SON DAKİKA
Mustafa ÇOLAKOĞLU

RİNGE HAVLU ATMAK

A- A+

Ringe havlu atmak tabiri boks sporunda geçerli olan bir tabirdir. Boks maçı esnasında, bir sporcu rakibi karşısında bir varlık gösteremiyorsa antrenör sporcusu fazla ezilmemesi için, maç yapılan ringe havlu atarsa, hakem maçı durdurup diğer sporcuyu resmen galip ilan eder. Ringe havlu atma yetkisi yalnız sporcunun antrenöre ait olup bir sporcu kendi kendine havlu atmaz.

31 Marta yapılan mahalli seçimde, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen yeni belediye başkanı, basına yaptığı açıklamada, bir önceki belediye başkanın görevini kötüye kullandığını, 12 milyar lira borcun Büyük şehir belediyesinin olmak üzere, toplam 17 milyar lira civarında bir borç batağı bıraktığını, personelin maaşını ödemeyecek bir durumda olduğundan dolayı, bir bankadan kredi çekerek maaşları ödediğini beyan etmenin yanında Belediyenin satılacak herhangi bir mülkiyetinin olmadığını, bu nedenle de bundan sonraki maaşları nasıl ödeyeceğim diyerek göreve başlamadan ringe kendi kendine havlu atarak kendini mağlup ilan ederek dünya rekorlar kitabına girmeyi başarmıştır.

Bir önceki Büyükşehir Belediye Başkanı ise iki gün sonra basına yaptığı açıklamada, ‘1- Belediyenin borcu abartılmış olup Büyükşehir belediye başkanının üç milyar altı yüz milyon borcu vardır.2- Meclis encümenleri toplanmadığından dolayı belediye hiçbir bankadan kredi alamaz, bizim dönemde kalan para ile personelin maaşı ödenmiştir.  3- Yeni seçilen belediye başkanı belediyenin hiçbir gayrı menkulün olmadığını beyan etmiş fakat benim başkanlık yaptığım dönem de belediye ye, Şoför okulu mevkiinde 3 milyon metrekare, Bulgurlu mevkisin de 150 dönüm, Beydağ’ı mevkisin de 200 dönüm gayrı menkul arazi belediye ye kazandırılmıştır’ diyerek basına açıklama yapmıştır. Şimdi size soruyorum? Yeni belediye başkanımı doğru söylüyor, yoksa eski belediye başkanı mı doğru söylüyor? Unutmayın ki her iki belediye başkanı da siyasetçi olduğundan dolayı siyahı beyaz, beyazın da siya olduğunu iddia edebilirler.

Haddim olmayarak diyorum ki, yeni seçilen Büyükşehir Belediye Başkanı, eğer herhangi bir yolsuzluk kokusu olduğuna inanıyorsa, bunu basına değil de, bir üst makama resmi yollarla baş vurup gerekli incelemenin yapılmasını talep etmesi gerekirdi. Yapılan soruşturma neticesinde eğer herhangi bir yolsuzluk var ise adli yollarla gerekli işlemlerin sonucunda, bu yolsuzluğa çanak tutan bütün müsebbiplerin cezalandırıldıktan sonra da basın yolu ile gerekli açıklamaların yapılması daha güzel olurdu. Yeni seçilen büyükşehir belediye başkanı ne hikmetse doğru yol dururken, ringe havlu atarak siyaset yapmayı tercih etmiştir.     

Çok okunanlar