SON DAKİKA

Erdoğan Açıkladı.. Malatya ve 3 ilde Mücbir Sebep Uzatılıyor

Erdoğan; "Mücbir sebep düzenlemesini, depremde en çok yıkıma uğrayan Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya illerimiz ile İslahiye ve Nurdağı ilçelerimizde devam ettirmeyi kararlaştırdık" açıklamasını yaptı.

Erdoğan Açıkladı.. Malatya ve 3 ilde Mücbir Sebep Uzatılıyor
A- A+

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya ile birlikte Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay’da mücbir sebep uygulamasının devam edilmesine karar verildiğini açıkladı. 

Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malatya ile birlikte 4 il ve 2 ilçede mücbir sebep düzenlemesinin devam edeceğini açıklayarak, “Mücbir sebep düzenlemesini, depremde en çok yıkıma uğrayan Adıyaman, Kahramanmaraş, Hatay, Malatya illerimiz ile İslahiye ve Nurdağı ilçelerimizde devam ettirmeyi kararlaştırdık. Buraların dışından kalan vilayetlerimizden gelen münferit başvuruları da değerlendireceğiz. Konuyla ilgili detayları Hazine ve Maliye Bakanlığımız yakında milletimize açıklayacaktır. Depremin istihdama etkisini en aza indirilmek amacıyla başlatılan kısa çalışma ödeneğini 3 ay süreyle uzatıyoruz. Daha önce 110 bin çalışanın faydalandığı ödenekten 115 bin insanımızın istifade etmesini sağlayacağız. Toplum Yararına Programlarımızı açma hazırlıklarımız, başta deprem bölgemiz olmak üzere, ülkemiz genelinde devam ediyor." ifadelerini kaydetti.

Deprem konutları ile ilgili olarak da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, deprem bölgesinde 872 bin bağımsız bölüme sahip 311 bini aşkın binanın yeniden inşa edilmesi gerektiğini, yaklaşık 507 bin konut, 143 bini köy evi olmak üzere toplam 650 bininin devlet eliyle yapılacağını, şu anda 180 bin civarında konut ve köy evinin inşa sürecinin devam ettiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda 'Yerinde Dönüşüm' çalışmalarımızı başlattık. Afetzede kardeşlerimize bir kısmı çok uygun şartlarda kredi, bir kısmı hibe olarak önemli destekler veriyoruz. Bugüne kadar 93 binden fazla depremzedemiz, yerinde dönüşüm için başvurdu. Bu sayının daha da artacağına inanıyorum.” diye konuştu.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar