SON DAKİKA

“Malatya'daki işyerlerini 1 yılda teslim edeceğiz”

“Malatya'daki işyerlerini 1 yılda teslim edeceğiz”
A- A+
Reklam

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Şehir merkezlerinde 100 bine yakın konuta başlayacağız. 22 binden fazlası sadece Malatya’da başlıyor. Bunun 13 bini konut olacak; 8 binden fazlası da Akpınar, İnönü caddesi gibi yerlerde altı iş yeri üstü konut olacak şekilde merkezler yapılacak. Bunların da her birini en geç 1 sene içerisinde teslim edeceğiz. Hiç kimsenin endişesi olmasın.” dedi.

Bakan Özhaseki, “Malatya’mızın tamamının altyapısı yapılması için Dünya Bankası’nda kredi temin ettik ve 4 milyar lira ayırdık” şeklindeki bilgiyi de paylaştı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımlarıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi Nikah Sarayında Afet Köy Evleri Anahtar Teslim Töreni düzenlendi. 

-“Konutlar en fazla 5 kat olacak”

Törende konuşan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “6 Şubat’ta dokuz saat arayla iki büyük deprem yaşadık. Uzun süreli ve yüzeye çok yakın depremlerdi. Bundan dolayı tarihi kentlerimizde büyük hasar meydana geldi. Bu depremlerden 18 ilimiz etkilendi. Bunlardan birisi de Malatya. 14 milyon insanımız zarar gördü. Deprem bölgelerinde yıkılacak 680 bin konut, 170 bin civarında da iş yeri var. Deprem süresi boyunca bütün millet ayaktaydı. Türk Milleti büyük bir millettir. Deprem döneminde muhatap olduğumuz yabancı Bakanlar, büyükelçiler ve o bölgelere gelenler ‘Bu afetin dörtte biri bizde olsaydı, biz altından kalkamazdık’ dediler. Çok şükür o günden beri büyük bir gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hak sahipliği belki 500-600 binlerde kalacak; ama Bakanlık olarak 200 binden fazla konutun inşaatına başladık. Sayın Cumhurbaşkanımızın da ısrarla söylediği gibi konutları zemin artı 4, yani en fazla 5 kat olarak TOKİ, Yapı İşleri, Emlak Konut marifetiyle yapmaya başladık. Şu anda 40-50 bin konut teslim edilebilecek durumda. Her ay 10-20 bin kadarını vatandaşımıza teslim edeceğiz.” şeklinde konuştu.

-“ Malatya’mızın tamamının altyapısı yapılması için Dünya Bankası’nda kredi temin ettik ve 4 milyar lira ayırdık”

Bakan Özhaseki konuşmasını şöyle sürdürdü, “Şehir merkezlerinde 100 bine yakın konuta başlayacağız. 22 binden fazlası sadece Malatya’da başlıyor. Bunun 13 bini konut olacak; 8 binden fazlası da Akpınar, İnönü caddesi gibi yerlerde altı iş yeri üstü konut olacak şekilde merkezler yapılacak. Bunların da her birini en geç 1 sene içerisinde teslim edeceğiz. Hiç kimsenin endişesi olmasın. İnşallah bir aksaklık olmayacak. Çünkü bizim ilk işimiz bu. Sayın Cumhurbaşkanımızı her gördüğümde ‘Oralarda ne oluyor, bana anlat’ diyor. Malatya’mızın tamamının altyapısı yapılması için Dünya Bankası’nda kredi temin ettik ve 4 milyar lira ayırdık. Büyükşehir Belediye Başkanı’nı arayıp söyledim. Su hatlarının, kanalların, yağmur hatlarının tamamını yenileyeceğiz. Allah izin verirse bunları kısa sürede yapacağız. Tüm bu işlerin altından kalkmak irade ister. Çok şükür bu bizim iktidarımızda, hükümetimizde var. Bunların altından hep birlikte kalkacağız. Şunu da söylemeliyiz ki; tüm bu işleri yaparken sıfır toleransla çalışacağız. Bundan sonra hiç kimse fay hatlarının olduğu yerlerde inşaat yapamayacak. Dere yataklarının ağzına asla inşaat yapılmasına izin vermeyeceğiz. Çünkü bir daha ciğerimiz yansın istemiyoruz.”

-“Bu şehir hepimizin ve şehrimizi hep birlikte ayağa kaldıracağız”

Malatya ve deprem bölgelerindeki diğer illerin ayağa kaldırılacağına vurgu yapan AK Parti Milletvekili Bülent Tüfenkci, “Öncelikle Sayın Bakanımıza teşekkür etmek istiyorum. Malatya’mızla yakinen ilgilendiğine şahidim. Ne zaman Malatya’mız için yanına gitsek kapıları bizlere açık. Malatya’mızın sıkıntılarını kendilerine ilettiğimizde, sorunlarımızı çözmek adına gerekli kaynak teminatını sağladığı için teşekkür ediyorum. Bakan Yardımcımız Vedad Bey’e de özellikle Malatya’mızın kırsal merkezlerini ve şehrimizi planlama noktasında önemli çabalar sarf ediyor. TOKİ Başkanımız yapılan binaların hızlandırılması ve kontrolü noktasında Malatyalı hemşehrilerimizin gerek 24 Ocak depreminde gerekse de 6 Şubat’ ta yaşanan depremlerden sonra konut sahibi olabilmeleri için gerekli çalışmalar yapıyorlar, kendilerine teşekkür ederim. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan diyor ki ‘Yaralar sarılana kadar biz deprem bölgelerinden ayrılmayacağız.’ Şu anda hükümetimizin iki ana gündem maddesi var; biri deprem yaralarını sarmak diğeri ise enflasyonu düşürmek. Dolayısıyla Malatyalı hemşehrilerimiz müsterih olsun. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde inşallah Malatya başta olmak üzere diğer deprem bölgesindeki şehirlerimizi ayağa kaldıracağız. Bu şehir hepimizin ve şehrimizi hep birlikte ayağa kaldıracağız” dedi. 

Reklam

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Reklam
Çok okunanlar