SON DAKİKA

Malatya'da İlk Defa Bayramlaşma Cami de Yapıldı

Malatya'da İlk Defa Bayramlaşma Cami de Yapıldı
A- A+

Malatya’da Ramazan Bayramı nedeniyle bayramlaşma töreni bayram namazı sonrasında Kernek Karagözlüler Camiinde yapıldı.

Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyeleri tarafından ortak bayramlaşma töreni Kernek Karagözlüler Camiinde kılınan Bayram Namazına müteakip gerçekleştirildi.

Kernek Karagözlüler Camii'nde bayram namazı öncesi ailenin ve namazın önemi hakkında bir konuşma yapan Malatya İl Müftü Vekili Abdullah Bekiroğlu, Selahattin-i Eyyubi bunun şuuruyla Kudüs'ü fethetmeden önce ilk olarak halkı namaz ve Allah'ın emirleri konusunda duyarlı olmaya çaba sarf ettiğini söyledi.

-“Aile bozulursa her şey bozulur”

Müftü Bekiroğlu, "Kendi toplumunu bu günahlardan ve haramlardan temizlenmediğin sürece sen Kudüs'ü özgürleştiremezsin. Bir ailede, bir toplumda namazsız fertler çoğunlukta ise o toplumun başka bir bela, musibet almasına gerek yok. İşte Selahaddin-i Eyyubi Kudüs'ü feth etmeden önce bunun şuuruyla toplumu namaza, Rabb'inin emirlerine yöneltmeye çaba sarf etti. Halkta bu bilinci oluşturduktan sonra Kudüs'ü fethetti. İslam toplumunda aile bozulursa her şey bozulur. Bundan dolayı kıymetli kardeşlerim bütün her şeyin çekirdeği ailedir. Biz ailemiz ile birlikte varız. Müslüman toplumlar sağlam aileler, inançlı aileler ile birlikte ayakta durabilir. Eğer aile ifsat olursa o zaman hiçbir şeyi durduramayız. Adeta hem ülke hem memleket hem fertler perişan olur. O nedenle bugün toplumumuzda yaşanan sıkıntılar, gençlerimizin beklentileri aile mefhumunun bizim için ne kadar kıymetli, bizim için ne kadar önemli olduğunu ihsas ediyor. Aile bizim kutsalımızdır. Aileyi değiştirecek, bozacak her türlü fiiliyatın önünde durmamız lazım. Çünkü aile bozulursa artık hiçbir şeyin önünü alamayız" ifadelerini kaydetti. 

Müftü Bekiroğlu'nun konuşmasının ardından İmam Hatip Necmettin Ceylan, bayram namazını kıldırdı ve ardından hutbeyi okudu.

Okunan hutbenin ardından İl Protokolünün katılımıyla tekbir ve salavatlar eşliğinde bayramlaşmaya geçildi.  Bayramlaşmaya Vali Ersin Yazıcı, AK Parti Malatya Milletvekilleri Bülent Tüfenkci ve İhsan Koca, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, 2.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tuncay Altuğ,  İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Altın,  İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, Battalgazi Belediye Başkanı Bayram Taşkın, Yeşilyurt Belediye Başkanı İlhan Geçit, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldılar. 

Bayramlaşmanın ardından açıklamada bulunan Vali Ersin Yazıcı, halkla bayramlaşmak için Kernek Karagözlüler Camiine geldiklerini, bayram namazını kıldıktan sonra ve il protokolünün katılımıyla bayramlaşmayı gerçekleştirdiklerini söyledi. 

Vali Yazıcı, "Rabbim başta Filistinli kardeşlerimiz olmak üzere bayramı bayram gibi bütün Müslümanların yaşamasını arzu ediyoruz. Malatya'da da hemşehrimiz depremden bir yıl sonraki ilk bayramını kutladılar. İnşallah bundan sonraki bayramlarımız daha güzel olacak. Başta Malatyalıların ve tüm İslam aleminin bayramını tebrik ediyorum" dedi. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Samir Er ise tüm Müslümanların bayramının kutlayarak, bayramının dünyanın değişik yerlerinde zulüm altında inleyen tüm Müslümanların kurtuluşuna vesile olması temennisinde bulundu.

malatyayenises.com

malatyagazete.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar