SON DAKİKA
Malatya Yeni Ses

“Saldırı, gazetecinin kamu görevini yapması nedeniyle gerçekleştirildi”

“Saldırı, gazetecinin kamu görevini yapması nedeniyle gerçekleştirildi”
A- A+

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun Bay Karabulut ve yasa dışı biçimde, adeta “eş rektör” gibi üniversiteyi yöneten ve karısı gibi veteriner olan eşi Ercan Karabulut ile üniversitenin üst düzey yöneticilerinin yasa dışı iş ve işlemlerinin yanı sıra, göreve gelmelerinden kısa süre sonra “hızla zenginleşmelerini” konu edinen yazıları ile tanınan Gazeteci Burhan Karaduman’a yönelik olarak 29 Ekim 2021 tarihinde yapılan kalleş saldırının 3 failinden biri olan Rojhat B., 1 aylık tutukluluktan sonra tutuksuz yargılandığı Malatya Çocuk Mahkemesi’nce, suçu sabit bulunarak, adli para cezasına çarptırıldı.

 

Rojhat B., suç tarihi itibarıyla 18 yaşından küçük olduğu için, Malatya Çocuk Mahkemesi’nde “Suça Sürüklenen Çocuk (SSÇ)” sıfatıyla yargılandı; ancak, mahkemede “kim ya da kimler tarafından suça sürüklendiğine” yönelik olarak herhangi bir soruya muhatap olmadı.

 

Rojhat B., azmettiricilerinden birinin Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Aysun Bay Karabulut’un eşi Ercan Karabulut olduğu, şikâyetçi Burhan Karaduman tarafından mahkeme kayıtlarına geçirilen olayda; Doğukan Aydın ve Umut Herdili ile birlikte, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları ve Kernek Meydanı’nın açılış töreni sırasında, kentteki devlet yöneticilerinin 10 metre yakınlarında gazetecilik görevini icra eden Burhan Karaduman’a tekme ve tokatla saldırarak darp etmişlerdi.

 

Kalleş saldırıdan üç gün sonra Malatya Emniyet Müdürlüğü’nün titiz takibi sonrası yakalanan adı geçen üç kişi çıkarıldıkları mahkemece tutuklanmışlardı.. 28 gün sonra serbest bırakılan saldırganlardan yaşları 18’den büyük olan Umut Herdili ve Doğukan Aydın, Asliye Ceza Mahkemesi’nce paraya çevrilen hafif hapis ile cezalandırılmışlardı. Bu sanıkların işledikleri suça oranla gerekli cezayı almadığı gerekçesiyle itiraz eden Gazeteci Burhan Karaduman’ın avukatının itirazını yerinde gören mahkeme, sanıkların yeniden yargılanmasını yenilenmesi sürecini başlatmıştı.

 

-“Suça Sürüklenen Çocuk” sıfatlı saldırganın suçu sabit bulundu

 

Saldırı tarihinde 18 yaşından küçük olduğu için “Suça Sürüklenen Çocuk” sıfatıyla, diğer iki sanıktan ayrı Malatya Çocuk Mahkemesi’nde yargılanan Muş - Varto doğumlu Rojhat B.’ün tutuksuz yargılanma sürecindeki duruşması geçtiğimiz günlerde yapıldı.

Mahkemede, arkadaşlarına yardım etmek amacıyla Gazeteci Burhan Karaduman’a yapılan saldırıda yer aldığını itiraf eden Rojhat B., “Öncelikle beraatime, mahkeme aksi kanaatte ise lehime olan tüm yasal hükümlerin uygulanması ile hakkımda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına dair hükümlerin de uygulanmasını talep ederim” dedi.

 

-Mahkeme tescil etti: “Saldırı, gazetecinin kamu görevini yapması nedeniyle gerçekleştirildi”

 

Malatya Çocuk Mahkemesi, katılanı (Gazeteci Burhan Karaduman) doktor raporunda açıklandığı üzere yaraladığı, eyleminin sübut bulduğunun anlaşıldığını, suçun işlenin şekli, suça sürüklenen çocuğun kastının yoğunluğu ve müştekinin doktor raporunun dikkate alınarak, “hakkaniyete uygun” bir ceza tayini için takdiren ve tercihen alt sınırdan adli para cezası seçilmek suretiyle,Rojhat B.’ün, 4 ay hapis cezası karşılığı olan 120 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Mahkeme, suça sürüklenen çocuğun (Rojhat B.) saldırıyı, katılanın  yerine getirdiği kamu görevi (gazetecilik) nedeniyle gerçekleştirdiğini de tescil ederek, saldırganın cezasını TCK 86 /3 uyarınca yarı oranında arttırarak adli para cezasını 180 güne çıkardı.

 

Ancak, Mahkeme çeşitli gerekçelerle bu cezayı neticeten 100 gün adli para cezasına düşürdü ve bu cezanın karşılığı olarak SSÇ Rojhat B.’ün 2000 TL adli para cezasına çarptırılmasına karar verdi.

 

Mahkeme ayrıca, katılan kendisini avukat ile temsil ettirdiğinden Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi dikkate alınarak 5 bin 100 TL maktu avukatlık ücretinin SSÇ Rojhat B.’den alınarak katılana  verilmesine karar verdi.

3 yıllık denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi halinde, geri bırakılan hüküm açıklanacak

Hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı Mahkeme kararında, SSÇ Rojhat B.’ün 3 yıl denetime tabi tutulmasını, 3 yıllık denetim süresi içerisinde kasten bir suç işlemesi halinde açıklanması geri bırakılan hükmün açıklanması da öngörülüyor.

Diğer 2 sanığın yargılaması sürüyor

Olaya karışan 2 saldırganla ilgili yargılama süreci ise Malatya 11. Asliye Ceza Mahkemesinde devam ediyor. Sanıklar Doğukan Aydın ve Umut Herdili’nin yargılandığı davanın ikinci duruşması önümüzdeki günlerde görülecek.

Çok okunanlar