SON DAKİKA

Bakan Yardımcısı Büyükdede: "Tekstil sektörü de Malatyalıların elinde"

Bakan Yardımcısı  Büyükdede:
A- A+
Reklam

  • Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, “Malatya sadece Malatya değil İstanbul’daki tekstil sektörü de Malatyalıların elinde. Büyük tekstilcilerimiz, Dünya çapındaki tekstilcilerimiz ağırlıklı Malatyalı. Malatya’nın böyle büyük bir kültürü var.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji İşbirliği Kurulu (SANTEK) programı dâhilinde Malatya’da yapılacak olan “Türkiye’de Tekstil ve Hazır Giyimde Markalaşma ve Sektörün Geleceği” konulu çalıştay İnönü Üniversitesinde gerçekleştirildi.   

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan çalıştay açılışı nedeniyle yaptığı konuşmada şunları söyledi:  

“ Biz şehrimizin kimlikli olmasından yanayız. Malatya’mızın kimliği, medeniyeti inkişaf eden ve destan şehri olarak kimliğimiz kalacak. Tekstil noktasında ve diğer sektörlerle ilgili ileri adım atan bir şehir olması noktasındaki emin adımlarla yürüyüşümüz devam edecek. Malatya’da sanayi olgusuna baktığımızda Arapgir’de 1830 yılında mensucat sanayi olduğunu görüyoruz. İlk defa mensucat sanayinin Arapgir’de kurulduğunu, İstanbul’a, saraya ve diğer yerlere satıldığını ve ihraç edildiğini görüyoruz. Malatya’da o dönemde fırat kenarında pamuk yetişirdi. Daha sonrasında dut ağaçlarının bol olması nedeniyle ipeğin üretilmesi ve boyanması Malatya’da bir kültür oluşturdu. Biz buna mensucat kültürü dedik. Bu kültür 1830’larda sanayi mantığıyla organize bir şekilde başladı fakat 1930’lara geldiğimizde yine Türkiye’deki mensucat fabrikalarından Malatya Sümerbank fabrikasının yapıldığını görüyoruz. Kendi elektriğini üreten ve kendi bölgesinden hammaddesini karşılayan bir fabrika olarak karşımıza çıkıyor. Malatya’daki tekstil sektörüne geçmişten baktığınızda bu tür gelişmesi görüyoruz. Yani bir kültür olmadığı zaman orada temayüz etme, terakki etme olmaz. Dolayısıyla bu kültürlere sahip çıkmamız lazım.  

Malatya tekstil sektöründe geçtiğimiz tarihi süreç içerisinde aldığı bilgi birikimiyle belirli bir safhaya gelmiştir. Bunu ileriye de götürmemiz lazım. İleriye götürmemizde markalaşma olgusu da çok önemlidir. Neticede markalaşmak standartlaşma anlamındadır yani herkes tarafından kabul edilen, tercih edilen, beğenilen anlamındadır. O standart Türkiye ve dünya geneline teşmil edildiği takdirde dünyada aranan mamul ve aranan ürünler haline gelirsiniz. Bunun için bir geçmiş gerekiyor. Aynı zamanda ARGE gerekiyor ve onunda standartlaştırılması, ürünün bozulmaması noktasında da ürün üretim ahlakının da geliştirilmesi gerekir diye düşünüyorum. Çalıştayı düzenleyen başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza, ilgililere ve ev sahipliği yapan İnönü Üniversitemize teşekkür ediyorum ” diye konuştu. 

-"Büyük tekstilcilerimiz, Dünya çapındaki tekstilcilerimiz ağırlıklı Malatyalı"

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise yaptığı konuşmada, “Eski çağlardan beri Anadolu ve Ortadoğu’nun en önemli kavşak noktalarından birinde bulunan tarihte olduğu gibi günümüzde de medeniyetleri buluşturan Anadolu tarihinin zenginliğini yansıtan Malatya’da sizlerle bir araya gelmekten son derece memnunum.  

Bakanlık olarak 2021 yılında başlattığımız SANTEK programı çerçevesinde Türkiye’de Tekstil ve Hazır Giyimde Markalaşma ve Sektörün Geleceği temasıyla bugün Malatya’da bir araya gelerek sektörü her yönüyle ele almayı hedefledik. Malatya sanayi siciline kayıtlı yaklaşık 1300 sanayi işletmesinin yüzde 16’sı hazır giyim ve tekstil sektöründe faaliyet göstermekte. Toplam istihdamın da yüzde 62’si tekstil ve hazır giyim sektöründedir. Türkiye’nin ve Dünya’nın önemli hazır giyim markaları için Malatya Organize Sanayi Bölgelerinde üretim yapılabilmekte. Malatya’da etüt çalışmaları devam eden Sivas-Malatya ve Malatya-Elazığ hızlı tren projeleriyle sanayi ve lojistik alanlarımız daha da büyüyecektir. Bununla birlikte Malatya’yı saran karayolu ağının yeni çalışmaları da Malatya’yı daha ulaşılabilir hale getirecek. Sanayi ve teknolojideki yeni yatırımlara ulaşma imkânı sağlayacaktır. 

Malatya sadece Malatya değil İstanbul’daki tekstil sektörü de Malatyalıların elinde. Büyük tekstilcilerimiz, Dünya çapındaki tekstilcilerimiz ağırlıklı Malatyalı. Malatya’nın böyle büyük bir kültürü var. Malatya’da da İstanbul’da olduğu gibi Malatya’nın kendisinde de 6. Bölge olmasından dolayı bu sektörün çok daha yaygın ve etkin olarak burada bulunmasını çok arzu ederiz. Malatya 6. Bölge teşviklerinden en iyi şekilde istifade eden en iyi teşvikleri alan şehir. Batıya en yakın şehir bu nimeti iyi değerlendirmek lazım” dedi.  

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar