SON DAKİKA

Malatya'da yerinde dönüşümlerde uygulanacak kurallar belirlendi

Malatya'da yerinde dönüşümlerde uygulanacak kurallar belirlendi
A- A+

Vatandaşın zararını en aza indirmek iddiasıyla Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyelerince ayrı ayrı hazırlanan ve riskli alanlar dışında kalan bölgelerde hak sahiplerince yapılacak yerinde dönüşüm talepleri Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu tarafından incelendikten sonra  Büyükşehir Meclisi'nin onayına sunuldu ve kabul edildi. 

Malatya Büyükşehir Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısının II. Birleşimi Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er Başkanlığı’nda 14 Haziran 2024 Cuma günü saat 15.00’te Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Mazeret dilekçelerinin okunmasının ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Gündem maddeleri arasında yer alan Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe sınırları dahilinde yer alan riskli yapılarda, depremde hasar gören yapıların dönüşümünü sağlamak amacıyla imar planına plan notu eklenmesini içeren 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notu değişikliği hakkındaki İmar ve Bayındırlık Komisyon raporu okunarak kabul edildi. 

Battalgazi ve Yeşilyurt İlçe sınırları içerisinde yer alan ve riskli (rezerv) alan ilan edilen bölgeler dışında kalan ve hak sahiplerince yapılacak yerinde dönüşümlerde “yapılaşmada uyulacak kurallar” belli oldu. 

Komisyon Başkanı Sağlam tarafından  “Yerinde dönüşüm ve riskli yapıların dönüşmesiyle alakalı vatandaşlarımızda sürekli ciddi bir talep alıyorduk. Bu çalışmalar neticesinde Başkanımızın talimatıyla daha önce 3 tane meclis kararı almıştık.

Yapılaşma koşullarına ilişkin, statik koşullara ilişkin kararlarımızı almıştık. O kararlarımız uygulanmaya başlandı. 6 Haziran’da askıya girdi ve şu anda uygulanıyor.

 Fakat daha önce burada şu anda riskli binaların durumu ve daha önceden de ruhsatlandırılmış, vatandaşın daha önce ilgili yönetmelikle ruhsatını almış ama şimdi binalar düşüldüğü için dönüşüm yapamıyor veyahut ta depremde ağır hasar almış, yıkılmış yerinde  dönüşüm yapamıyordu. Binaları sığmıyordu. Onların zararlarını minimuma indirmek için, meclisimiz de uygun görürse yerinde dönüşümün önünde engel kalmamış olacak.” İfadelerini kaydetti.

Malatya Büyükşehir Belediye Meclisine sunulan ve oy birliği ile kabul edilen  önerge şu kuralları içeriyor: 

1- 18.Madde Uygulaması sonrası, yeni yapılacak yapı için emsal hesabında, ilgililerce önceden yapılan kamu ortaklık payı hibeleri ve yıkılan yapı yoğunluğunun mücbir hal kapsamında, mevcut yapı ruhsatındaki toplam inşaat alanını aşmamak kaydıyla bir kereye mahsus tekrar kullandırılması ve yeni durumda ifraz işlemlerinin ilgililerin arsa payı oranı üzerinden yapılması, ifraz yapılması mümkün olmayan yapı ruhsatı başvurularında da emsal hesabının arsa payı üzerinden değerlendirilecektir.

(Mahkeme kararı ile yapı ruhsatı iptal edilen yapılar hariç)

2- Bina yüksekliği 22.50m ve daha az yüksekliğe sahip olan, yapı kullanma izin belgesi almış ve birden fazla yapı bulunan parsellerde, ilgililerce ifraz edilmesi mümkün olmayan yapı ruhsat başvurularında, idarece, yapılara ait deprem öncesi vaziyet planına uygun olarak ve eski yapı kütlesinin dışına çıkmamış olmak kaydı ile yapılan başvurularda sadece başvuruya konu yapı maliklerinin muvafakati ile işlem tesis edilecektir.

3- Daha önce ek meclis kararları ve encümen kararları doğrultusunda ek kat alan yapılarda; yıkılan yapı için, idare tarafından deprem öncesinde tanzim edilen yapı ruhsatının eki mimari projelerde verilmiş toplam inşaat hakkının, müktesep hakkı olduğu, kırmızı kot altında kalan inşaat hakkı hariç olmak üzere, zemin üstü (zemin dahil) tüm yapı emsal alanının Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde belirtilen şartlara aykırı olmamak kaydı ve 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-201 8) ile Belediyemizce alınan ilave kararlara uygun statik tasarımlarının yapılmış olması halinde mücbir hal kapsamında tekrar kullandırılacaktır. Bu durumda meri imar planı kapsamında, yapı yoğunluğunu kullanamayan taşınmazlarda; Bina Yüksekliği Yençok 22,50 metreyi geçmemek şartıyla, Taban alanı; çekme mesafeleri belirlendikten sonra, bitişik nizamlar hariç, parseldeki mevcut ruhsatlı yapının, yapı ruhsatı ve eki mimari projesi üzerinden, yürürlükteki İmar yönetmeliğine göre hesaplanan taban alanı ve hiçbir şekilde parsel alanının %60’nı aşmamak koşuluyla ilave bir kat yapılabilir. (Emsal

hesabı yürürlükteki yönetmeliğe göre hesaplanacaktır.) 

4- Ayrık ve Blok nizamlı yapı adalarında, parsel maliklerinin talep etmesi halinde, Taban Alan Katsayısı oranını geçmeyecek şekilde, 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde belirtilen cephe uzunluklarının aşması halinde uygun dilatasyon ile ayrılarak, Mimari estetik komisyonun uygun görüşü alındıktan sonra bitişik (kütle şeklinde) yapılar yapılabilir.

5- Uygulama İmar Planında, ayrık ve blok nizam olan yerlerde, hâlihazırda bitişik nizam ve ikiz nizam yapılaşmanın oluştuğu durumlarda, Taks/Kaks değerlerine ve imar planında gösterilen esaslara uyulması kaydıyla bahçe mesafeleri mevcut yapılaşmaya göre düzenlenecektir.” ifadelerine ilave olarak;

6- “7452 sayılı kanun kapsamında (20 ocak Elazığ Depreminde yıkılan ve 6 şubat Kahramanmaraş depreminde ağır ve orta hasar alan yapılar) yerinde dönüşüm ile yapılacak olan yapılar, 6306 sayılı kanun kapsamında riskli yapı ilan edilen yapıların bulunduğu parsellerde daha önceden ilgili belediyesince düzenlenen yapı ruhsatında belirtilen TAKS ve toplam inşaat alanını aşmamak üzere; minimum çekme mesafelerine uymak ve hiçbir şekilde TAKS %60’ı geçmemek şartıyla imar durumu ve inşaat ruhsatı düzenlenir.” ifadesinin de eklenmesi suretiyle, bahse konu 1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği komisyonumuzca değiştirilerek onaylanmıştır.”

Büyükşehir Belediye Meclisi Temmuz ayı birleşiminin ise 10 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 15.00’te yapılmasına karar verildi. 

malatyaheber.com / malatyayenises.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar