SON DAKİKA

Amerika ve Avrupa'da yapılamayan nakiller Malatya'da gerçekleştirildi

Amerika ve Avrupa'da yapılamayan nakiller Malatya'da gerçekleştirildi
A- A+
Reklam

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, dünyanın ilk 6’lı çapraz karaciğer nakil operasyonunun Malatya’da İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü’nde gerçekleştirildiğini duyurarak, “Bu nakillerin en ilerisi olan 6’lı çapraz karaciğer nakil ameliyatları, nakil bekleyen hastalar için ümidi artırıyor.” dedi.

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, 6’lı çapraz operasyonunun 100 kişilik bir ekiple gerçekleştirildiğini açıklayarak, “Amerika ve çok gelişmiş ülkelerde ikili çapraz nakiller bile aynı gün gerçekleştirilemiyor. Malatya’da 6’lı çapraz nakiller rutin bir işmiş gibi sorunsuz olarak gerçekleştiriliyor. Sanıyorum ki çapraz karaciğer naklinin dünyadaki başkenti veya merkezi Malatya İnönü Üniversitesi olacak” dedi.

-Bakan Açıkladı, “Dünyanın ilk 6’lı çapraz karaciğer nakli Malatya’da yapıldı”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama da, ”Dünyanın ilk 6’lı çapraz karaciğer nakli ameliyatı Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsünde yapıldı. Daha önce de ilk dörtlü ve beşli çapraz karaciğer nakilleri bu merkezde gerçekleştirilmişti. Çapraz nakil ameliyatları, hastaların vericileri olmasına rağmen kan ve doku uyuşmazlığı nedeniyle kendi vericilerinden organ alamamaları, aynı durumdaki hastalar arasında birinin vericisinden diğerinin alıcısına nakil yapılması anlamına geliyor. Bu nakillerin en ilerisi olan 6’lı çapraz karaciğer nakil ameliyatları, nakil bekleyen hastalar için ümidi artırıyor.” Dedi.

Sağlık Bakanı Koca, açıklaması ile birlikte  Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ın nakilleri anlattığı videosunu da “Tıp dünyasındaki yeni başarımızı Enstitü başkanımız Prof. Dr. Sezai Yılmaz’dan dinleyelim” notuyla  paylaştı.

 -“Bu sistem hem ülkemiz hem de dünyada karaciğer nakli bekleyen hastalara büyük ümit olacaktır”

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, “Bu operasyon ilk kez uygulanmıyor ama çoklu çapraz karaciğer nakilleri ilk kez uygulanıyor. Dünyada şimdiye kadar 2’li çapraz nakilleri birçok ülkede yapılıyordu. Ama 2’li çapraz nakillerinin nakil bekleyen hastalara çok büyük katkısının olmadığı ortaya kondu. Ancak çoklu çaprazlarla ikilinin üzerinde yapılan çaprazlarla, çapraz karaciğer nakilleriyle bir büyüme veya daha fazla hastaya karaciğer nakli yapma şansı sunuldu. Üçlü çapraz karaciğer nakilleri şimdiye kadar 11 kez yapıldı. Bunların ikisi başka ülkelerde yapılmıştı, daha sonra 9 kez hepsi Malatya’da yapıldı. 4’lü çapraz karaciğer nakilleri şimdiye kadar 4 kez yapıldı ve hepsi enstitümüzde gerçekleştirildi. 2 kez 5’li çapraz karaciğer nakli, en sonda 6’lı çapraz karaciğer nakli gerçekleştirildi. Hastanemiz yüzde 100 kapasite ile çalıştı ve 100’ün üzerinde ekiple bu operasyon gerçekleştirildi. Herkes ayaktaydı. Sabah 08.00’de başladı ve akşam 20.00’de operasyon sorunsuz tamamlandı. Hastalarımızın durumu çok iyi. Bu sistem hem ülkemiz hem de dünyada karaciğer nakli bekleyen hastalara büyük ümit olacaktır. Bunun merkezinin de Malatya olacağını düşünüyorum. Amerika ve çok gelişmiş ülkelerde ikili çapraz nakiller bile aynı gün gerçekleştirilemiyor. Malatya’da 6’lı çapraz nakiller rutin bir işmiş gibi sorunsuz olarak gerçekleştiriliyor. Sanıyorum ki çapraz karaciğer naklinin dünyadaki başkenti veya merkezi Malatya İnönü Üniversitesi olacak.”

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar