SON DAKİKA

Mimarlar Odası, Büyükşehir yanına cami yapılmasına karşı çıktı!..

Malatya Mimarlar Odası Raporu: "Cuma Mescidi Camii Projesi konum olarak ulaşım açısından doğru bir yer gibi değerlendirilse de bölgeye getireceği araç trafiği yükünün uzun vadede ciddi problemlere yol açacağını ve İnönü Caddesi’nin trafik akışına engel olacağını ön görüyoruz. Bu konumun yeniden değerlendirilmesi kanaatindeyiz"

Mimarlar Odası, Büyükşehir yanına cami yapılmasına karşı çıktı!..
A- A+

Mimarlar Odası Malatya Şube Başkanı Yunus Emre Fidanel, Büyükşehir Belediyesi’nin yanına yapılması planlanan caminin bölgeye getireceği araç trafiği yükünün uzun vadede ciddi problemlere yol açacağını ve İnönü Caddesi’nin trafik akışına engel olacağını belirterek, konunun yeniden değerlendirilmesini istediklerini kaydetti.

Mimarlar Odası Malatya Şube Başkanı Yunus Emre Fidanel,  “Mimarlar Odası Malatya Şubesi 2022 Yılı Değerlendirme Raporu” başlığı altında bir açıklama yayınladı.

Açıklama şu şekilde: “Mimarlar Odası Malatya Şubesi olarak Malatya'mızın kentsel gelişimini yakından takip etmeye devam etmekteyiz. Kentsel yapılaşma konularında belediye ve kurumların en büyük paydaşı olan Mimarlar Odası'nın 2022 yılı genel değerlendirme, çözüm ve önerilerini kamuoyuna arz ederiz. 

İnsan ve trafik yükünün her geçen gün arttığı kentimizde, yenilenen ihtiyaçlar doğrultusunda gelişim ve değişime mecbur olan kent merkezlerimizin rahatlatılması ve sağlıklaştırılması zaruridir. 

Bu bağlamda Şire ve Buğday Pazarları'nın şehir dışına taşındığı gibi Mobilya ve Keresteciler Sitesi'nin, Hurdacılar Sitesi'nin, Özsan Sanayi Sitesi'nin ve küçük sanayi siteleri'nin tamamı da yaşam alanlarından uzaklaştırılmalıdır. Altay Kışlası arazisinde yapılması planlanan proje hızlandırılarak bir an önce hayata geçirilmelidir. 

Yapımı çok uzun süren Kuzey Çevre Yolu'nun Akçadağ Yol Ayrımı ile Malatya-Sivas karayolu arasındaki 26,1 kilometrelik 1. etabı açıldı. Bu yolun 27,4 km'lik 2. etap çalışmaları da uzatılmamalı ve hızlıca faaliyete alınarak mevcut çevreyolunun yükü acilen hafifletilmelidir. 

Çarşı merkezinde bulunan Sümer Camii'nin yerine yapılması planlanan Cuma Mescidi Camii Projesi konum olarak ulaşım açısından doğru bir yer gibi değerlendirilse de bölgeye getireceği araç trafiği yükünün uzun vadede ciddi problemlere yol açacağını ve İnönü Caddesi’nin trafik akışına engel olacağını ön görüyoruz. Bu konumun yeniden değerlendirilmesi kanaatindeyiz. Yapımı devam eden güney ve kuzey kuşak yolları çevreyolu ve ana arterlerin araç trafiğini rahatlatacağı için şehir planlaması açısından değerlidir. 

Tecde ve Karakavak Mahallesi arasında yapımı hızla devam eden 300 dönümlük alandaki 100. Yıl Parkı Malatya'mıza değer katacak çok önemli projelerden birisidir. Beton yükünün azaltılarak yeşil dokuların oluşturulması kent sağlıklaştırması açısından çok değerli olmakla birlikte, kentin diğer bölgelerinde de yeşil alanların artırılması gelecek nesiller için hayati önem taşımaktadır. 100. Yıl Parkı Projesini ve Battalgazi ilçesinde yapımı devam eden Tabiat Parkı & Gençlik Kampı Projelerini Malatya'mıza kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Sn.Selahattin Gürkan'a teşekkür ederiz. 

Mimarlar Odası, yaşam çevrelerini sağlıklı ve daha yaşanılabilir hale getirilmesi için çalışmalarına hız kesmeden devam edecektir.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar