SON DAKİKA

“Kazanılmış olan haklarımızın kaybına müsaade etmeyeceğiz”

“Kazanılmış olan haklarımızın kaybına müsaade etmeyeceğiz”
A- A+

Malatya Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından  “Ülkemizde de henüz 6 Şubat depreminin yaraları sarılmamışken, verilen kayıpların acısı dindirilememişken, kadınların nafaka haklarının ellerinden alınmaya çalışılması büyük bir hatadır.” şeklindeki açıklama yapıldı. 

25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle bir mesaj yayınlayan Malatya Barosu Kadın Hakları Komisyonu’nun açıklaması şu şekilde:

“Bugün, 25 Kasım Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü. 25 Kasım sadece şiddete karşı mücadelenin değil, KADIN olarak tüm alanlarda verilen mücadelenin ve direnişin günüdür.

25 Kasım, kadınların yaşam haklarının ve özgürlüklerinin güvence altında olmadığı, ayrımcılığın ve şiddetin maalesef ki arttığının, hukuki, siyasi, ekonomik ve sosyal alanda eşitliğin olmadığının hatırlandığı gündür.

25 Kasım, aslında tıpkı diğer günler gibi kadınların, YALNIZCA KADIN OLMALARI SEBEBİYLE uğradıkları haksızlıklar gerçeğiyle yüzleşme günüdür.

Dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye'de kadına yönelik şiddet azalmak şöyle dursun her geçen gün artmaktadır. Kadınların bedeni, kimliği ve emeği üzerindeki baskılar yoğunlaşmaktadır. Dünya Ekonomik Forumu’nun 2023 tarihli Küresel Cinsiyet Uçurumu Raporuna göre, Türkiye cinsiyet eşitliği sıralamasında, bir önceki yıla oranla gerileme yaşayarak 146 ülkenin bulunduğu listede 129. sırada yer almaktadır. Kadınlar afetlerle, savaşlarla, salgın hastalıklarla, kazanılmış hakların kaybedilmemesi için mücadele etmektedir. Özgür eşit ve adil bir yaşam Türk kadının hakkı olduğu tartışmasızdır. 

2023 yılında sanatın, teknolojinin, tıbbın gelişmelerini konuşuyor olmamız gerekirken halen devam eden savaşlar, işgaller ve ambargolar nedeniyle yaşanan vahşete tanıklık ediyoruz. 

Bunun en vahim örneğini İsrail’in Gazze’de devam eden, kadın çocuk ayırmadan yapmış olduğu katliamlarla yaşıyoruz. Savaştan kaçmaya çalışan binlerce kadın ve çocuk insan onuru ile bağdaşmayacak yaşam koşullarında hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Devletlerin ve iktidarların siyasi hırsları ve mülkiyet iddiaları yine kadınlar ve çocukların yaşam hakkının önüne geçiyor.

Ülkemizde de henüz 6 Şubat depreminin yaraları sarılmamışken, verilen kayıpların acısı dindirilememişken, kadınların nafaka haklarının ellerinden alınmaya çalışılması büyük bir hatadır.

Nafaka miktarlarının yoksulluk sınırı altında belirleniyor olması, nafaka yükümlüsünün nafaka ödememek için gelir azaltmak amacıyla mal varlığını gizlemesi, nafaka tahsilatlarının yapılamaması, yükümlülük ihlalinde etkin cezai müeyyidelerin olmamasının konuşulması gerekirken nafakanın süresinin gündemde olması kabul edilemez. Bilinmelidir ki mevcut yasalar yetersizken yeni yasal düzenleme ile mağdur edilmiş kadınlar aleyhine hükümler getirmeye çalışılması kutsal aile kavramına zarar vermektedir. Cumhuriyetimizin 100.yılında vurgulamak isteriz ki nice mücadeleler sonucunda kazanılmış olan haklarımızın kaybına müsaade etmeyeceğiz. Haklarımızın kaybına yol açacak her türlü girişimin karşısındayız. Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemelerin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır.

Malatya Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak kadın haklarının temel insan hakkı olduğunu bir kez daha hatırlatıyor; kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcılık sonlanıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar