SON DAKİKA

Yeni Camii’nin son durumu Vali Baruş’un ziyaretinden

Yeni Camii’nin son durumu Vali Baruş’un ziyaretinden
A- A+

Malatya'nın simge yapılarından ve bir asrı geride bırakan yapımından bugüne olan süreçte, 'Hacı Yusuf Camisi, Hacı Yusuf Taş Camisi, Büyük Cami, Teze Cami ve Yeni Cami' adlarıyla anılan, 24 Ocak 2020'de meydana gelen Elazığ- Malatya depreminde ciddi hasar gören ve depremden bu yana kapalı olan kent merkezindeki cami son olarak Ocak 2022’de ibadete açılacağının kamuoyuna duyurulmasına karşın, Şubat ayında da açılmadı.

Valilikten yapılan açıklamaya göre;  Vali Aydın Baruş 24 Ocak tarihinde Elazığ Sivrice merkezli depremde hasar görmesinin ardından tadilata alınan Yeni  (Teze) Hacı Yusuf Taş Cami’de incelemelerde bulundu. İl Müftüsü Veysel Işıldar’ın da eşlik ettiği incelemede Vali Baruş, tadilatın son durumu ile ilgili bilgileri yüklenici firma yetkililerinden aldı.

Vali Baruş’un ziyareti esnasında camini iç kısmındaki çalışmaların tamamlandığı, ancak ana girişinde halen iskelelerin bulunduğu görüldü. Caminin bahçesindeki çevre düzeni de tamamlanmış değil.

Yeni Camii restorasyonu alındıktan sonra; önce 2021 Ağustos, sonra 2021 Eylül, ardından 2021 Aralık ayında çalışmaların tamamlanacağı ve ibadete açılacağı yolunda, ilgililer ve siyasiler tarafından yapılan açıklamalara karşın, son olarak Ocak 2022' de ibadete açılacağı kamuoyuna duyurulmuştu.

Yeni Camii’nin iç kısmındaki restorasyonunun tamamlanmasına karşın, özellikle ısıtma konusunda bölgedeki elektrik alt yapısının yetersiz kalması nedeniyle yapılması gereken çalışmanın henüz yapılmadığı, kış mevsimi nedeniyle de bunun geciktiği belirtiliyor. Bahçesindeki çevre düzenlemesinin ise kış mevsimi nedeniyle kaldığı ve  hava sıcaklığının artmasıyla beraber bu çalışmalara başlanılacağı öğrenildi.

Bu arada, 24 Ocak 2020'de meydana gelen, Sivrice merkezli 6,8 büyüklüğündeki Elazığ- Malatya depremi camiye hasar vermiş, ana kubbenin bir bölümünde çökme, duvarlarında çatlama, minare külahlarında dökülme meydana gelmişti.

Depremin ardından tehlike oluşturduğu için ibadete kapatılan 'Yeni Cami' için, depremden aylar sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale düzenlenmiş, ihale ile ilgili Genel Müdürlük ve Malatya Müdürlüğü arasında yaşanan sorunlara rağmen, onarım ve restorasyon çalışmalarına Ekim 2020'de başlanmıştı.

Bu çalışmalar sırasında ana kubbe ve hasar gören diğer kubbeler tamamen sökülüp değiştirilirken, doğu ve batı yan duvarlarına da payandalar eklenerek yapı güçlendirilmişti. Caminin iç duvarları da güçlendirilirken, ahşap olan taban da Eylül ayında sökülerek temel ortaya çıkarıldı ve temelde güçlendirme yapıldıktan sonra, taban yeniden ahşap olarak inşa edildi. Camini her iki minaresi de yine şerifelerinin üst kısımlarından itibaren yenilendi.

BURAYI TIKLAYIN...MALATYA GÜNDEMİNİN VİDEO HABERLERİNE ULAŞIN...

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar