SON DAKİKA

Malatya'da beton soygunu var!..

Malatya'da beton soygunu var!..
A- A+

Malatya’da ne kadar kaliteli çalıştıklarını 6 Şubat depremlerinde yeni binalardaki hasar dorumu ortaya koyan hazır beton firmaları, bölgedeki iller göre, en yüksek fiyata betonu Malatyalı depremzedelere satıyorlar. Malatya’da hiçbir resmi kurum, siyasi bağlantılı olan bu firmalara yaklaşmıyor, kontrol etmiyor, denetim yapmıyor. Malatya Valiliği’ni son 1 ayda  varsa bir denetim, kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor. 

Bölge illeri içinde en pahalı hazır beton Malatya’da satılıyor.  

Bölge illerindeki ve Malatya’daki hazır beton un yaklaşık metreküp fiyatı şu şekilde:

Sivas:1.600

Elazığ:1.700

Erzincan:1.600

Kayseri: 1.600

Kahramanmaraş: 2.000

MALATYA: 2.500

-Gürkan gündeme getirmişti

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,  Malatya'da ki beton fiyatlarıyla ilgili şunları söyledi; "Beton fiyatları ayrı sorun. Pütürge'den arkadaşlar var mı? Pütürge'de betonun mikapı 4000 lira civarında  aynı beton Elazığ'da 1200 Türk Lirası. Bu tür sorunların önüne geçmek için belediyemiz beton kapasitesini arttırıyor" açıklamasını yapmıştı. 

Gürkan, 13 Eylül günü Büyükşehir Belediyesi önünde düzenlenen yeni araçların hizmete alınması töreninde, “Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, " Depremle birlikte beton santrallerinin yoğun ilgi ve alaka görmesi, piyasanın regüle edilmesi konusunda belediye olarak sorumluluk düştüğünün farkındayız. Onun için 2. Yeni asfalt plenti yaptık. Şimdi ise 2 yeni beton santrali yapıyoruz. Santrallerimizin biri faaliyette diğeri ise faaliyete geçmek üzeredir." demişti.

-Siyasetten dolayı bunlara yaklaşılmıyor ve denetlenmiyor. Varsa bir denetim açıklayın!

6 Şubat depremlerinden sonra Malatya’da kalitesiz beton kullanıldığı konusu yeni binalardaki hasar durumu ile birlikte ortaya çıkmıştı. Binlerce yeni bina, kullanılan betonun kalitesiz oluyundan dolayı ağır hasar görerek kullanılmaz duruma gelmişti. Malatya’da tamamı bir şekilde belediye başkanlarına, milletvekillerine ve AK Parti’de siyaset yapanlara yakın olan beton firmalarına yaklaşılmaması, denetim yapılmaması, kontrolsüz bir piyasa oluşturdu. 

Malatya Valiliği’nin son 1 ayda beton firmalarına yönelik gerçekleştirilmiş bir denetim ve kontrol durumunu varsa , bunu kamuoyu ile paylaşması bekleniyor. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar