SON DAKİKA

Elektrik ve doğalgaz fatura tahsilatı Haziran'a kadar ertelendi

Elektrik ve doğalgaz fatura tahsilatı Haziran'a kadar ertelendi
A- A+

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük hasar gören Malatya ile birlikte bazı illerde elektrik ve doğalgaz faturalarını tahsilatı 1 Haziran 2023 tarihine kadar ertelendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanan, “6/2/2023 Tarihinde Meydana Gelen Depremler Nedeniyle Zarar Gören Bazı İllerdeki Tüketicilerin Elektrik ve Doğal Gaz Tüketimlerine Yönelik Tahakkuk ve Tahsilat İşlemlerinin Ertelenmesine Dair Karar” ile deprem bölgesi bazı illerde doğalgaz ve elektrik faturalarının tahsilatı 1 Haziran 2023 tarihine kadar  ertelendi.

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremlerin tüketiciler üzerindeki etkilerini azaltmak üzere, deprem bölgesindeki tüketicilerin elektrik ve doğal gaz tüketimlerine yönelik tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin ertelenmesini kapsayan karara göre; Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinin tamamı ile Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde sanayi aboneleri ile kamu ve özel hizmetler sektör aboneleri dışındaki tüm abonelerin elektrik faturalarının tahsilatı ile yine aynı il ve ilçelerdeki doğalgaz konut abonelerinin fatura tahsilatı 1 Haziran 2023 tarihe kadar ertelendiği kaydedildi. 

-CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ

Cumhurbaşkanlığı kararnamesi şu şekilde: 

-Elektrik tüketim tahakkuk ve tahsilatlarının ertelenmesine ilişkin esaslar 

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinin tamamı ile Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde bulunan faal veya kullanılabilir durumda olan;

 a) İletimden bağlı elektrik tüketicileri, 

b) Orta gerilimden bağlı sanayi abone grubundaki elektrik tüketicileri, 

c) Orta gerilimden bağlı "kamu ve özel hizmetler sektörü ile diğer abone" grubundaki elektrik tüketicileri, haricindeki elektrik tüketicilerine yönelik ilgili tedarik şirketleri tarafından gerçekleştirilen tahakkuk ve tahsilat işlemleri, 31/5/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ertelenmiştir. Bu süredeki toplam elektrik tüketimine esas fatura bedeli, 2023 yılı Haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda tahsil edilir. 

Bu madde kapsamındaki işlemler ilgili tedarik şirketleri tarafından başvuru şartı aranmaksızın yürütülür. 

-Doğal gaz tüketim tahakkuk ve tahsilatlarının ertelenmesine ilişkin esaslar 

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinin tamamı ile Gaziantep İlinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde ilgili bölgelerin doğal gaz dağıtım şirketlerinden veya tedarik şirketlerinden doğal gaz temin eden tüm konut aboneleri ile yıllık tüketimi 100.000 Sm3 ve altında olan diğer tüm tüketicilerin doğal gaz tüketimlerine ilişkin tahakkuk ve tahsilat işlemleri 31/5/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ertelenmiştir. Bu süredeki toplam doğal gaz tüketimine esas fatura bedeli, 2023 yılı Haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda tahsil edilir. Bu madde kapsamındaki işlemler ilgili doğal gaz dağıtım şirketleri ile tedarik şirketleri tarafından başvuru şartı aranmaksızın yürütülür.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar