SON DAKİKA

20 milyon TL belediyenin kasasından uçmadı

20 milyon TL belediyenin kasasından uçmadı
A- A+

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder kurdukları sera  ve fidanlık alanı ile belediyenin önemli bir tasarruf sağladığını belirterek,  “Projemizle kar ederken yeşil alan sayısını arttırıyoruz.” dedi.

Batatlgazi Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre;  Battalgazi Belediyesi, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük Sera ve Fidanlık Uygulama Alanı’na sahip. Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder tarafından belediyenin parasının tasarruflu kullanılması için kurulan Sera ve Fidanlık Uygulama Alanı sayesinde Kırkgöz Sahil Parkı ve Derme Deresi gibi dev projelerde 20 milyonluk tasarruf sağlandığı kaydedildi.

 Battalgazi Belediyesinin piyasa değeri 24 Milyon 621 bin TL olan ağaç ve rulo çimleri kendisi üreterek 2 Milyon 800 bin TL’ye mal ettiği belirtildi. 

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder  “Fırat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yerleşkesindeki 195 dekarlık alan üzerinde oluşturduğumuz özel sera alanında, tohum, çelik, aşılama ve doku kültür yöntemleri kullanılarak üretim yapılıyor. Serada üretim mühendisleri tarafından kontrol edilen iklim koşulları sayesinde çiçekler ve bitkiler en iyi şekilde yetiştiriliyor. 17 farklı çalı grubu, 28 bin adet saksılı bitki ve 197 bin 500 adet çıplak köklü bitki üretimi gerçekleştirilerek bu alanda ilçeyi bölgenin markası haline getiriyoruz. Aynı zamanda çim üretimini de kendimiz yapıyoruz. Bu ürettiğimiz çimler özellikle su tüketimine daha az ihtiyaç duyması ve kuraklığa dayanıklı olmaları ayrı bir avantaj sağlıyor bize.  Böylece Battalgazi’mizdeki yeşil alan ve parkları süslemek için kullanılan çiçek, bitki ve çimlerin üretimini kendi sera alanımız ve rulo çim üretim tesisimizde yapıyoruz. Fideleri dışarıdan getirdik. Burada arkadaşlarla hem büyüttük hem çoğalttık. Bunları yaparken de Malatya ve bölgemizin hangi ağaçlara ihtiyacı olduğunu belirleyerek onları getirdik. Bu sayede tasarruf ediyor ve belediye bütçesine katkıda bulunuyoruz. Projenin, Battalgazi’mizin çehresini tamamen değiştirirken, çevre dostu uygulamaların ve yeşil alanların artırılmasıyla yaşam kalitesini yükseltmeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

- “İhtiyaç Fazlasını Satarak Gelir Sağlayacağız”

Yapılan üretimleri diğer kurumlara satarak gelir elde etmeyi planladıklarını ifade eden Başkan Güder, “Biz üretimlerimizden hem satış yapıp gelir elde edeceğiz hem de uygun fiyata belediyelere ve diğer kurumlara satış yaparak yeşillenmeye katkıda bulunmayı planlıyoruz. Sağladığımız tasarrufla parayı belediyemizin kasasında tutarken satışlarla da ek gelir sağlayacağız. Bu bütçemizi de ilçe halkımız için başka alanlarda kullanacağız. Her alanda yaptığımız bu tasarruflar sayesinde ilçemizi büyütüyor ve modern hale getiriyoruz. Asırlık Battalgazi’mizin mazisine yakışır şekilde yatırımlar yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde de bu çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

Bülten / malatyayenises.com 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar