SON DAKİKA

Aytenabla, Eminbey, Selamibey, Tosunbey ve Vehbibey'in verimine bakılacak

Aytenabla, Eminbey, Selamibey, Tosunbey ve Vehbibey'in verimine bakılacak
A- A+
Reklam

Yerli ve Milli Tohumların Demonstrasyon Çalışmaları kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından ıslah edilen Aytenabla, Eminbey, Selamibey, Tosunbey ve Vehbibey buğday çeşitlerinin ekimi Arguvan’ın Gümüşlü Mahallesinde yapıldı.

Demonstrasyon çalışmasına Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Ahmet Turan Karaca, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdür Vekili Koray Kan, Arguvan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hüseyin Gazi Karadağ, teknik personeller ve üreticiler katıldı.

Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Ahmet Turan Karaca, “Arguvan İlçemizin Gümüşlü Mahallesinde yaklaşık 25 dekarlık alanda Aytenabla, Eminbey. Selamibey, Tosunbey (ekmeklik) ve Vehbibey (makarnalık) buğday  çeşitleri ekimi yapıldı. İklime uyumlu hastalık ve zararlılara dayanıklı yerli ve milli çeşitlerin üretime kazandırılması amacıyla yapılan demonstrasyon çalışmasının neticesinde yerli çeşitlerin genel durumu ve gelişimi göz önüne alınarak çiftçilerimize tanıtımı sağlanacaktır. Uygulamalı olarak sahada yapılan bu çalışmaların değerlendirilmesi neticesinde, bölgemize adapte olan yüksek verime haiz en uygun çeşitler belirlenip daha geniş alanlarda üretim yapılabilmesi için çiftçilerimize tavsiyelerde bulunulacaktır." şeklinde bilgi verdi.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar