SON DAKİKA
Ramazan ERGÜL

SİYASİLERE YENİ BİR HASLET “İDEALİST”

SİYASİLERE YENİ BİR HASLET “İDEALİST”
A- A+

Siyasette ya da siyasilerde olması gereken karakteristik özelliklerden bahsettiğimiz bu günlerde yine siyasi bir şantaj, montaj işiyle karşı karşıyayız.

 Bilgisi olmayanlar için şöyle diyelim Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayları ile ilgili medyaya düşmüş bazı iddialar var, malum tarafsızlık ilkemize zeval gelmesin diye parti ve aday ismi zikretmeden şöyle anlatalım; Bir aday başka bir adaya akrabası aracılığıyla adaylıktan çekilmesi için bazı teklifler sunmuş haliyle bu konuşma kayda alınmış ve bunun üzerinden siyasi bir tartışma başlamış. Tabi ki bunların hepsi bir iddia ve ispatı gerekir biz olayın varoluş şeklinden ziyade ahlaki yönünü ele alacağız. İnsanların şahsi menfaatleri için şekilden şekle girdiği bu dönemlerde böyle senaryolarla daha çok karşılaşacağız gibime geliyor. 

O zaman daha önce siyasi figürlerde olması gereken hasletlere bir tane daha ekleyelim mi? Ne dersiniz? İDEALİZM hani şu bir dönem emperyalist sömürünün başına bela olan gençlerin beslendiği kaynak vardı ya adına İDEALİZM denirdi. Gerek sağ, gerekse de sol idealist akımların kol gezdiği dönemlerde insanlar omurgalı, duruşu ve tavrı net gerekirse bu yolda gözünü kırpmadan can alıp, can verebilme özelliğine sahipti. Aman ha buradan şu sonuç çıkmasın birileri, birilerini öldürsün demiyorum. Gerçek idealist insanları anıyorum sadece, şimdiki çakma Che Guavera´lardan, alakasız Şeyh Şamil´lerden, tırnağının kiri bile olamayacak Ömer Muhtar´lardan bıktık usandık. 

Memleketin meselelerini kendisine bir rant aracı olarak gören. Halkın ona verdiği yetkiyi kendisi ve kabilesi için menfaate çeviren. Çıktığı siyasi arenada kendisinden hiçbir halt olmayacağını bildiği halde bunu sadece reklama çevirip ileride bir gün siyaset pazarında 3 kuruşa satılacağı günü bekleyen siyasetçimi? Gönül verdiği ideali uğruna gece gündüz demeden çalışmış bunun karşılığında işinden olmuş, aile kuramamış yada kurulu ailesini dağıtmış, cezaevine düşmüş ve sonunda bu uğurda ölmüş. Şimdi sormak lazım hangisi daha samimi?  “İnsanlık menfaatine olan her türlü ideale karşı saygımız var. Ama madden ve manen nerden beslendiği  belli olmayan dinimize, vatanımıza ve milletimize düşman her türlü ideale karşıyız.”

Şimdi kendini idealist diye pazarlayan sözüm ona siyasilerin geçmişteki idealistlerle uzaktan yakından alakası yok. İdealist; “Çeşitli hedeflere sahip olan ve bu hedefleri gerçekleştirmeyi yaşam felsefesi edinen kimse demektir.” İyi bir idealist olmanız, “buradaki iyiden kastımız toplum yararına, millet menfaatine” için öncelikle seçtiğiniz idealin iyi olması gerekir. Şöyle ki seçtiğiniz hedefiniz (idealiniz) insanlığa bir katkı sunacak ise ne mutlu size güzel bir yoldasınız demek. İdealist insanlar için “İYİ İDEALİST” insanlar için yenilgi ya da kaybetmek yoktur. Onlar her zaman ve her şartta kazananlardır. Olur mu kardeşim öyle şey dediğinizi duyar gibiyim. Her şeyin olduğu gibi idealizminde bir ahlakı vardır. Eğer ahlâklı ve İYİ BİR İDEALİST iseniz dünyadaki hiçbir güç sizi yenemez, hiçbir silah sizi yaralayamaz çünkü siz inandığınızı yapıyorsunuz. Rahmetli Muhsin Başkanın dediği gibi “Ben inandığım yolda yürürüm, bedeli neyse de öderim” işte bu gerçek bir idealistin hayata bakış açısı. Var mı bu adanmışlığı yaralayacak, örseleyecek, zarar verecek bir güç bir silah. Peki ya şimdikiler o kadar ucuz ve basitler ki adam adaylık sürecini bile şahsi bir menfaate çevirecek kadar aşağılık, düşünseniz de Allah muhafaza bir de bu kişiliksiz, şahsiyetsiz mahluk makam, mevki sahibi oluyor. O zaman ne yapıyoruz siyasilerde bulunması gereken hasletlere bir madde daha ekliyoruz. Güzel bir İDEAL i var mı? İYİ BİR İDEALİST mi? 19.03.2024

      

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

5 yorum yapılmış

 • Ali (2 ay önce)
  Başkanım saygılar sunarım yazınız mükemmel olmuş
  %50
  %50
  Yanıtla
 • Huzeyfe (2 ay önce)
  Ağzına fikrine düşüncelerine yüreğine sağlık başkanım bizleri köşe yazarlarınla aydınlattığın için teşekkür ederim
  %50
  %50
  Yanıtla
 • Murat Akköse (2 ay önce)
  Başkanım ağzına yüreğine sağlık gerçekten güzel bir yazı Rabbım gerçekten devleti için milleti için iyi idealleri olan insanları karşımıza çıkarsın ideallerini makama mevkiye paraya şana şöhrete satacak kadar alçalan insanlardan uzak eylesin bu güzel yazıların için sana teşekkürlerimi iletiyorum.
  %50
  %50
  Yanıtla
 • Mehmet gölçek (2 ay önce)
  reis yüreğine sağlık çok güzel bir konuya değinmişsin yazılarını takip ediyorum ve sabırsızlıklan bekliyorum
  %50
  %50
  Yanıtla
 • ramazan (2 ay önce)
  ağzına yüreğine sağlık çok güzel tespitler yapıyosunuz
  %50
  %50
  Yanıtla

Ramazan ERGÜL yazıları

Çok okunanlar