SON DAKİKA

Mimarlar Odası bu işe tepki gösterdi, ‘Acilen Durdurun'

Mimarlar Odası bu işe tepki gösterdi, ‘Acilen Durdurun'
A- A+

Mimarlar Odası Malatya Şubesi Yönetim Kurulu imzası ile kamuoyuna yapılan açıklama da, “Orta hasarlı binaların zemin katında bulunan dükkan, kafeterya ve işletmelerin faaliyete geçtikleri görülmüş olup, güçlendirme işlemleri bitmeden bu işletmelerin faaliyetleri ilgili kurumlarca acilen durdurulmalıdır.” çağrısı kaydedildi. 

Mimarlar Odası Malatya Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, güçlendirme yapılacak binalarla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunuldu. 

Yapılan açıklama da şu ifadeler kaydedildi:

Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü'nün yapmış olduğu hasar tespit sonuçlarına göre Malatya genelinde toplam 2500 adet orta hasarlı binadan güçlendirilebilecek durumda olan binalar ile ilgili 'Deprem Mühendisliği' alanında uzman üniversite hocalarımızdan almış olduğumuz bilgiler doğrultusunda;

- Orta hasarlı binalarda güçlendirme işlemi tamamlanmadan kesinlikle kullanılmamalı ve iç tadilat işlemleri başlatılmamalıdır.

- Orta hasarlı binaların zemin katında bulunan dükkan,kafeterya ve işletmelerin faaliyete geçtikleri görülmüş olup, güçlendirme işlemleri bitmeden bu işletmelerin faaliyetleri ilgili kurumlarca ACİLEN DURDURULMALIDIR.

- Hasarsız veya az hasarlı binalarda isteğe bağlı güçlendirmelerde; halkımızın yaşadığı korku ve endişeyi bazı kişilerin ticari hırsla ranta çevirdiği tespit edilmiş olup, yönetmelik standartlarına uygun bir şekilde yapıdan gerekli veri ve numuneler alınmadan, lisanslı uzman kişilerce GÜÇLENDİRME PROJESİ ÇİZİLMEDEN ve herhangi bir denetim mekanizmasına dahil olmadan güçlendirme işlemleri kesinlikle yapılmamalıdır.

- Güçlendirme imalatı ve projelendirilmesi lisanssız hiçbir firmaya yaptırılmamalıdır.

- Son zamanlarda sıklıkla kullanılan güçlendirme yöntemlerinden biri olan karbon elyafın analiz yapılmadan projesiz uygulanması binayı depreme karşı daha riskli hale getirebilir. Ancak proje ve analiz sonucuna göre uygulanan karbon elyafın çok iyi performansla bina taşıyıcı sistemine etkisi olacağı inşaat mühendisleri tarafından belirtilmektedir.”

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar