SON DAKİKA

Ağır eleştiri, “Hayır Çarşısına bile hayırsız parayı sokmuşlar”

Ağır eleştiri, “Hayır Çarşısına bile hayırsız parayı sokmuşlar”
A- A+

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın başkan yardımcısı Bekir Karakuş'un avukatı Şahin Çağlar tarafından mahkemedeki duruşmada Gri Pasaport Skandal Davası dosyasına sunulan teşekkür mektubu gelişmesini değerlendiren CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Hayır Çarşısına bile hayırsız parayı sokmuşlar” sözleri ile tepki gösterdi. 

Yeşilyurt Belediyesi aracı yapılarak hizmet pasaportu düzenlenip, kendilerinden para alınan ve Malatyalı olmayan 90 kişinin iki grupta Almanya'ya gönderilmeleri ve Türkiye'ye dönmemesi üzerine başlatılan ‘Gri pasaport’ davasında sanık Bekir Karakuş’un avukatının mahkemeye sunduğu evrakta, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın imzasıyla, olayda 3'e düşürülen sanıklardan olan ve 'organzatör'lerden biri olduğu öne sürülen Ersin Kilit’e bir teşekkür yazısının gönderildiği ortaya çıkmıştı. Söz konusu mektup davanın ilk duruşmasında Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dosyaya sunulmuştu. 

-“ Asıl acı olan taraf da ….”

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba yaptığı yazılı açıklama da, “Verdiği ifadede ‘bağıştan haberim yok’ diyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Çınar, altında imzası olan teşekkür mektubundan sonra ne diyecek merak ediyoruz. Mektupta insan kaçakçılığının kilit ismi Ersin Kilit’e bağışları için şükranlarını sunmuş. Duymadım, görmedim, bilmiyorum” diyerek gerçekleri gizlemek istiyorlar. Asıl acı olan taraf da insan kaçakçılığından kazanılan paranın ihtiyaç sahiplerinin kartlarına para olarak yüklenip marketten alışveriş yapmaları sağlanmış. Hayır çarşısına bile hayırsız parayı sokmuşlar. Neresinden tutsanız elinizde kalıyor” dedi.

-“ Belediye başkanının Ersin Kilit’e verdiği bir teşekkür belgesi bulunmaktadır”

Bu arada, Gri Pasaport Skandalı davasının görüldüğü Malatya 10. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ilk duruşma da Yeşilyurt eski Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Karakuş’un avukatı Şahin Çağlar, savunması esnasında, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın imzasıyla gri pasaport olayının Almanya’daki ayağı olduğu iddia edilen Ersin Kilit’e belediyeye yapmış olduğu bağış nedeniyle gönderilen teşekkür yazısını mahkemeye sunarak şu savunmayı yapmıştı, “Müvekkilim belediye başkan yardımcılığı yapan kovuşturma ve soruşturması izne tabi olan Danıştay tarafından soruşturma izni verilmemesine rağmen yargılama yapılmaya devam etmektedir. Dosya içerisinde müvekkilimin yardımcılığını yaptığı Mehmet Çınar ile ilgili soruşturma izni verilmemesine rağmen olayın kendisi açısından vahamet olması nedeni ile Danıştay’a başvurusu bulunmaktadır. Her ne hikmetse soruşturma ve kovuşturma aşamasında ismi geçmemektedir. Müvekkilim açısından çift yönlü bakılması gerekmektedir. Müvekkilimin organize ettiği bir faaliyet olduğu belirtilmiş ise de belediye başkanının Ersin Kilit’e verdiği bir teşekkür belgesi bulunmaktadır.

-Selam ve şükranlarımı sunuyorum”

'Yeşilyurt Belediye Başkanlığı Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’ başlığı altında yazılı ve Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar imzalı, ancak tarih ve sayısı olmayan teşekkür yazısında, “Sayın Ersin Kilit, belediyemiz çatısı altında gıda bankacılığı kapsamında hizmet veren emanet çarşımız, kurulduğu günden itibaren önemli bir boşluğu doldurarak, hayır köprüsü görevi yapmaktadır. Sistemimize kayıtlı olan ihtiyaç sahipleri, kendilerine verdiğimiz emanet kartlar ile marketimize giderek insan onuruna uygun şekilde her ay düzenli olarak alış veriş yapabilmekte ve aralarında sizin bağışladığınız ürünlerinde yer aldığı çeşitlerimizden temin edebilmektedirler. Bu bağlamda yaptığınız bağışlar birçok ihtiyaç sahibi ailenin temel ihtiyaçlarını karşılaşmıştır. Yazımızın ekinde, emanet çarşısına yaptığınız bağışları alan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın bilgisini ve hangi ürünleri aldıklarının listesini bulacaksınız. Şimdiye kadar yaptığınız bağışlar için teşekkür ediyor, ihtiyaç sahibi aileler ile aranızda kurduğumuz köprünün sağlam kalması dileğiyle selam ve şükranlarımı sunuyorum” ifadeleri yer aldı.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar