SON DAKİKA

Müdürden şok açıklamalar, “Rekolte için tehdit ediliyoruz”

A- A+

Malatya Tarım İl Müdürü Tahir  Macit, kayısı rekoltesinin açıklanması konusunda tehdit edildiklerini açıklayarak, kurum yöneticilerine;  “Bize bunu bunu yapmazsanız, biz size iftira ederiz.  Siz 100 derseniz, biz 50 açıklarız.” dendiğini belirtti. Macit, “Hiç tehdit etmesinler beni, doğrusunu yapacağız. Komisyon ne derse o olacak, hiç kimse tehdit etmesin. Hiçbir makamı da korumak için gayretim yoktur. Ben Allah rızası için çalışıyorum, Allah’ı razı etmek için çalışıyorum. O kadar.” dedi.

 

 

-Adli ve İdari soruşturma başlatılmalı …

 

 

ERTV’de Hülya Kaya’nın sunduğu “Hülya Kaya ile Güne Bakış” Programına konuk olan Tarım İl Müdürü Tahir Macit, kayısı rekoltesini düşük açıklamaları konusunda tehdit edildiklerini açıklarken, tehdidin “paydaşlar” tarafından yapıldığını vurguladı.

Ortaya çıkan açıklamalar sonrasında Adli ve İdari Soruşturmaların başlatılması beklenirken,  Macik, Kuluncak ve Darende ilçesindeki kayısı üretimi için bu yıl ‘Yüzde 90 yoktur” diye açıklama yapanlarında bu iki ilçedeki çiftçileri sarara uğrattığını belirterek, o bölgelerde yüzde 90 oranında bir zararın söz konusu olmadığına işaret etti.

 

 

 

 

Bu yılki tahmini kayısı rekoltesi çalışmaları ile ilgili olarak Tarım İl Müdürü Tahir Macit, “Bizim arkadaşlar ekipleri oluşturuyor. 3 ekip oluşturacağız. 15-20 gün sahaya çıkacaklar. Muhtemelen 19 Mayıs’a kadar bu pandemi dolayısıyla yarı kapasitesi ile çalıştığımız için acil işler için personel bulunduruyoruz, sahaya çıkıp rekolte çalışmaları bu sene, 15-20 gün sarktı, çiçeklenme, meyve bağlanma. Sahadayız.”  dedi.

 

 

-“Rekolte için , ‘Siz 100 derseniz, biz 50 dileceğiz’ diye tehdit etmişler.”

 

 

 

Macit şunları söyledi; “Ben; ’Hata yaparsam istifa ederim, bedel öderim’ diyorum. Rekolteyi yanlış söyleyenler hata yapıyor. Gelip bizim müdürlüğümüze, ‘Siz 100 derseniz, biz 50 dileceğiz’ diye tehdit etmişler. ‘Biz size iftira ederiz’ demişler. Ahmet Turan Karaca ve Turan Çolak şahittir buna. Bakın bana zarar vermiyorsunuz, çiftçiye zarar veriyorsunuz. Ben il müdürlüğünde ‘emanetçiyim’, o koltuk devletin koltuğu. Bize emanet edilmiş. Biz bugün varız, yarın yokuz. Bugün alırlar, yarın alırlar, bu siyasi bir kadro. Çiftçiye zarar veriyorsunuz. Bakın Darende ve Kuluncak’ın çiftçileri hesap sorsunlar, ‘Yüzde 90 zarar verdi’ diyenlere.”

 

 

“İlk defa açıkladım;  ‘Bize bunu bunu yapmazsanız, biz size iftira ederiz.  Siz 100 derseniz, biz 50 açıklarız.’

 

 

Bahsettiğiniz isimler kim? Sorusuna Macit şöyle cevap verdi;

“Ben isim vermiyorum burada. Sonra farklı algılanır. Şahit olarak söylediğim isimler bizim il müdür yardımcıları. Ramazan Çolak ile Ahmet Turan Karaca ile gelip odasında demişler ki, ‘Bize bunu bunu yapmazsanız, biz size iftira ederiz.  Siz 100 derseniz, biz 50 açıklarız.’ Bakın Malatya’ya zarar veriyorsunuz. ‘Tahir Macit gitsin’ veya ‘İl Tarım Müdürlüğündeki müdür yardımcıları gitsin, idareciler gitsin’. (Yöneticiler neden el koymuyorlar-sorusu üzerine / devamla) Kimse bilmiyor, ilk defa burada açıkladım. Bakın siz istediğinizi alamazsınız, kanuni hakkınızsa alırsınız, kanuni hakkınız değilse alamazsınız. Ben etik davranarak, kendi kayısı bahçem olmama rağmen 1 lira devletten hibe ve destek parası almıyorum, çünkü etik görmüyorum. Bakın sizlerde 3 kuruş menfaatiniz için, tarımsal faaliyetlerden faydalanıyorlar, bana iftira edenler ahır desteğinden yüzde 50 faydalandı, araç-ekipman desteğinden yüzde 50 faydalandı, makine ekipmanından yüzde 50 faydalandı, gebe düve desteğinden faydalandı, bunlardan faydalanıyor, çiftçiye de anlatmıyor. Şimdi 100 kişi müracaat edecek, 10 kişi alacak ya, yaymıyor ki kendisine çıksın. Eşi dostu herkes faydalandı. Siz faydalanıyorsunuz, vatandaşta faydalansın. Siz çiftçiye zarar vermeyin bu rekolte konusunda.

 

 

-“Hiç kimseden korkmuyorum, makamı koruma gayretimde yoktur”

Macit sözlerini şöyle tamamladı; “Hiç kimseden korkmuyorum. Rekolte için doğrusunu yapacağım. Hiç tehdit etmesinler beni, doğrusunu yapacağız. Komisyon ne derse o olacak, hiç kimse tehdit etmesin. Hiçbir makamı da korumak için gayretim yoktur. Ben Allah rızası için çalışıyorum, Allah’ı razı etmek için çalışıyorum. O kadar.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar