SON DAKİKA

Eski Rektörün Morali Çok Bozulacak

Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nda (YİKOB) görevli iken, mal varlığının kaynağını izah edememesi nedeniyle 'kademe ilerlemesinin durdurulması' cezası alan Maden Mühendisi Ömer Akkuş, dönemin rektörü Aysun Bay Karabulut tarafından MTÜ'ye alınmış, Malatya Valiliği'nin hakkındaki ceza nedeniyle yönetici göreve atanamayacağı yolundaki yazılı uyarısına rağmen, üniversite bünyesindeki inşaatlar nedeniyle en büyük para hareketinin olduğu Yapı İşleri Daire Başkanlığı görevine getirilmişti.

Eski Rektörün Morali Çok Bozulacak
A- A+

Malatya Turgut Özal Üniversitesi'nin Eski rektörü Aysun Bay Karabulut'un, yasal olarak atanma engeli bulunmasına rağmen görevi sırasında üniversiteye önce Yapı İşleri Daire Başkanı, ardından bu görevle birlikte Genel Sekreter yaptığı Ömer Akkuş hakkında üniversite bünyesinde sürdürülen soruşturmalardan birinde, adli yargı yolunu açan 'lüzum-u muhakeme' kararının çıktığı, eski rektörün 'baş kara kutusu' olarak tanımlanan Akkuş hakkında başka soruşturmaların da sürdüğü öğrenildi.

www.malatyahaber.com'da yayınlananSabık Rektörün 'Kara Kutusu' Yargılanma Yolunda” başlıklı habere göre; Hakkında çok ciddi yolsuzluk, usulsüzlük, yasadışı uygulama, mobbing, görev döneminde izah edilemeyen zenginlik suçlamaları bulunan eski rektör Aysun Bay Karabulut tarafından, hakkında yönetici görevde çalışamamasını gerektiren idari ceza bulunnmasına rağmen üniversite bünyesine alınıp Maden Mühendisi olmasına rağmen Yapı İşleri Daire Başkanı yapılan, ardından üniversite genel sekreterliği görevine atanan Ömer Akkuş, hakkındaki suçlamaların YÖK'e intikal etmesi üzerine, Mayıs 2022'de kendisini göreve getiren Karabulut tarafından görevden alınmak zorunda kalmıştı. Kendisine yönelik yasa dışı uygulama suçlamasından kurtulmak için Akkuş'u görevden alarak, Yapı İşleri Başkanlığı emrine düz mühendis olarak görevlendiren Karabulut'un 'kara kutusu', daha sonra çeşitli suçlamaların muhatabı oldu.

Üniversitenin Yeşilyurt Yerleşkesi'nin ihalesini alan şirket tarafından üniversiteye tahsis edilen aracı kullandığı, yine genel sekreterliği döneminde temizlik işçisi kadrosundan öğretim görevlisi yapılan bir personelin evraklarında eksik ve sahte işlem yapılması ve son olarak, geçtiğimiz aylarda üniversite yönetimi değiştikten ve rektörlüğe Prof.Dr. Recep Bentli atandıktan sonra, üniversitenin çeşitli yazışmalarını, personel dairesinden bir görevlinin şifresini kullanarak yasa dışı bir şekilde takip ettiği gerekçesiyle hakkında üniversite yönetimi tarafından soruşturma başlatılan Akkuş hakkındaki ilk idari soruşturmanın sonuçlandığı ve yargı yolunun açıldığı öğrenildi.

Akkuş'un, üniversitenin iç yazışmalarını görevi ve yetkisi olmamasına rağmen izlemesine ilişkin soruşturmada suçlu bulunduğu, hakkındaki evrakın 'Lüzum-u Muhakeme' kararı verilmesi için Malatya Valiliği İl İdare Kurulu'na gönderildiği ve bu kuruldan 'Lüzum-u Muhakeme' kararı çıktığı haber alındı. Eski rektörün yanı sıra üniversitenin her işine karışan kocası Ercan Karabulut'la birlikte çeşitli yasa dışı işlere karışmakla suçlanan Akkuş'un, adli yargıda yargılanması yolunu açan bu karara karşı Danıştay'a itirazda bulunduğu bildirildi.

Danıştay'ın, Malatya Valiliği İl İdare Kurulu'nun 'Lüzum-u Muhakeme' kararını onaylaması üzerine, Akkuş hakkındaki soruşturma evrakının Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderileceği belirtiliyor.

Akkuş hakkında ayrıca üniversite bünyesinde başka idari soruşturmaların da devam ettiği, bu sürecin kendisine uzanacağı endişesini taşıyan eski rektör ile birlikte hareket ettiği kocasının, son dönemdeki mevcut üniversite yönetimine ve haklarındaki iddiaları kamuoyuna duyuran basın kuruluşlarına karşı 'tetikçi' bazı kişiler aracılığıyla başlattığı saldırının gerisinde bunun tedirginliğinin yattığı öne sürülüyor.

ESKİ KURUMUNDA CEZA ALDI, KARABULUT YASA DIŞI OLARAK ÜNİVERSİTEYE DAİRE BAŞKANI YAPTI..
Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nda (YİKOB) görevli iken, mal varlığının kaynağını izah edememesi nedeniyle 'kademe ilerlemesinin durdurulması' cezası alan Maden Mühendisi Ömer Akkuş, dönemin rektörü Aysun Bay Karabulut tarafından MTÜ'ye alınmış, Malatya Valiliği'nin hakkındaki ceza nedeniyle yönetici göreve atanamayacağı yolundaki yazılı uyarısına rağmen, üniversite bünyesindeki inşaatlar nedeniyle en büyük para hareketinin olduğu Yapı İşleri Daire Başkanlığı görevine getirilmişti.

Bir süre sonra, yasalara rağmen üniversitenin Genel Sekreterliği görevine getirilen Akkuş, 2019 yılında 70 milyon TL bedelle üniversitenin Yeşilyurt Kampüs İhalesi'ni alan firma tarafından özel kullanımına lüks araç tahsis edilmesi ve aracın yakıt giderinin üniversite bünyesinden karşılandığı iddialarıyla YÖK'e iletilen şikayetlere konu olunca, hakkında idari soruşturma başlatılmış, bu soruşturmadan kendini sıyırmak isteyen dönemin rektörü Aysun Bay Karabulut 20 Mayıs 2022'de Akkuş'u görevden almak zorunda kalmıştı.

Aysun Bay Karabulut'un, üniversite rektörlüğünün sona ermesinin ardından hakkında çeşitli suçlamalarda bulunulan Ömer Akkuş hakkında, yeni yönetim tarafından soruşturmalar açılırken, Akkuş'un bu soruşturmalar nedeniyle, 45 günlük rapor aldığı, bu raporun da gerçek dışı olduğu iddiaları üzerine, raporun da soruşturulduğu öğrenilmişti.

KAYNAK: malatyahaber.com

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

4 yorum yapılmış

 • Oktay (10 ay önce)
  Kara kutu açıldı eski rektör çıldırdı, çünkü yaptıkları tüm işlerin ucu kendilerine geldi çok iyi biliyorlar !!!
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Mustafa (10 ay önce)
  Elinize emeğinize sağlık . Sizin gibi gazeteciler sayesinde kurtulacağız bunlardan. REZİLLER !. Korkunun ecele faydası yok CEZANIZI ÇEKECEKSİNİZ!
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Recep (10 ay önce)
  Herkes bunların ne olduğunu biliyor, bütün Malatya bu kadın ve kocasından kaçıyor ! Herkesi düşman ettiler ve herkes her yerde yaptıklarını anlatıyor. Aynen de Kara Kutusu bu adam, bir de handan önceki Özlem, Neşe, Rektör yardımcıları Murat, Serdar !!! Bu kadın ile çalışan herkes soruşturmaya dahil edilmeli !!!
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Seferi (10 ay önce)
  bu yazılanlar iftira değil Gerçek hemde fazlası var eksiği yok bizzat delilli ispatlı Ancak Adalet olmadı için siz gezip dolaşıyorsunuz DEMİR parmaklıklar arkasında görmek nasip olur inşallah AMİN Burhan abi diline sağlık en azından sen elinden geleni yaptın pacavraya çevirdin
  %100
  %0
  Yanıtla
Çok okunanlar