SON DAKİKA

“Hasarsız Raporu” verilen Hakimbey Apartmanı için DASK hasar ödemesi yapmış!..

“Hasarsız Raporu” verilen Hakimbey Apartmanı için DASK hasar ödemesi yapmış!..
A- A+

Malatya’da 6 Şubat’ta ilk depremde saniyeler içinde yerle bir olarak enkazda kalan 78 kişinin ölümüne neden olan Hakimbey Apartmanı için DASK tarafından 24 Ocak 2020 depreminden sonra 8 apartman sakinine hasar ödemesi yapıldığı ortay açıktı. Malatya İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından 24 Ocak 2020 depreminden sonra  “Hasarsız Raporu” verilen bina için DASK eksperinin sadece sigorta yaptıran daireleri görerek hafif hasarlı raporu vermesi davaya yeni bir boyut kazandırdı.  

Malatya’da 6 Şubat’taki ilk depremde saniyeler içinde yıkılan Zafer Mahallesi Mehmet Buyruk Caddesi 2. Ordu Karargahı karşısında bulunan Hakimbey Apartmanının yıkılması sonucunda enkaz da kalan 3’ü Azerbaycanlı öğrenci olmak üzere toplam 78 kişi vefat etmişti.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava da projede ve yapımında görev alan 4 teknik sorumlu olan Mimar Abdurrahman Yavuz, İnşaat Mühendisi Basri Akdağ, Proje müellifi Bülent Yeroğlu, İnşaat Mühendisi  Demet Doğan “Taksirle Ölüme ve Yaralanmaya Neden Olma” iddiasıyla yargılanıyor.  Davada tutuklu sanık bulunmuyor. 

24 Ocak 2020 depremi sonrasında Malatya İl çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından “Hasarsız Raporu” verilen Hakimbey Apartmanı için 24 Ocak 2020 depremi sonrasında, apartmanda oturan ve evlerine DSAK poliçesi yaptıran daire sahiplerinin başvurusu üzerine “DASK Ekspertiz Raporları” hazırlandığı ortaya çıktı. Söz konusu DASK Ekspertiz Raporları, sanık avukatlarının talebi üzerine mahkeme dosyasına girdi. 

Hakimbey Apartmanı Davası Dosyasına giren DASK Ekspertiz Raporlarına göre, ilk ihbarların depremden 2 gün sonra 26 Ocak 2020 tarihinde yapıldığı, ilk DASK raporlarının 8 Şubat 2020 tarihinde, depremden 18 gün sonra hazırlandığı, duvar çatlağı, seramik çatlağı,  sıva çatlağı, boya çatlağı şeklinde hasarların belirtildiği görülüyor. DASK Ekspertiz Raporunda sadece poliçesi yapılmış olan daireler için hasar büyüklüğü ise “hafif hasarlı” olarak kaydedilmiş.

DASK tarafından poliçe yaptırılan daireler için hak sahiplerine Şubat 2020 tarihinde 1.610 TL, 3 bin 365 TL, 1.967 TL, 1.643 TL, 1.211 TL., 2.698 TL, 13 bin 110 TL, 15 bin 224 TL olmak üzere 8 daire sahibine 40 bin 828 TL ödeme yapıldığı kaydedildi. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar