SON DAKİKA

“Arapgir’in hareket noktası turizm olacak”

“Arapgir’in hareket noktası turizm olacak”
A- A+

Vali Aydın Baruş, Arapgir ilçesinde muhtarlar ve kamu görevlileri ile birlikte ilçe sorun ve talepleri konusunda toplantı yaptı.

Vali Baruş, Arapgir ilçesi Samime Aydınlar Konferans salonunda başta genel güvenlik ve asayiş konuları olmak üzere ilçedeki yatırım çalışmaları, içme suyu ve kanalizasyon, yol, elektrik, meralar, ağaçlandırma ile eğitim ve sağlık konularındaki ihtiyaç ve sorunlar ile ilgili muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Vali Baruş, ilçenin sorunları müzakere edilerek talepler ve sorunlar dinlendi ve çözüm geliştirilmesi yönünde görüşler alındı.

 

Vali Aydın Baruş, “Arapgir sadece köklü tarihi ile değil aynı zamanda Anadolu medeniyetine hediye ettiği değerleriyle de öne çıkan bir ilçemiz. Türkiye’nin birlik ve beraberliğinin her zaman teminatı olmuş, Türk’ün asil değerlerine her zaman sahip çıkan ve bu değerleri normal hayatında, günlük yaşamında da yaşatmayı ilke edinen bir insan yapısına sahip. Malatya’nın en uzak ilçelerinden biri olmasına rağmen içerisindeki şehir kültürünü halen devam ettiren ve günlük bu şehir kültürünü de buraya gelen ziyaretçilere gösterebilen özellikleriyle bugün de kültür ve turizmin önemli merkezlerinden biri haline gelme noktasında önemli mesafeler almış bir ilçemiz. Bu ilçede yapılan çalışmaların tabii ki büyük değeri var kültür ve turizmin tanıtılması ve turizme kazandırılması anlamında bu noktada Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Çok güzel çalışmaları var. Gerek sivil mimari gerekse diğer eserlerin yaşatılmasında, devlet kurumlarının desteğinin alınmasında önemli girişimlerde bulunmuş ve bu çalışmalarda halen devam ediyor. Burada yapmamız gereken Arapgir için bu zengin yaşam kültürünü, yemek kültürünü gelen insanlara iyi tanıtmak ve her geçen gün buraya gelen ziyaretçi sayısını arttırmak. Çünkü Arapgir’in önümüzdeki yıllarda hareket noktası turizm olacaktır, buna inanıyoruz. Tabii ki zengin tarımı var, tarım ürünleri var bunların üzerine de turizmle birlikte çok daha değerli olacağı kanaatindeyiz, kıymetli hale geleceği kanaatindeyiz. Bir de günlük yaşamın daha kolaylaştırılması, altyapının düzgün hale getirilmesi noktasında önemli çalışmalar yapıldı Büyükşehir belediyemiz tarafından. İlçe Belediye Başkanımız ifade ettiler içme suyu, kanalizasyon ve altyapı çalışmalarının düzgün hale gelmesi ile birlikte ısınma probleminin önümüzdeki süreçte çözülmesi Arapgir’in daha yaşanabilir, insanların daha konforla yaşayabildiği ve dışarıya giden gurbet çeken insanların da önemli bir kısmının gelip kışı geçirebilecek bir ortama kavuşması bizleri çok mutlu edecek. Bu çalışmalar kısa zamanda tamamlanır. Özellikle doğalgaza kavuşması çok önemli bir husus olarak görünüyor. Bu konuda Belediyemizin AKSA ile birlikte yürüttüğü çalışmalarda biz elimizden gelen desteği vereceğiz. Kısa sürede gerçekleşmesi için elimizden geleni ortaya koyacağız bundan emin olun.” İfadelerini kaydetti.

 

Toplantı sonrası Vali Aydın Baruş, yapımı devam eden İlçe Emniyet Müdürlüğü inşaat alanını ve hayırsever Ali Tayfur Kutlay tarafından yaptırılan Yurt ve Hafızlık Kurs binasında incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgiler aldı.

Daha sonra Vali Aydın Baruş, 14 Mart 1991 tarihinde İzmir ilinde şehit olan Onbaşı  Hasan Hüseyin Bulut’un ailesini ziyarette bulundu.

Arapgir ilçe meydanında bulunan esnafları da ziyaret eden Vali Baruş onlarla sohbet ederek hayırlı işler diledi.

Son olarak Onar Mahallesini ziyaret ederek Şeh Hasan Onar tarafından 1224  yılında yapılarak günümüze kadar korunan ve Türkiye’nin en eski Cemevi olduğu bilinen Büyük Ocak Cemevi hakkında bilgi alan Vali Aydın Baruş, Yeni Cemevini ve Cemevi Müzesini de ziyaret etti.

Malatya Yeni Ses Youtube Kanalı

 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar