SON DAKİKA
Reklam

Bakanlık, A101 ile imzaladığı sözleşmesini feshetti

Bakanlık,   A101 ile imzaladığı sözleşmesini feshetti
A- A+
Reklam

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğrencilerin zincir marketlerden A101’de staj yapmalarına ilişkin protokolün feshedildiğini açıkladı.

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın zincir marketlerden A101 şubelerinde öğrencilerin çalıştırılarak staj yaptırıldığı iddialarını Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından cevaplandırılması talebiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi vermişti. 

Milletvekili Ağbaba soru önergesinde, “Basında yer alan haberlere göre Bakanlığınız mesleki eğitim merkezi programı kapsamında 6 Ekim 2022 tarihinde market zincirlerinden olan A101'le bir protokol imzalamış ve bu protokolde öğrencilerin haftanın dört günü A101'de çalışacakları, bir gün de okula gidecekleri belirtilmiştir. Bu çerçeveden hareketle; 1. Mesleki eğitim merkezlerine (MESEM) ilişkin çalışmalar kapsamında ticari işletmelerde aktif olarak "eğitim" alan öğrenci sayısı ne kadardır? 2. Bakanlığınız A101 ile protokol imzalamış mıdır? Bu protokole göre öğrenciler haftanın kaç günü çalışacak ve aylık ne kadar ücret alacaklardır? Çalışma usul ve esasları hangi kriterlere göre belirlenmiştir? 3. Öğrencilere ödenecek ücretlerin iş yeri tarafından değil, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacağı iddiası doğru mudur? 4. Öğrencilerin mesleki beceri ve eğitimini güçlendirme amacıyla A101 şirketinin seçilmesinin gerekçesi nedir? 5. MESEM sistemine kayıtlı ve 18 yaş altında olan öğrenci sayısı ne kadardır?” sorularını yöneltmişti.

-Bakan Özer açıkladı..

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından 25 Kasım 2022 tarihinde TBMM Başkanlığına gönderilen soru önergesinin cevabında A1011 ile yapılan protokolün fesih edildiğini açıklanarak şu ifadeleri kaydetti, “Mesleki Eğitim Merkezi Programlarından 2022 yılı içinde 15 Kasım 2022 tarihi itibarıyla bir milyon otuz üç bin kişi yararlanmıştır. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun geçici 12'nci maddesi hükümleri doğrultusunda Mesleki Eğitim Merkezi Programlarında öğrenim gören öğrencilere işletmeler tarafından aynı Kanunda gösterilen alt sınırlar dâhilinde ödenen ücretin tamamı devlet desteği olarak işletmelere geri ödenmektedir. Söz konusu programa öğrenci kayıtları için herhangi bir işletme özellikle seçilmemiştir. 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında öğrencilere beceri eğitimi yaptırmakla yükümlü olan ve şartları uygun tüm işletmeler ile mesleki eğitim konusunda iş birliği yapılmaktadır. Bakanlığımız ile Yeni Mağazacılık A.Ş. (A-101) arasında Mesleki Eğitim Merkezi Ustalık Telafi Programı kapsamında protokol imzalanmış olup söz konusu protokol Bakanlığımızca feshedilmiştir.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar