SON DAKİKA
Ramazan ERGÜL

KRİTER ÖNEMLİ

KRİTER ÖNEMLİ
A- A+

Toplumda aslında siyasilerin kalitesi seçmen odaklı bir durum şöyle ki seçmen ne kadar bilinçli olursa ne istediğini bilirse, siyasilerde gerek kendi kişiliklerini gerekse de proje ve taahhütlerini ona göre şekillendirirler. Hatırlayın mesela bir dönem ünlü bir manken bir televizyon kanalında “Benim oyum ile dağdaki çobanın oyu bir mi” dediğinde yer yerinden oynamış, herkes birden çoban olmuş hatta canlı yayınlara çobanlar çıkartılmış, çobanların rencide olduğuna dair yığınla haber, program, makale vs. işler yapılmıştı. Oysa sözün altındaki toplumsal yaradan kimse bahsetmedi, anlamadıklarından mı hayır asla, işlerine öyle geldiğinden o yaygara koparıldı. Burada niyet okuyuculuğu yapacak halimiz yok o hanımefendinin cümleyi sarf etmekteki niyetini bilemeyiz öyle yada böyle söylendi önemli olan toplum olarak buradan ne çıkartabildiğimizdir. 

Burada kimseyi rencide etmek ya da ötekileştirmek gibi bir derdimiz yok haşa herkes bizden üstün, bizden iyi bizim meselemiz toplumsal bir uyanış yakalamak. Artık bizi yönetecek siyasi figürleri belirlerken dikkat etmemiz gereken kriterleri belirlemek ve bunları artık toplumsal bir tabu haline getirerek karşımıza gelecek olan siyasi figürlerde en başta bir kalite yakalamış olmak. Böyle yaparsak ne olur, önüne gelen aday olmaz herkes haddini bilir. Had bilmek söylem olarak ağır ama anlam olarak toplumun yapı taşlarından biridir. Zira bu memlekette herkes haddini bilse inanın yıllardır her kesimin diline pelesenk olmuş liyakat kendiliğinden gelecektir. 

Bazen duyuyoruz işte falan meslekten Belediye Başkanı mı olur, filan meslekten yönetici mi olur diye yersiz feveranları neden yersiz arkadaşlar Belediye Başkanlığı bir meslek değil, bir okulu yok hakeza Milletvekilliği de böyle bir şey onun için siyasi figürlerin mesleğine yada mezun olduğu bölüme değil kişiliğine, geçmişine, tecrübesine, yeteneğine en önemlisi de ekibine bakmak lazım. Hani meşhur bir atasözümüz vardır “Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim.” Malumunuz atasözlerimizin hepsi tecrübeye dayalıdır yani geçmişte atalarımız bu sözü söylemişse boşuna söylememiş, kulak vermek lazım. Bundan dolayı bu aralar son viraja yaklaşırken çalışmalarına hız veren değerli adaylarımız sizleri ziyaret ederken bakın bakalım etrafında kim var yada onu size tavsiye edene bakın ADAM MI diye. 

Bunlara niye dikkat etmeliyiz bu ve bundan sonraki seçimlerde de karşımıza kendisi çıkan veya çıkartılan adaylarda bir kriterin oluşmasını sağlamak, bakın şehrimizin yarısından fazlası yıkılmış ve hepimiz o acı günü hayatımız boyunca unutmayacağız o halde yapmamız gereken şey önümüzde ki 5 yıllık süreçte bu şehri tekrar ayağa kaldıracak, o acı günü bize bir nebze de olsa unutturacak bilgi ve donanıma sahip bir Belediye Başkanı seçmek, siyasi arenaya ilk katıldığımız 13´lü yaşlarımızda büyüklerimizin bize ilk öğrettiği şey “VATAN SEVGİSİ İMANDANDIR.” Mademki vatan sevgimiz imanımızdandır, o zaman imanımızın gereğini yapıp vatanımıza en iyi hizmeti yapacak olanı seçelim. Her zaman dediğimiz gibi varsın memleket kazansında kim kaybediyorsa etsin. 

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

2 yorum yapılmış

 • Reşit (2 ay önce)
  Eline kalemine sağlık
  %100
  %0
  Yanıtla
 • Halil Gençalp (2 ay önce)
  Doğru tespit
  %100
  %0
  Yanıtla

Ramazan ERGÜL yazıları

Çok okunanlar