların ortak özelliği. Ne yaparsam yapayım bana bir şey olmaz’ anlayışının Malatya yansıması” ifadelerini kullandı.

Turgut Özal Üniversitesi’nin daha önce de akıllara durgunluk veren işlere imza attığını belirten Veli Ağbaba “TYP kapsamında temizlik işi için alınan bir personel öğretim üyesi yapıldı. Şoför, destek personeli, bahçe bakım ve düzenlemesi, temizlik, büro yönetimi personel alımında ‘kurumsal davranış, duygu ve stres yönetimi ve liderlik sertifikasına sahip olmak’ sertifikası şart olarak ilana konuldu.2021 yılında yapılan alımlarda bazen 1 günlük eğitim alan kişiler akademisyen olarak üniversitede çalışmaya başladılar. Üniversitenin son ilanında da yine aynı hileye başvurulmuş. 4 sözleşmeli personel alımı ilanında “İş yaşamında duygusal zeka, kurumsal iletişim ve aidiyet kursu sertifikasına sahip olmak” şartı konulmuş. Uydurma isim, uydurma sertifika .Bu sertifikayı yurt içi ve yurt dışında başka hiçbir yerde bulamazsınız. Sadece Turgut Özal Üniversitesi veriyor. Turgut Özal Üniversitesi önce sertifika veriyor sonra da işe alıyor. Her şey kılıfına uydurulmuş. Bunun adı resmi yollarla dolandırıcılıktır. Skandal demek bile hafif kalır” dedi. (BÜLTEN)

Bu arada,  Yükseköğretim Kurulu'un ise Malatya Turgut Özal Üniversitesi ile ilgili olarak gündeme gelen yolsuzluk, usulsüzlük iddiaları ile ilgili olarak şimdiye kadar idari ve hukuki olarak bir adım atmadı.

İŞTE O İLAN

Kişiye özel olarak hazırlanan ve sadece bu ilana başvuracaklarda bulanan, Türkiye'de ikinci olarak başka kimsede bulunmayan sertifikanın istendiği ilanın yayınlandığı RESMİ GAZETEYE ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız;

SKANDAL İLANA ULAŞMAK İÇİN BURAYI TIKLAYINIZ

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar