SON DAKİKA

İnönü Üniversitesi ve MGG'den enerji yatırımları

İnönü Üniversitesi ve MGG'den enerji yatırımları
A- A+

İnönü Üniversitesi ile AVM, otel ve rezidans işletmecisi Malatya Girişip Grubu tarafından güneş enerjisi yatırımları yapılacağı bildirildi. İnönü Üniversite, kampüsün karşısında, MGG ise Yazıhan’da Güneş Enerjisi Santralini kurulacak.

İnönü Üniversitesi Rektörlüğü tarafından 6,24 MWm/4,8 MWe kurulu gücünde olacak olan Güneş Enerjisi Santralinin kurulması için çalışmaların başlatıldığı bildirildi. Projenin maliyeti ise ÇED dosyasında 53 milyon 622 bin 800 TL olarak kaydedildi. Proje ile İnönü Üniversitesi’nin enerji giderinin karşılanması hedefleniyor. 

İnönü Üniversitesi tarafından ilk güneş enerjisi santrali eski rektör Prof. Dr. Cemil Çelik döneminde Turgut Özal Tıp Merkezi için kurulmuştu. 

-MGG’de güneş enerjisi santrali kuruluyor

Malatya’da Sümerbank Fabrikası ve alanını satın alarak yerine AVM, otel ve rezidans ile iş merkezi kuran Malatya Girişim Grubu tarafında da güneş enerjisi santrali kuruluyor. 

Malatya Girişim Grubu’na ait ÇED raporuna göre; Yazıhan ilçesinin Fethiye Mahallesinde Güneş Enerji Santrali (3,4716 MWm) kurulması için çalışmaların başlatıldığı kaydedildi. 

Toplam maliyetinin 61 milyon 411 bin 941 TL olan projenin ÇED Yönetmeliği kapsamı ile ilgili olarak şu bilgi aktarıldı;  “Proje alanı 2 hektar ve üzerinde veya kurulu gücü 1 MWm ve üzerinde olan güneş enerji santralleri içerisinde yer almaktadır.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar