SON DAKİKA
Reklam

Belediyeler Emlak ve Çevre Temizlik Vergilerini, devlet MTV’yi alamayacak

Belediyeler Emlak ve Çevre Temizlik Vergilerini,  devlet MTV’yi alamayacak
A- A+
Reklam

Mücbir sebep süresinin 30 Nisan 2024'e kadar uzatılmasının hangi vergileri kapsadığı konusunda değerlendirmeye yapan  malatyahaber.com Yazarı, Malatya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası eski başkanı ve Yeminli Mali Müşavir Mustafa Bahadır Altaş, “ Mücbir sebep halinin uzatılması ile birlikte Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri ile Motorlu Taşıt Vergisinin de ertelenmiş olduğunu söyledi.

-

Altaş, yaptığı değerlendirmede, "Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen bazı yerler için daha önce ilan etmiş olduğu Mücbir Sebep Halinin süresinin 30 Kasım 2023 tarihinde sona erecek olması nedeniyle yapmış olduğu duyurudaki Mücbir Sebep Hali Süresinin 30 Nisan 2024 tarihine kadar uzatılmasına ilişkin açıklamaya göre Gelir, Kurumlar ve Katma Değer Vergileri ile birlikte belediyeler tarafından tahsil edilen ve ödemesi 30 Kasım 2023 tarihinde sona eren Emlak ve Çevre Temizlik Vergileri ile Motorlu Taşıtlar Vergisi de (MTV) ertelenmiş oldu. Bakanlık tarafından yapılan duyuruda deprem tarihinden önce tahakkuk etmiş, ödeme süresi mücbir sebep hali ilan edilen süreye rastlayan her türlü vergi, ceza ve gecikme faizi 31.5.2024 günü sonuna kadar ödenebilecek. Ancak, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile Harçlar Kanunu ödenmesi gereken harçlar, Noterler ve Ticaret Sicil Harçlarına ilişkin bildirimler üzerine tahakkuk eden vergi ve harçlar için herhangi bir erteleme söz konusu değildir." şeklinde bilgi verdi.

Altaş, “Hazine ve Maliye Bakanlığının mücbir sebep halini uzatmasına paralel olarak, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun da Sigorta ve Bağ-Kur prim ödemeleri içinde buna benzer bir mücbir sebep hali uzatmasına ilişkin duyuru yapmasını bekliyoruz. Özellikle vergi ve prim borçlarının belirli bir sürede olsa ötelenmesi deprem bölgesindeki iş insanlarını bir nebzede olsa rahatlatacaktır.”  diye konuştu.

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar