SON DAKİKA

Malatya Adalet Sarayı ihalesi yapıldı, 2 teklif verildi

Malatya Adalet Sarayı ihalesi yapıldı, 2 teklif verildi
A- A+

Yeşiltepe’deki eski askeri hastanesinin yerine yapılacak olan Malatya Adalet Binası yapım işinin ikinci ihalesi Ankara’da gerçekleştirildi ve ihaleye 2 ayrı teklif verildi. 

Malatya’da 6 Şubat depremlerinden sonra ağır hasar görmesi nedeniyle yıkılan Malatya Adliye Binası konusunda yaşanan sıkıntılar her geçen gün artarken, 24 Ağustos’ta yapılan ihalede yaklaşık maliyetin üzerinden teklif verildiği gerekçesiyle iptal edilen Malatya Adalet Binası Yapım işinin ikinci ihalesi bugün yapıldı.

Adalet Bakanlığı Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından Yeşiltepe’de Eski Askeri Hastane’nin bulunduğu alana yapılacak olan Malatya Adalet Binası inşaatı için düzenlenen ve yaklaşık maliyetin 1 milyar 394 milyon 369 bin TL olan ikinci ihaleye ENEZ İNŞAAT A.Ş. + SRL İNŞAAT LTD.ŞTİ. ortaklığı tarafından 1 milyar 461 milyon TL ve HALİÇ MAKİNE LTD.ŞTİ. + NURPA MÜHENDİSLİK A.Ş. ortaklığı tarafından da  1 milyar 538 milyon   TL  teklif verildi.

İlk ihalede teklif veren firmaların ikinci ihaleye teklif sunmadığı görüldü. 

24 Ağustos 2023 tarihinde düzenlenen ve 5 ayrı firmanın teklif verdiği ihalede en düşük teklif 1 milyar 500 milyon TL, en yüksek teklif ise 1 milyar 923 milyon TL olmuştu. Ancak verilen teklifler yaklaşık maliyetin üzerinde olması nedeniyle iptal edilmişti.

Bugün düzenlenen ihalede verilen tekliflerin yaklaşık maliyetin üzerinde olduğu, ancak Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un onaylaması halinde firma ile sözleşme imzalanarak inşaata başlanabilecek.

-6 ayrı binada adalet hizmeti 

Bu arada, depremler sonrasında Malatya’da adalet hizmetleri 6 ayrı binada yürütülüyor. Bu kapsam da, Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, Malatya-Kayseri Yolu 8. Kilometredeki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı il binasında ayrılan bölümde, İcra Müdürlüğü ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü Eski Adliyenin karşısındaki 2 ayrı bina da, Malatya İdare Mahkemeleri, Kubilay Lisesi binasında, Ceza Mahkemeleri Malatya-Kayseri Yolu 10. Kilometredeki eskiden otel olan, son olarak okul olarak kullanılan ve depremden önce Bölge Adliye (İstinaf) Mahkemesi için tutulan Cafana (Görgü) Mahallesindeki bina da, Hukuk Mahkemeleri ise Malatya-Kayseri Karayolu üzerinde TEDAŞ binasının karşısındaki TÜİK binasında hizmet veriyor.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar