SON DAKİKA

“Bir Kira Vurguncusu Hüküm Giydi”

22 Mayıs 1945 tarihli Malatya'daki Fırat Gazetesi’nde yayınlanan “Bir Kira Vurguncusu Hüküm Giydi”  başlıklı haber, depremden sonra Malatya'da büyük oranda artan kira durumu nedeniyle dikkat çekiyor.

“Bir Kira Vurguncusu Hüküm Giydi”
A- A+

Araştırmacı-Yazar Nezir Kızılkaya tarafından paylaşılan ve Malatya’daki 1945 yılına ait bir gazetede yayımlanan haber de evini fazla bedelle kiraya veren kadının mahkeme tarafından ceza verildiği belirtiliyor. Malatya’da depremden sonra ev kiraları büyük oranda arttı, ancak hiçbir kurum bu duruma müdahale etmiyor. 

Araştırmacı-Yazar Nezir Kızılkaya, arşivindeki Malatya’da 22 Mayıs 1945 tarihli Fırat Gazetesinde yayınlana bir haberin küpürünü paylaştı. Kızılkaya, “Malatya’da 6 Şubat depreminden sonra konut ve işyeri kiraları yaklaşık %500 arttı. Bu gazete küpürü Malatya'da yayımlanan 22 Mayıs 1945 tarihli Fırat gazetesine ait.1945 yılındaki adaletten istiyorum.” İfadelerini kaydetti.

-Tespit edilmiş, mahkemeye verilmiş ve ceza almış 

22 Mayıs 1945 tarihli Fırat Gazetesi’nde yayınlanan “Bir Kira Vurguncusu Hüküm Giydi”  başlıklı haberin içeriği şu şekilde; “Yenihamam mahallesin de Pepron Çobangil evini fazla bedelle kiraya verdiğinden dolayı Milli korunma kontrolörleri tarafından adliyeye verilmişti. Asliye ceza yargıçlığınca yapılan yargılama sonunda bir yıllık kira bedeli olan 480 liranın müsaderesine ve fazla alınmış olan 60 liranın kiracıya geri verilmesine karar verilmiş olduğu öğrenilmiştir.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar