SON DAKİKA

“Akıllı Şehirler ve Akıllı Belediyecilik Uygulamaları” konulu panele davet

“Akıllı Şehirler ve Akıllı Belediyecilik Uygulamaları” konulu panele davet
A- A+

Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi. Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer,  10 Ekim günü Elazığ’da düzenlenecek olan “Akıllı Şehirler ve Akıllı Belediyecilik Uygulamaları” konulu panele Malatya’dan da isteyen herkesin katılabileceğini bildridi.

“Akıllı Şehirler ve Akıllı Belediyecilik Uygulamaları” konuyu panel   10 Ekim 2023 Salı günü saat 09.30’da  Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda gerçekleştirilecek.

-Konuşmacılar kendi sahasında uzman isimler 

Fırat Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi. Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer’in moderatörlüğünü üstlendiği “Akıllı Şehirler ve Akıllı Belediyecilik Uygulamaları konulu panele ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Taha YüceL, ASELSAN Akademi Direktörü Prof. Dr. Abdurrahman Akyol, Elektrik Mühendisleri Odası Ankara İl Başkanı Prof. Dr. Şeref Sağıroğlu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Uzmanı Burcu Gündoğdu, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Arzuhan Burcu Gültekin ve Fırat Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhsin T. Gençoğlu konuşmacı olarak katılacak.

-“Hedefimiz depremden etkilenen 11 il”

Düzenlenecek panel ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Ahmet Bedri Özer: “Fırat TEKNOKENT’te bulunan Nar Veri Yazılım Şirketi’nin sahibiyim. Nar Veri, hakikaten Elazığ’ın gururu olan firmalardan biri. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ve TÜBİTAK’ın yazılımlarını biz Elazığ’dan yazıp gönderiyoruz. 4-5 yıldır hepsi bizim abonemiz. Yazılım sektörüyle çok iç içe olunca ASELSAN, HAVELSAN, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm ofisi, bunlar hep iş çevremiz ve arkadaşlarımız oldu. Mahalli idareler seçimi yaklaşınca, bu bölgeler depremden etkilendiği için biz Elazığ’da bir “akıllı kentler paneli” yapmak istedik, teklifte bulunduk. Onlar da severek geleceklerini söylediler. Biz her ne kadar bunu Elazığ’da yapsak da asıl hedefimiz depremden etkilenen 11 il. Ekibimiz Malatya’dan da Belediye Başkanlarımızı panelimize davet ediyor.” şeklinde konuştu.

-“Hedef kitle belediye başkanları ve yerel yöneticiler”

Panelin hedef kitlesinin yerel yöneticiler olduğunu belirten Prof. Dr. Bedri Özer:, “Bizim paneldeki hedef kitlemiz Belediye Başkanlarımız, İl Genel Meclisi Üyelerimiz ve Belediye Meclis Üyelerimiz ve Belediyelerin Bilgi İşlem Çalışanları ve Sorumluları. Sadece Başkanları değil Başkan adayı olmayı düşünenleri de davet edeceğiz. Çünkü hasbel kader Belediye başkanları değişebilir onların da gelip bunları öğrenmesini istiyoruz. En azından akıllı belediye ve akıllı sinyalizasyonu öğrenmiş olurlar.” dedi.

-“Yazılımın konuşması gereken çağdayız”

Panelde katılımcılara akıllı şehir uygulamaları konusunda uygulamalı örneklerde gösterileceğini belirten Prof. Dr. Özer şunları söyledi, “Panele katılan bütün kurumlar yaptıkları işleri ve maliyetlerini anlatacaklar. Uygulamalarını gösterecekler. Ben panel sonunda bir tartışma açacağım. Bu akıllı şehirlerin Belediye eliyle değil de Hükümet eliyle yapılması gerekiyor. Her şehirde farklı akıllı şehir uygulaması olur. Yazılımları farklıdır. Yazılımın konuşması gereken çağdayız, dünyamız bu yönde gidiyor. Buradaki yazılımla Sivrice’deki yazılımın aynı olması gerekiyor. Bunun da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla yapılması lazım. Ben bunu önereceğim konukların fikirlerini merak ediyorum.” 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar