SON DAKİKA

Mimarlar Odası, Başkanı görünce SUSPUS oldu

Mimarlar Odası, Başkanı görünce SUSPUS oldu
A- A+

6 Ocak 2023 tarihinde yayınladığı yazılı basın bültenin de;  "Cuma Mescidi Camii Projesi konum olarak ulaşım açısından doğru bir yer gibi değerlendirilse de bölgeye getireceği araç trafiği yükünün uzun vadede ciddi problemlere yol açacağını ve İnönü Caddesi’nin trafik akışına engel olacağını ön görüyoruz. Bu konumun yeniden değerlendirilmesi kanaatindeyiz" açıklamasını yapan  Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Fidanel, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın kendilerine yaptığı ziyarette ; “ Buranın bir an evvel Malatya’mıza kazandırmanın bizler ve Malatyalılar için değerli olduğunu biliyoruz. Sadece caminin yeri ile alakalı bazı endişelerimiz var. Bir de bu süreçte bazı basın yayın organları tarafından istemediğimiz şekilde haberleri yapıldı” şeklinde konuştu ve  yaptığı yazılı açıklamayı unutarak medyayı suçladı. 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Mimarlar Odası Malatya Şube Başkanlığını ziyaret etti. Şube Başkanı Yunus Emre Fidanel ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya gelen Başkan Gürkan, yapılan çalışmalar hakkında istişarelerde bulundu.  

Mimarlar Odası Malatya Şubesine gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Gürkan, şehrin planlanması noktasında mimarların önemli işler icra ettiğini belirtti.   

-Yaptığı yazılı basın açıklamasını unuttu, suçu medyaya atı

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan Cuma Mescidine Mimarlar Odası olarak destek verdiklerini vurgulayan Mimarlar Odası Malatya Şube Başkanı Yunus Emre Fidanel, “Mimarlar Odası olarak, kentsel yapılaşma alanlarında üzerimize düşen görevleri icra ediyoruz. Kurumlarımız ve belediyelerimizle iş birliği içerisinde çalışmaya gayret ediyoruz. Başkanımıza gayretlerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum. Bizlerde üzerimize ne görev düşüyorsa yapmaya hazır olduğumuzu da belirtmek istiyorum. Malatya Büyükşehir Belediyesi paydaşı olarak fikirlerimizi her zaman sizlere sunmak isteriz.  

Bilindiği üzere Büyükşehir Belediyesi yan tarafında yapılması planlanan Cuma Mescidinin proje mimarı Kevork Bey’le iletişim halindeyiz. Projenin geliştirilmesi halinde kendisine destek veriyoruz. Çok değerli ve güzel bir projenin ortaya çıktığının da altını çizmek isterim. Buranın bir an evvel Malatya’mıza kazandırmanın bizler ve Malatyalılar için değerli olduğunu biliyoruz. Sadece caminin yeri ile alakalı bazı endişelerimiz var. Bir de bu süreçte bazı basın yayın organları tarafından istemediğimiz şekilde haberleri yapıldı. Mimarlar Odası Malatya Şubesinin cami yapımına karşıymış gibi haberler yapıldı. Bu durum bizleri üzdüğü gibi gerçeği de yansıtmamaktadır. Mimarlar Odası Malatya Şubesi olarak cami projesinin sonuna kadar arkasındayız” diye konuştu.  

-Aynı Mimarlar Odası Başkanı 6 Ocak 2023 tarihli açıklamasında ne demişti? 

Mimarlar Odası Malatya Şube Başkanı Yunus Emre Fidanel, 6 Ocak 2023 tarihinde yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Çarşı merkezinde bulunan Sümer Camii'nin yerine yapılması planlanan Cuma Mescidi Camii Projesi konum olarak ulaşım açısından doğru bir yer gibi değerlendirilse de bölgeye getireceği araç trafiği yükünün uzun vadede ciddi problemlere yol açacağını ve İnönü Caddesi’nin trafik akışına engel olacağını ön görüyoruz. Bu konumun yeniden değerlendirilmesi kanaatindeyiz. Yapımı devam eden güney ve kuzey kuşak yolları çevreyolu ve ana arterlerin araç trafiğini rahatlatacağı için şehir planlaması açısından değerlidir.” ifadelerini kaydetmişti.

“Katılımcı belediyecilik ilkesiyle çalışmalarımızı yürütüyoruz”

Malatya’da güzel işler başarmak için katılımcı belediyecilik ilkesiyle çalıştıklarını ifade eden Başkan Gürkan, “Biz belediye olarak paydaş noktasında ve katılımcı belediyecilik anlamında sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları, sendikalar, kanaat önderleri ile birlikte şehri planlamak ve şehrin yol haritasını belirlemek için istişarelerde bulunuyoruz. İstişare kültürünün yönetimin olmazsa olmazları arasında olduğuna inanıyoruz. Zaten katılımcı belediyeciliğin temel ilkesi de bunu gerektirir. 

Yunus Emre Başkanımızın ve mimarlarımızın fikirlerini de önemsiyoruz. Eğer şehrimizi modern bir hale getirmek yaşam kalitesini artırmak için çalışmalar yapıyorsak, şehrin bütün paydaşlarıyla Malatya’mızın önünü açmamız gerekiyor. Mimarlar Odamız da bu paydaşlarımız arasında yer almaktadır.  Mimari olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda ilgili arkadaşlarımızın sizlerle görüşüp temasta bulunması, bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Netice itibariyle mimar görüşüyle ve gözüyle şehrin geleceğine yön vermek hem şehir açısından hem de şehrimizde yaşanan vatandaşlarımız için çok önemlidir. Önümüzdeki dönemde Kuzey ve Güney Kuşak yollarının tamamlanmasıyla beraber Malatya trafiği de büyük ölçüde rahatlayacaktır. Malatya’yı daha modern daha çağdaş, kimliğini ve benliğini koruyan bir şehir olma noktasında gayretlerimize devam ediyoruz” dedi.   

https://www.youtube.com/@malatyayenises

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar