SON DAKİKA

İşte başbakanı ve 2 bakanı astıran o karar

İşte başbakanı ve 2 bakanı astıran o karar
A- A+

Başbakan Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan şehadetlerinin 62. yılında anılıyorlar. 

Adnan Menderes, 27 Mayıs 1960 Darbesi sonrası Başbakanlık görevinden alınarak, kurulan düzmece mahkemede yargılandı ve İmralı Cezaevi'ne nakledilerek 17 Eylül 1961 pazar günü asılarak idam edildi. Mendreres  ve 2 bakanın idam kararı ise 16 Eylül 1961 tarihli resmi gazetede 1 gün önce yayımlandı. 

Menderes, Türkiye siyasi tarihinde idam edilen ilk ve tek Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak tarihe geçti. 1990'da Türkiye Büyük Millet Meclisi çıkardığı yasayla, Menderes ve onunla beraber idam edilen Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'ya itibarlarını iade edildi.

Cemal Gürsel Başkanlığındaki Milli Birlik Komitesinin Resmi Gazete’nin 16 Eylül 1961 tarihli sayısında yayımlanan idam kararını onaylayan kararı şu şekilde:

T.C. Milli Birlik Komitesi Kararı 

Yüksek Adalet Divanınca verilen Ölüm Cezaları hakkında Milli Birlik Komitesi Kararı 

Karar No: 75 

Milli Birlik Komitesi 15 Eylül 1981 Cuma günü saat 18 de Devlet ve Milli Birlik Komitesi Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel'in Başkanlığında toplanarak Yüksek Adalet Divanınca verilen ölüm cezaları havi dosyayı 12/8/1960 tarih ve 1 sayılı Anayasanın 6 ncı maddesi gereğince tetkik etmiştir

Yüksek Adalet Divanınca ve ittifakla ölü cezasına çarptırılan sakit Reisicumhur Celal Bayar, sakit Başbakan Adnan Menderes, sakit Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve sakit Maliye Bakanı Hasan Polatkan'ın ölüm cezalarını tasdik etmiş ve ancak bunlardan Celal Bayar’ın 65 yaşını bitirmiş olması dolayısıyla ölüm cezasını müebbet ağır hapse tahvil eylemiştir. Keza diğer ekseriyetle ölüm cezalarına çarptırılan Refik Koraltan, Agah Erozan, İbrahim Kirazoğlu, Ahmet Hamdi Sancar, Nusret Kirişçioğlu, Bahadır Dülger, Emin Kalafat, Baha Akşit, Osman Kavrakoğlu, Zeki Erataman ve Rüştü Erdelhün'ün cezalarını da müebbet ağır hapse çevirmiştir. 15/9/1961. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar